Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Choroba alkoholowa - uzależnienie od alkoholu

Alkoholizm należy do grupy uzależnień i spowodowany jest mniej lub bardziej długotrwałym spożywaniem napojów zawierających alkohol etylowy.

Objawy alkoholizmu

Choroba rozwija się w kilku fazach.

  • Początkowo picie jest zawsze związane z konkretną okazją, jednak z czasem przyszły alkoholik zaczyna szukać częstych możliwości do wypicia trunku. Na tym etapie rośnie tolerancja alkoholu, to znaczy, że trzeba pić coraz więcej, by wywołać określony efekt.

  • Następnie pojawia się stała, natrętna myśl o alkoholu, picie go w dużych ilościach staje się koniecznością. W końcu spożycie jednego kieliszka pociąga za sobą wypicie takiej ilości, która prowadzi do głębokiego upojenia.

  • W końcowym etapie dochodzi do pojawienia się tzw. ciągów alkoholowych, czyli wielodniowego niekontrolowanego picia. Tolerancja alkoholu obniża się, chory jest często wyniszczony, może występować stłuszczenie lub marskość wątroby. Przewlekły alkoholizm prowadzi także do zmian organicznych w mózgu, zwanych poalkoholowym zespołem otępiennym. W razie braku alkoholu pojawia się zespół abstynencyjny (delirium tremens), charakteryzujący się zaburzeniami wegetatywnymi i psychicznymi, będący nawet zagrożeniem życia, w przypadku niepodjęcia odpowiednich kroków.

Przyczyny alkoholizmu

Rozwinięcie się alkoholizmu, podobnie jak innych uzależnień, jest wynikiem współwystępowania trzech grup czynników: wpływów społeczno-kulturowych, predyspozycji osobniczych (dziedziczność) oraz właściwości farmakologicznych samego alkoholu.
Uzależnieniu sprzyjają wszystkie trudne sytuacje życiowe, stresująca praca, gdyż alkohol jest bardzo łatwo dostępnym środkiem, który pozwala na czas jakiś zapomnieć o problemach.
Alkoholizm jest chorobą, która objawia się między innymi utratą kontroli nad ilością wypijanego alkoholu i częstotliwością jego spożywania.

Leczenie naturalne choroby alkoholowej

Najważniejsza w leczeniu nałogu jest psychoterapia. Leczenie takie powinno być prowadzone w specjalistycznym ośrodku. Nieodzowna jest także pomoc ze strony rodziny i przyjaciół.

W pierwszym, najtrudniejszym okresie abstynencji może okazać się konieczne leczenie farmakologiczne, zapobiegające zespołowi odstawienia. Jeśli alkohol nie zdążył zniszczyć całkowicie wątroby pacjenta, polecana jest dieta wysokobiałkowa, w przeciwnym razie dietę musi ustalić specjalista. Wszyscy alkoholicy są jednak z reguły odwodnieni, mają zmniejszoną zawartość soli mineralnych i witamin we krwi. Dieta więc powinna uzupełnić te braki.

W tym celu należy spożywać dużo warzyw i owoców, pić soki i wysoko zmineralizowane wody. Witamina B, której najbardziej brakuje alkoholikom, występuje w dużych ilościach we wszystkich warzywach zielonolistnych. W celu opanowania nadpobudliwości i bezsenności można zastosować: Chamomilla stramonium, Valeriana, Avena sativa lub Passiflora. Natomiast walkę z uzależnieniem wspomagają: Secale cornutum, China, Bryonia i Nux vomica.

Ziołolecznictwo w leczeniu alkoholizmu

Polecane są zioła uspokajające i tonizujące układ nerwowy, gdyż po odstawieniu alkoholu osoby uzależnione stają się nadpobudliwe, mają problemy z zasypianiem. Na dalszym etapie może dojść do wystąpienia depresji i wtedy stosuje się zioła podnoszące nastrój. Jeśli towarzyszą objawy chorób wątroby, należy stosować zioła wątrobowe: mniszek lekarski, szczaw kędzierzawy, kosaciec różnobarwny, centuria pospolita, dziurawiec zwyczajny.

Podsumowanie: alkoholizm objawy przyczyny, alkoholizm leczenie psychoterapia, alkoholizm zioła wątrobowe witamina B
Foto : Alkoholizm
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 9
Gości: 0
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, Yandex Bot, crawl Bot, Google Bot, Google Bot, robot Bot, robot Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)