Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Borelioza z Lyme

Borelioza jest to choroba odzwierzęca, przenoszona przez kleszcze. W Polsce najczęstszym rejonem występowania krętków Borrelia są obszary północno-wschodnie.

Borelioza objawy

Wyróżnia się trzy okresy choroby, z tym że jeśli zostanie ona w porę rozpoznana i zastosuje się odpowiednią terapię, zwykle nie dochodzi do rozwoju drugiego i trzeciego etapu.


  • Okres I rozpoczyna się pojawieniem zmiany skórnej. Powstaje ona w miejscu ukąszenia przez kleszcza, ma postać zaczerwienienia lub wykwitu plamkowo-grudkowego i szerzy się obwodowo, tak że po kilku dniach powstaje jakby czerwona obrączka, która nie leczona powiększa się. W tym okresie mogą także pojawić się objawy ogólne, takie jak bóle głowy, mięśni, stawów, osłabienie, powiększenie węzłów chłonnych i stany podgorączkowe.

  • W okresie II, po upływie kilku do kilkunastu tygodni, pojawiają się objawy neurologiczne, np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub porażenie nerwu twarzowego. Również wtedy występują bóle stawów.

  • Okres III charakteryzują objawy neurologiczne, stawowe lub skórne. Może dojść do porażeń wielu nerwów, zwłaszcza w obrębie głowy i szyi, zapalenia stawów lub zmian skórnych w obrębie dystalnych części kończyn.
Leczenie konwencjonalne jest niezbędne i polega na stosowaniu dużych dawek antybiotyków z grupy penicylin przez co najmniej miesiąc.

Borelioza przyczyny

Chorobę wywołuje drobnoustrój o nazwie Borrelia burgdorferi. W miejscu ukąszenia przez kleszcza powstaje po upływie 3 do 30 dni zmiana pierwotna. Określa się ją jako rumień przewlekły wędrujący. 

Leczenie naturalne boreliozy

Metody naturalne mogą zmniejszać ewentualne objawy chorobowe, pojawiające się po zakażeniu człowieka przez kleszcza. Zanim jednak dojdzie do ukąszenia, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach, których przestrzeganie może temu zapobiec. Przede wszystkim, jeśli wiemy, że w danym rejonie jest dużo kleszczy, warto jest odpowiednio wcześnie zaszczepić się, przynajmniej przeciwko kleszczowemu zapaleniu opon mózgowych.

Poza tym spacerując po takim terenie powinniśmy być ubrani w długie spodnie, wysokie buty, bluzy osłaniające ręce i nakrycia głowy. Nie należy chodzić wśród wysokich traw i krzewów. Polecane jest także używanie żeli lub aerozolów przeciwkleszczowych.

Jeśli zauważymy, że kleszcz tkwi w naszym ciele, a zwykle są to miejsca trudno dostępne, takie jak pachwiny lub fałdy skórne, musimy postarać się go usunąć. Istotne jest, by narzędzie służące do usunięcia kleszcza było przemyte spirytusem lub wyparzone nad płomieniem, a skóra po zabiegu została zdezynfekowana.

Usuwanie kleszcza wykonuje się ruchem śrubowym, chwytając go silnie tuż przy skórze. Za pomocą okładów z ziół można próbować zmniejszyć dolegliwości związane z pojawieniem się zmiany pierwotnej. W tym celu mogą być stosowane następujące zioła o działaniu przeciwzapalnym i odkażającym: szałwia, tymianek, rumianek, macierzanka, mięta i wierzba. Ponadto przeciwobrzękowo działają kąpiele w wodzie z dodatkiem naparów z mącznicy lekarskiej, mniszka lekarskiego i owoców jałowca pospolitego.

Borelioza homeopatia

Stosowane są preparaty poprawiające ogólną kondycję organizmu, pobudzające działanie układu odpornościowego. Należy więc wymienić Echinacea, Calcium phosphoricum, Acidum formicicum i Ferrum phosphoricum.

Podsumowanie: Borelioza ukąszenie kleszcza, borelioza leczenie antybiotyki penicylina, usuwanie kleszcza ruchem śrubowym
Foto1:  Kleszcz
Foto2:  ...po kleszczu
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 6
Gości: 1
Roboty: robot Bot, crawl Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)