Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Bóle kończyn - objawy, przyczyny i leczenie

Bóle kończyn to powszechne dolegliwości występujące niezależnie od wieku i płci. Chociaż bardziej narażone są na nie osoby prowadzące aktywny tryb życia, np. sportowcy, to nie omijają one nikogo z nas. Do najbardziej dokuczliwych należą bóle łydek, które często występują także w czasie snu.

Nogi w górze  
Objawy bólów kończyn
Zależą od choroby podstawowej wywołującej bóle kończyn. W przypadku dolegliwości mięśniowych wywołanych urazem skóra nad bolącą okolicą jest zaczerwieniona, niekiedy zasiniona oraz obrzęknięta. Przy niedoborze potasu występują bolesne kurcze mięśni. Charakterystyczna dla bólów stawów jest poranna sztywność, która ustępuje zwykle w ciągu aktywnego dnia. 

Choroby układu kostnego charakteryzuje ból nasilający się przy wykonywaniu ruchów, który często ma charakter pulsujący. Interesującym zjawiskiem bólu kończyn są tzw. bóle fantomowe. Pacjent odczuwa ból kończyny, mimo że została ona amputowana. Choroby nerwów często prowadzą do zaników mięśni i zaburzeń czucia.

Przyczyny bólów kończyn
Nie wszystkie bóle nasilające się podczas chodzenia czy posługiwania się rękami są związane z chorobami kończyn.
Często są one wywołane przez ogólne choroby organizmu:
  •  choroby mięśni (urazy, stany zapalne);
  •  choroby stawów (stany zapalne, choroby zwyrodnieniowe, wylewy samoistne, np. w hemofilii, choroby metaboliczne, np. podagra, choroby reumatyczne);
  •  choroby układu kostnego (urazy, nowotwory, wśród nich zmiany przerzutowe z innych narządów);  
  •  choroby układu nerwowego (stany zapalne nerwów, niedobór witamin z grupy B);
  •  choroby naczyń krwionośnych (miażdżyca tętnic, żylaki, zmiany zakrzepowo-zatorowe); 
  •  choroby gruczołów wydzielania wewnętrznego, np. przytarczyc;  
  •  zaburzenia gospodarki elektrolitowej, np. obniżony poziom potasu, wapnia, magnezu w surowicy krwi;
  •  przewlekłe stosowanie niektórych leków, których ubocznym skutkiem są zmiany w układzie kostnym, np. sterydów.
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Bóle kończyn, Leczenie naturalne

Ból wywołany urazem, jeśli nie towarzyszyło mu złamanie, można złagodzić, przykładając zimny okład i układając bolącą kończynę wyżej, np. na poduszce (jeśli doszło do urazu kończyny dolnej, wskazany jest odpoczynek w pozycji leżącej). W przypadku nawracających nocnych kurczów mięśni łydek zalecany jest umiarkowany wysiłek fizyczny (pływanie, jazda na rowerze oraz codzienne spokojne spacery).

Bóle kończyn aromaterapia

Wskazane jest wcieranie w bolące miejsce niewielkiej ilości oliwy z oliwek z kilkoma kroplami olejku goździkowego, jałowcowego, lawendowego lub kminkowego. Olejki te można stosować w postaci kompresów, a także dodawać do leczniczych kąpieli.

Dietetyka w bólach kończyn

W przypadku dotkliwych kurczy mięśniowych związanych z niedoborem potasu konieczne jest dostarczanie z pożywieniem większych ilości tego pierwiastka. Zawarty jest on przede wszystkim w surowych warzywach i owocach (pomidory, banany, awokado, ziemniaki) oraz chudym mięsie. Dobrym źródłem potasu są także świeże soki: pomarańczowy i cytrynowy. Niekiedy konieczna jest również suplementacja tego pierwiastka.

Prawidłowa dieta powinna być bogata w magnez i wapń oraz witaminy z grupy B, które zawarte są w owocach, warzywach zielonych i strączkowych, rybach, jajach, drobiu, mleku i jego przetworach, orzechach i nasionach. Należy unikać picia kawy, mocnej herbaty oraz spożywania konserwowanej żywności.


Résumé: bóle nóg przyczyny, ból łydek kurcz mięśniowy potas, uraz złamanie okład

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 7
Gości: 0
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot, Google Bot, crawl Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)