Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Malaria - choroba pasożytnicza

Malaria, inaczej zwana zimnicą, to choroba pasożytnicza. Występuje w krajach o ciepłym klimacie, gdzie zanotowuje się dużą liczbę zachorowań i śmiertelnych przypadków. W Polsce stwierdza się zarażenie u osób, które wyjeżdżały do krajów, gdzie występuje malaria.

malaria_3

Objawy malarii

Okres występowania objawów choroby trwa zwykle od 8 do 15 dni. Jednak niektóre szczepy pasożytów powodują ujawnienie się choroby dopiero po roku. Klasyczne objawy zimnicy składają się z nagle występujących dreszczy, temperatury do 40°C lub więcej, razem z wystąpieniem obfitych potów.

Niekiedy występują objawy wstępne, jak: bóle głowy, mięśni, mdłości, ogólne osłabienie. W zależności od rodzaju pasożyta, który wywołał chorobę, ataki gorączki występują co 48 godzin (tzw. malaria trzeciaczka) lub co 72 godziny (malaria czwartaczka). Jest to związane z cyklem rozwojowym drobnoustrojów.

Istotą choroby jest niszczenie komórek wątrobowych, oraz niszczenie czerwonych ciałek krwi, co powoduje szybko narastającą niedokrwistość, która niesie ze sobą niedotlenienie organizmu. Wyniszczenie organizmu powodują także uwalniane w trakcie rozwoju pasożytów toksyny. Najcięższą postacią choroby jest malaria mózgowa, w której dochodzi do uszkodzenia centralnego układu nerwowego, zaburzeń świadomości i drgawek.

Przyczyny malarii

Malarię wywołują cztery gatunki pierwotniaków z rodzaju Plasmodium. Pasożyty te rozwijają się i dojrzewają w organizmach komarów z rodzaju Anopheles, są przez nie roznoszone i wraz z ukąszeniem owada przedostają się do krwiobiegu człowieka. Inną drogą zakażenia może być źle wyjałowiony sprzęt medyczny lub preparaty krwi.

Prewencja

Leczenie naturalne zimnicy

Leczenie malarii jest bardzo trudne. Przez wiele lat poszukiwano środków działających skutecznie przeciw zarodźcom malarii. Znaleziono kilka leków, w ostatnich kilkudziesięciu latach były to substancje podobne do antybiotyków. Jednak drobnoustroje wywołujące chorobę są niezwykle zjadliwe i potrafią w wyniku zachodzących w nich samych przemian uodporniać się na stosowane środki.

Najważniejsze jest więc zapobieganie chorobie. W tym celu należy stosować szczepienia przeciw malarii, jeśli wybieramy się w podróż, gdzie występuje ryzyko zachorowania, a przebywając w danym rejonie, należy przede wszystkim chronić się przed ukąszeniami komarów. Trzeba używać moskitier, nosić odzież zakrywającą ciało i stosować żele lub aerozole odstraszające owady. Jeśli dojdzie do zachorowania, należy bezwzględnie poddać się fachowej opiece, a metody naturalne stosować celem wspierania leczenia konwencjonalnego.

Ziołolecznictwo w malarii

Odkryto już przed wielu laty, że malarię leczy napar z kory drzew chinowych. Następnym etapem było zastosowanie ekstraktu chininy z kory chinowej. Obecnie do leczenia malarii używa się syntetycznych środków zawierających tę samą substancję, czyli chininę. Jednak, jak już wcześniej wspomniano, wiele szczepów zarodźców uodporniło się na nią.

Jeśli dojdzie do zachorowania, należy przede wszystkim pić dużo płynów, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Najbardziej odpowiednie będą wody mineralne o wysokiej zawartości jonów i soki z owoców i warzyw. W czasie ataków gorączki trzeba starać się ochłodzić organizm.

Bardzo dobrze działają chłodne okłady na głowę oraz okolice przebiegu dużych tętnic, np. pachwiny, okolicę nadobojczykową. Ponadto
można zastosować kąpiel w wodzie o temperaturze niższej o około 2-2,5°C od temperatury ciała. We wczesnej fazie zachorowania można pić herbatę z imbiru lekarskiego lub z cynamonu oraz napar z bzu czarnego.

Podsumowanie: malaria objawy przyczyny, malaria gorączka dreszcze, malaria zioła imbirEncyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 6
Gości: 1
Roboty: robot Bot, crawl Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)