Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Miastenia - choroba układu nerwowego

Miastenia to choroba, która cechuje się osłabieniem niektórych grup mięśni poprzecznie prążkowanych. Osłabienie mięśni występuje w trakcie wysiłku i dość szybko ustępuje w spoczynku. Schorzenie to dotyczy głównie młodych kobiet, mężczyźni chorują na nie znacznie rzadziej.

Grasica 
Objawy miastenii

Schorzenie dotyczy wyłącznie mięśni poprzecznie prążkowanych. Bardzo często przejawia się w słabości mięśni twarzy, mięśni biorących udział w procesie mówienia, żucia i połykania. Na początku choroby często występują zaburzenia pracy mięśni ocznych i związane z tym podwójne widzenie lub opadnięcie powieki, zaburzenia funkcji mięśni podniebienia i gardła, co z kolei wiąże się z dysfunkcją mowy i połykania Przebieg schorzenia cechuje zmienne nasilenie objawów. Najgroźniejszą odmianą jest tzw. ostra miastenia piorunująca, w której dochodzi do niewydolności mięśni oddechowych.

Przyczyny miastenii

Najprawdopodobniej choroba ma podłoże autoimmunologiczne. Oznacza to, że w organizmie powstają przeciwciała niszczące receptory acetylocholinowe położone w komórkach mięśniowych. Po zniszczeniu tych struktur przewodzenie impulsów nerwowych koniecznych do prawidłowej pracy mięśni jest zaburzone bądź uniemożliwione. Stanowi to przyczynę szybkiego męczenia się mięśni. Istotne jest także, że u około 75% chorych występuje nadmierny rozwój grasicy - narządu położonego w śródpiersiu, odpowiedzialnego za dojrzewanie układu immunologicznego u dzieci. W dużej części przypadków usunięcie grasicy prowadzi do znacznej poprawy stanu zdrowia.
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Miastenia leczenie naturalne

Terapie alternatywne mogą jedynie stanowić uzupełnienie leczenia podstawowego. Lekarz prowadzący pacjenta powinien być informowany o stosowanych przez niego metodach naturalnych. Niestety, u niewielu chorych dochodzi do całkowitego wyleczenia. Duże nadzieje wiązane są zawsze z usunięciem grasicy. Większe szanse na powodzenie terapii mają osoby chorujące niezbyt długo i mające mniej niż 55 lat.

Miastenia ziołolecznictwo

Dla ogólnego wzmocnienia organizmu polecane jest picie naparów lub herbatek z następujących ziół: pieprz hiszpański, mniszek lekarski, gorzknik kanadyjski, kola błyszcząca, rozmaryn lekarski, drapacz lekarski i turnera rozpierzchła. Regulują one pracę układu immunologicznego, który wydaje się mieć duże znaczenie w powstawaniu tego schorzenia oraz zwiększają siły witalne organizmu.

Dietetyka w miastenii

Dieta w miastenii powinna być jak najbardziej urozmaicona i odpowiednio zbilansowana. Powinna zapewniać choremu prawidłową ilość energii, witamin i minerałów. Bardzo istotna jest wysoka zawartość magnezu, potasu i wapnia w pożywieniu. Duża zawartość magnezu znajduje się w różnych nasionach, roślinach strączkowych, orzechach i w kakao. Wapń dostarczany jest z produktami nabiałowymi, a potas wraz z warzywami, owocami i sokami. Zwłaszcza banany oraz sok pomidorowy zawierają dużą ilość tego pierwiastka.

Miastenia ćwiczenia

Należy w porozumieniu z lekarzem prowadzącym i w zależności od stanu chorego rozważyć stosowanie metod relaksacyjnych i zmniejszających stres. W niektórych przypadkach polecane jest ćwiczenie jogi lub tai-chi, medytacja, trening autogenny i muzykoterapia.


Foto:https://flic.kr/p/hSxHdC

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 4
Gości: 1
Roboty: crawl Bot, robot Bot, robot Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)