Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Zapalenie węzłów chłonnych

Zapalenie i powiększenie węzłów chłonnych jest najczęściej spotykanym objawem uczynnienia się układu limfatycznego (immunologicznego). Może ono mieć charakter miejscowy, ograniczony lub też uogólniony, występuje jako zjawisko krótkotrwałe albo utrzymujące się dłużej.

 Maliny

Objawy zapalenia węzłów chłonnych
W przebiegu ostrego zakażenia wzrost węzłów następuje szybko, są one miękkie i elastyczne, bolesne podczas badania. Chorobie towarzyszy zwykle gorączka, ogólne osłabienie i rozbicie oraz objawy związane z infekcją w danym rejonie. Niepokojące są węzły twarde, niebolesne przy badaniu, powiększające się wolniej i nie towarzyszące żadnemu zakażeniu.

Przyczyny zapalenia węzłów chłonnych
Miejscowe powiększenie węzłów chłonnych jest typowym zjawiskiem w przebiegu toczącego się w pobliżu procesu zapalnego spowodowanego np. przez paciorkowce lub gronkowce. Najczęściej występuje ono w okolicy podżuchwowej w związku z zapaleniem migdałków, gardła, ogniskami zapalnymi w zakresie uzębienia lub z powodu zapalenia błony śluzowej jamy ustnej. Pojawia się ono również w innych okolicach ciała, np. pod pachą lub w pachwinach, jako odczyn na zakażenie, które nastąpiło w należnym danym węzłom regionie.
 
Ponadto wiele chorób wirusowych ma charakterystyczną dla siebie, układową lokalizację powiększenia węzłów chłonnych. Towarzyszy ono np. różyczce, śwince, odrze, mononukleozie i innym chorobom wieku dziecięcego, a także chorobom występującym u osób dorosłych, np. grypie, zapaleniu wątroby, w zespole AIDS, a nawet jako wyraz alergii.
 
W każdym przypadku powiększenia się węzłów chłonnych bez towarzyszącego zakażenia lub w przypadku, gdy nie ustępuje ono w krótkim czasie po zniknięciu objawów choroby podstawowej, należy przeprowadzić badania, które wyjaśnią taki stan rzeczy. Objaw taki może być bowiem sygnałem toczącego się w organizmie procesu nowotworowego.
   Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Zapalenie węzłów chłonnych leczenie naturalne

Ponieważ, jak wyjaśniono wcześniej, zapalenie węzłów chłonnych towarzyszy z reguły określonej infekcji czy też chorobie, w którą zaangażowany jest układ immunologiczny, stosowane metody naturalne mają na celu wspomaganie pracy tego układu oraz łagodzenie objawów charakterystycznych dla danego zakażenia.

Zapalenie węzłów chłonnych homeopatia

W nawracających i przewlekłych stanach zapalnych migdałków i węzłów chłonnych szyjnych, w powiększonych lub przerośniętych migdałach stosuje się kilka preparatów homeopatycznych. Należą do nich: Mercurius bijodatus, Kalium jodatum, Belladonna, Echinacea i Conium.

Zapalenie węzłów chłonnych ziołolecznictwo

mix

Jeżeli powiększenie węzłów chłonnych towarzyszy infekcji wirusowej, polecane jest przygotowanie naparu z 1 łyżki stołowej następującej mieszanki ziół: kwiat bzu czarnego, kwiatostan lipy, kwiat słonecznika, kwiat wiązówki, liść mącznicy, korzeń arcydzięgla, owoc maliny, owoc głogu - wszystkich składników po 50 g oraz 5 g korzenia lubczyku. Napar należy pić 3 razy dziennie po 1 szklance.

Pracę układu limfatycznego poprawia częste picie soku z malin.

Zapalenie węzłów chłonnych dietetyka

Posiłki podawane chorym walczącym z wszelkimi zakażeniami powinny być lekko strawne, zawierające dużą ilość witamin i apetyczne, co ważne, ponieważ chorzy często cierpią na brak apetytu. Polecane są cytrusy zawierające duże ilości witaminy C, wszystkie owoce i warzywa czerwone zawierające dodatkowo witaminy A i E, sok z malin, miód. Polecany jest także czosnek oraz inne przyprawy: pieprz, imbir, chili, ostra papryka i szafran.

Foto:https://flic.kr/p/nXw5rY

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 8
Gości: 1
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, crawl Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)