Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Ciała obce

Gdy coś utkwi w ciele...

Ciała obce to najczęściej drobne przedmioty, na przykład ziarna roślin, które podczas różnych sytuacji dostają się do naturalnych otworów organizmu. Czasem są to przedmioty bardzo niebezpieczne, np. agrafki czy igły. Wykrywane są zwykle w nosie, uszach, przełyku i drogach oddechowych. Najczęściej przytrafia się to dzieciom.

Szok
 
Objawy są różne, w zależności od:
 
 •     rodzaju i wielkości ciała obcego;
 •     miejsca, w którym ono utkwiło;
 •     czasu trwania schorzenia.  
 
Objawy w przypadku, gdy ciało obce znajduje się:
 
 •     w nosie - obrzęk śluzówki nosa, wydzielina początkowo śluzowa, a następnie ropna, ból, oddychanie przez usta;
 •     w uchu - niedosłuch, wydzielina, niekiedy z dodatkiem krwi;
 •     w oku - ból, łzawienie;  
 •     w przełyku - trudności przy połykaniu, kaszel, plwocina z domieszką krwi;
 •     w drogach oddechowych - świst krtaniowy, uporczywy kaszel, sinica skóry, duszność, w późniejszym okresie może dołączyć się gorączka.

Przyczyny

 
Dzieci często wkładają do nosa lub ucha różne przedmioty nieświadomie lub w czasie zabawy. Do zachłyśnięcia często dochodzi podczas posiłku, jeśli w trakcie jedzenia rozmawiamy. Do zachłyśnięć dochodzi najczęściej podczas posiłków, którym towarzyszą rozmowy i śmiech. Wśród pozostałych przyczyn należy wymienić wypadki losowe oraz urazy.


Pierwsza pomoc


 • Jeśli ciało obce znajduje się w nosie, należy dążyć do jego niezwłocznego usunięcia. Jest to szczególnie ważne w przypadku przedmiotów, które pęcznieją w wilgotnym środowisku, np. ziarna grochu. Można ucisnąć wolne nozdrze i próbować wydmuchać nos (nabrać dużo powietrza ustami, a następnie wydmuchiwać je nosem). Innym sposobem jest wywołanie odruchowego kataru, np. poprzez łaskotanie piórkiem okolicy nozdrzy.  
 • W przypadku, gdy ciało obce znajduje się w przewodzie słuchowym zewnętrznym, jeśli nie uda się go usunąć poprzez potrząsanie głową, należy niezwłocznie skorzystać z pomocy lekarza.
 • Gdy ciało obce, które utkwiło w oku, jest niewielkich rozmiarów, należy usunąć je poprzez przemywanie przegotowaną, letnią wodą przez okres nie krótszy niż 15 minut. Strumień wody powinien być skierowany od wewnętrznego do zewnętrznego kąta oka. Nie wolno w żadnym wypadku pocierać oka. Należy przewieźć chorego do okulisty, jeśli nasze zabiegi nie przynoszą poprawy, gdy przedmiot jest wbity w gałkę oczną lub gdy do oka dostała się substancja chemiczna.
 • Ciało obce (cukierek, orzeszek), które utkwiło w przełyku, można próbować ?przepchnąć" do żołądka, podając do zjedzenia papkowaty pokarm, np. rozgniecione, ugotowane ziemniaki.
 • Jeśli ciało obce utkwiło w tchawicy lub oskrzelu, grozi to poważnymi następstwami. Należy niezwłocznie wezwać pomoc medyczną, a do czasu przyjazdu lekarza powinniśmy podjąć próby usunięcia ciała obcego z dróg oddechowych. Można uderzać otwartą dłonią okolicę międzyłopatkową, pacjent powinien być wtedy pochylony do przodu. Małe dziecko należy podnieść do góry, trzymając je za nogi. Dochodzi wtedy do pobudzenia kaszlu i wydalenia ciała obcego. Innym sposobem jest przełożenie dziecka przez swoje udo i energiczne uderzanie go otwartą dłonią po plecach. W przypadku zachłyśnięcia należy stanąć z tyłu osoby duszącej się, objąć ją rękami poniżej żeber i energicznie ucisnąć brzuch. Ten zabieg wykonuje się tylko u osób przytomnych.

 

Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 9
Gości: 0
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot, robot Bot, robot Bot, crawl Bot, robot Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)