Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Omdlenie

Omdlenie jest to nagła krótkotrwała utrata przytomności. Zwykle poprzedzona zawrotami głowy. Kiedy człowiek mdleje i osuwa się na podłogę, dochodzi do zwiększonego dopływu utlenowanej krwi do mózgu. Tak więc omdlenie może być traktowane jako obrona organizmu przed niedotlenieniem tego najważniejszego organu.

 Filiżanka kawy
 
Jedną z najczęstszych przyczyn omdleń jest hipotonia ortostatyczna. Dochodzi wtedy do spadku ciśnienia krwi po długim okresie przebywania w pozycji stojącej. Omdlenie może wystąpić u osoby całkowicie zdrowej. Poprzedzają je zazwyczaj objawy zapowiadające, np. bladość skóry, nudności, czkawka, zawroty głowy, stopniowe przyspieszenie i pogłębienie oddechu, obniżenie napięcia mięśniowego, zaburzenie widzenia (?mroczki", ciemnienie przed oczami).
 
Potem następuje upadek lub osunięcie się na ziemię. Może wtedy dojść do niebezpiecznego urazu ciała. Utrata przytomności w przypadku omdlenia zwykłego trwa kilka lub kilkanaście sekund. Powrót do świadomości i pełni sił przebiega stosunkowo szybko. Filiżanka mocnej kawy pomaga zapobiec zbliżającemu się omdleniu.

Pierwsza pomoc przy omdleniach

Do omdlenia dochodzi na skutek czynnościowych zaburzeń krążenia wywołanych przez:  
    
  • emocje, np. przy pobieraniu krwi do badań
  • długotrwałe stanie
  • upał 
  • ból
Bardziej skłonne do omdleń są osoby szczupłe i wysokie, z niskim ciśnieniem tętniczym krwi, a także z hipoglikemią w przebiegu cukrzycy, chorobami układu krążenia, przewlekle zmęczone, po przebyciu zakażeń ogólnoustrojowych, niedożywione, cierpiące na niedokrwistość, w okresie dojrzewania lub przekwitania i kobiety w ciąży. W przypadku zwykłego omdlenia należy umieścić chorego w pozycji leżącej, rozluźnić jego odzież, głowę obrócić mu na bok. Można spryskać twarz zimną wodą. Po odzyskaniu przytomności osoba chora nie powinna od razu wstawać, aby nie sprowokować ponownego omdlenia. 

Niekiedy można zapobiec omdleniu. Należy wcześniej położyć się w taki sposób, by głowa znajdowała się niżej niż reszta ciała. Jeżeli jest to niemożliwe, należy usiąść tak, aby głowa była opuszczona poniżej poziomu serca. Jeśli musimy stać, to przestępujmy z nogi na nogę, skrzyżujmy nogi, stańmy przez chwilę na czubkach palców stóp. Zabiegi te mają na celu zwiększenie powrotu krwi do serca. Przy skłonnościach do omdleń ortostatycznych należy zawsze wstawać powoli z łóżka.

Dietetyka

Ważne jest spożywanie kilku (5-6) lekko strawnych posiłków w ciągu dnia. Regułą musi być codzienne śniadanie, dostarczające odpowiedniej ilości energii. W dni upalne należy wypijać duże ilości płynów (nie mniej niż 1,5 litra dziennie), tak aby zapobiec odwodnieniu. Wskazane są napoje niegazowane, najlepiej niegazowana woda mineralna. Można również, w przypadku pogorszenia samopoczucia, wypić filiżankę czarnej, osłodzonej kawy lub mocnej herbaty z cukrem.
 
Niektóre osoby, zwłaszcza z niskim ciśnieniem tętniczym krwi, w czasie gorących dni powinny dodawać większą ilość soli kuchennej do posiłków. Osoby cierpiące z powodu okresowego niedocukrzenia krwi muszą mieć zawsze przy sobie coś słodkiego (cukierki czy baton czekoladowy). Jeśli doszło już kiedyś do omdlenia podczas pobierania krwi, należy informować o tej skłonności personel medyczny.

Homeopatia

Homeopaci zalecają:

  •     Aconitum D12 - w omdleniach z powodu bólu;  
  •     Antimonium D12 - w przypadku omdleń z upału;  
  •     Ipecacuanha D12 - w omdleniach wywołanych silnymi emocjami.

Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 12
Gości: 1
Roboty: robot Bot, Google AdSense, crawl Bot, crawl Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot, crawl Bot, crawl Bot, robot Bot, crawl Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)