Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Choroba zwyrodnieniowa stawów biodrowych

Rozpoznanie choroby zwyrodnieniowej stawów biodrowych (koksartrozy) należy brać pod uwagę wtedy, gdy występują takie dolegliwości, jak bóle w pachwinie, biodrze, pośladku i krzyżu lub jeśli zauważalne jest utykanie chorego. Schorzenie to jest wykrywane u około 4% ludzi po 50. roku życia.
 

RTG Stawy biodrowe

Najczęściej występujące dolegliwości to bóle w okolicy pachwinowej promieniujące do pośladka i kolana. Są one najbardziej dokuczliwe przy wstawaniu i podczas chodzenia, ale w zaawansowanych przypadkach pojawiają się także bez związku z aktywnością fizyczną. Ponadto widoczne jest ograniczenie zakresu ruchów w zajętym przez chorobę stawie.

Najczęstszą przyczyną choroby jest wada rozwojowa, zwana dysplazją biodra. Polega na nieprawidłowej pod względem anatomicznym budowie jednej z części stawu biodrowego - panewki. Jest ona zbyt płytka i ułożona pod niewłaściwym kątem, a to powoduje dolegliwości bólowe, ponieważ dochodzi do uszkodzenia głowy kości udowej, stanowiącej drugi element tego stawu.
 
Z chorób wieku dziecięcego i młodzieńczego, które usposabiają do wcześniejszego zachorowania, wymienić należy aseptyczną martwicę głowy kości udowej (choroba Perthesa) i złuszczenie głowy kości udowej. Inne przyczyny to nadmierne wpuklenie się panewki spowodowane przez krzywicę lub rozmiękanie kości, stany zapalne i urazy stawu biodrowego oraz choroba Pageta, w której także występują zaburzenia struktury kości.
 

Leczenie naturalne w chorobie zwyrodnieniowej stawów biodrowych

 
Wykorzystywanie metod naturalnych w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów biodrowych jest dość powszechne ze względu na ich dużą skuteczność, a także z tego powodu, by nie nadużywać farmakologicznych środków przeciwbólowych, które przecież nie są dla organizmu obojętne. Wprawdzie w stanach zaawansowanych coraz częściej stosuje się leczenie operacyjne polegające na założeniu totalnej protezy stawu biodrowego, ale pamiętajmy o tym, że nie każdy pacjent chce lub może być zakwalifikowany do takiego sposobu leczenia. W zaawansowanym stadium choroby zaleca się pacjentom operacyjne założenie protezy stawu biodrowego. 
 

Dietetyka w koksartrozie

 
Dieta powinna zawierać odpowiednią ilość wapnia i innych minerałów, musi też pozwalać na utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Wapń i minerały zawarte są w produktach nabiałowych, które dla osób z nadwagą powinny być niskotłuszczowe, w rybach i owocach morza, jak sardynki, makrela, łosoś, krewetki itp. oraz w niektórych warzywach. Największą jego zawartość mają: soja, fasola, rzepa, brokuły, jarmuż i kalarepa.
 

Ziołolecznictwo w koksartrozie

 
Polecane są napary ziołowe z ziół o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Należy zmieszać po 50 g następujących ziół: ziele skrzypu, fiołka trójbarwnego, nawłoci i krwawnika, kwiat bzu czarnego, kora wierzby, liść pokrzywy, melisy i czarnej porzeczki. Przygotować napar z 1 łyżki stołowej tych ziół na 1 szklankę wody i wypijać 1 szklankę 3 razy dziennie 20 minut przed posiłkiem. Inne zioła pomocne w leczeniu to: kłącze tataraku, kora wierzby, kaliny koralowej, korzeń wilżyny i arcydzięgla, kwiat wiązówki błotnej, liść brzozy, owoc maliny i ziele przywrotnika.
 

Hydroterapia i rehabilitacja ruchowa w chorobie zwyrodnieniowej stawów biodrowych

 
Obie formy terapii pozwalają na utrzymanie prawidłowego zakresu ruchów w stawach biodrowych, wspomagają ewentualne leczenie nadwagi oraz poprawiają ogólne samopoczucie chorego. Muszą być to oczywiście ćwiczenia zaplanowane przez lekarza lub rehabilitanta, aby nie obciążały nadmiernie uszkodzonych stawów.
 

 

Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 14
Gości: 3
Roboty: Google AdSense, robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot, robot Bot, crawl Bot, robot Bot, Yandex Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)