Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Choroba zwyrodnieniowa stawów biodrowych

Rozpoznanie choroby zwyrodnieniowej stawów biodrowych (koksartrozy) należy brać pod uwagę wtedy, gdy występują takie dolegliwości, jak bóle w pachwinie, biodrze, pośladku i krzyżu lub jeśli zauważalne jest utykanie chorego. Schorzenie to jest wykrywane u około 4% ludzi po 50. roku życia.
 

RTG Stawy biodrowe

Najczęściej występujące dolegliwości to bóle w okolicy pachwinowej promieniujące do pośladka i kolana. Są one najbardziej dokuczliwe przy wstawaniu i podczas chodzenia, ale w zaawansowanych przypadkach pojawiają się także bez związku z aktywnością fizyczną. Ponadto widoczne jest ograniczenie zakresu ruchów w zajętym przez chorobę stawie.

Najczęstszą przyczyną choroby jest wada rozwojowa, zwana dysplazją biodra. Polega na nieprawidłowej pod względem anatomicznym budowie jednej z części stawu biodrowego - panewki. Jest ona zbyt płytka i ułożona pod niewłaściwym kątem, a to powoduje dolegliwości bólowe, ponieważ dochodzi do uszkodzenia głowy kości udowej, stanowiącej drugi element tego stawu.
 
Z chorób wieku dziecięcego i młodzieńczego, które usposabiają do wcześniejszego zachorowania, wymienić należy aseptyczną martwicę głowy kości udowej (choroba Perthesa) i złuszczenie głowy kości udowej. Inne przyczyny to nadmierne wpuklenie się panewki spowodowane przez krzywicę lub rozmiękanie kości, stany zapalne i urazy stawu biodrowego oraz choroba Pageta, w której także występują zaburzenia struktury kości.
 

Leczenie naturalne w chorobie zwyrodnieniowej stawów biodrowych

 
Wykorzystywanie metod naturalnych w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów biodrowych jest dość powszechne ze względu na ich dużą skuteczność, a także z tego powodu, by nie nadużywać farmakologicznych środków przeciwbólowych, które przecież nie są dla organizmu obojętne. Wprawdzie w stanach zaawansowanych coraz częściej stosuje się leczenie operacyjne polegające na założeniu totalnej protezy stawu biodrowego, ale pamiętajmy o tym, że nie każdy pacjent chce lub może być zakwalifikowany do takiego sposobu leczenia. W zaawansowanym stadium choroby zaleca się pacjentom operacyjne założenie protezy stawu biodrowego. 
 

Dietetyka w koksartrozie

 
Dieta powinna zawierać odpowiednią ilość wapnia i innych minerałów, musi też pozwalać na utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Wapń i minerały zawarte są w produktach nabiałowych, które dla osób z nadwagą powinny być niskotłuszczowe, w rybach i owocach morza, jak sardynki, makrela, łosoś, krewetki itp. oraz w niektórych warzywach. Największą jego zawartość mają: soja, fasola, rzepa, brokuły, jarmuż i kalarepa.
 

Ziołolecznictwo w koksartrozie

 
Polecane są napary ziołowe z ziół o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Należy zmieszać po 50 g następujących ziół: ziele skrzypu, fiołka trójbarwnego, nawłoci i krwawnika, kwiat bzu czarnego, kora wierzby, liść pokrzywy, melisy i czarnej porzeczki. Przygotować napar z 1 łyżki stołowej tych ziół na 1 szklankę wody i wypijać 1 szklankę 3 razy dziennie 20 minut przed posiłkiem. Inne zioła pomocne w leczeniu to: kłącze tataraku, kora wierzby, kaliny koralowej, korzeń wilżyny i arcydzięgla, kwiat wiązówki błotnej, liść brzozy, owoc maliny i ziele przywrotnika.
 

Hydroterapia i rehabilitacja ruchowa w chorobie zwyrodnieniowej stawów biodrowych

 
Obie formy terapii pozwalają na utrzymanie prawidłowego zakresu ruchów w stawach biodrowych, wspomagają ewentualne leczenie nadwagi oraz poprawiają ogólne samopoczucie chorego. Muszą być to oczywiście ćwiczenia zaplanowane przez lekarza lub rehabilitanta, aby nie obciążały nadmiernie uszkodzonych stawów.
 

 

Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 6
Gości: 0
Roboty: robot Bot, crawl Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)