Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Choroba Pageta

Zniekształcające zapalenie kości

Jest to schorzenie przewlekłe układu kostnego, polegające na niszczeniu w pełni dojrzałego, uformowanego szkieletu. W kościach stale trwa proces odnowy tkanki kostnej. Jednak w tym wypadku dochodzi do przyspieszonej przebudowy niektórych części kostnych i zastępowania tych fragmentów przez substancję o niewłaściwej, bardziej miękkiej, bogato unaczynionej strukturze. Ma ona obniżoną wytrzymałość i jest bardziej podatna na złamania. Zmiany dotyczą najczęściej kości miednicy, kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, czaszki i piszczeli.

Rtg Kości udowej

Choroba Pageta rozwija się po 40. roku życia. 

Objawy choroby Pageta

Choroba Pageta może nie dawać żadnych objawów, zwłaszcza w początkowym okresie jej występowania. Ma powolny, wieloletni przebieg. Często wykrywana jest przypadkowo podczas wykonywania zdjęć rentgenowskich z innego powodu. Objawy różnią się w zależności od umiejscowienia ognisk chorobowych. Przeważają dolegliwości bólowe, a także podatność na zmęczenie. Mogą dołączać się także objawy neurologiczne, zwłaszcza gdy chorobą dotknięte są kości czaszki. Po wystąpieniu zmian w uchu wewnętrznym często dochodzi do osłabienia słuchu, a czasem nawet do głuchoty.

Leczenie naturalne choroby Pageta

Jeśli choroba nie powoduje dolegliwości, leczenie nie jest konieczne. W każdym przypadku przeciwwskazane jest natomiast długotrwałe leżenie w łóżku, gdyż przyspiesza to proces resorpcji kości. Lekarze zalecają zazwyczaj środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, które łagodzą objawy oraz niekiedy zwalniają postęp choroby. Długotrwałe podawanie hormonu kalcytoniny może prowadzić do zmniejszenia objawów, ale nie do zlikwidowania choroby. Niestety może ona wywoływać także objawy niepożądane, np. odczyny alergiczne. 

W przypadku znacznych zniekształceń kostnych powodujących utrudnienie poruszania się konieczne jest przeprowadzenie operacji korekcyjnej. Ze względu na obniżoną wytrzymałość kości dochodzi do złamań patologicznych. Kończyny dotknięte chorobą są nadmiernie rozgrzane na skutek zwiększonego przepływu krwi przez gęstą sieć drobnych naczyń krwionośnych. Prowadzi to z kolei do obciążenia mięśnia sercowego i związanych z tym dolegliwości, nawet do poważnej niewydolności krążenia. W około 1 % przypadków występuje zezłośliwienie zmiany kostnej.

Przyczyny choroby Pageta

Etiologia choroby Pageta jest nadal nieznana. Możliwe, że odpowiada za nią defekt genetyczny, ponieważ zauważono, że często występuje ona rodzinnie. Podejrzewa się także, że do wywołania tej choroby może przyczyniać się wiele czynników zakaźnych. Należy do nich między innymi wirus odry.

Fizykoterapia w chorobie Pageta

Umiarkowany wysiłek fizyczny jest zalecany zwłaszcza w niezbyt zaawansowanych postaciach choroby, gdyż pobudza prawidłowy metabolizm kości oraz zapewnia utrzymanie sprawności fizycznej. Ćwiczenia powinny być wykonywane pod fachową opieką, by uniknąć nadmiernego obciążenia układu kostnego. Czasami zwyrodnienia kostne powodują znaczne trudności w poruszaniu się.

Medytacje w chorobie Pageta

Korzystny wpływ na stan zdrowia chorego oraz na zmniejszenie dolegliwości bólowych mają różnego rodzaju techniki relaksacyjne.
 

 

Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 6
Gości: 0
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot, crawl Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)