Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Anorexia nervosa (jadłowstręt psychiczny)

Jadłowstręt psychiczny pojawia się najczęściej u dziewcząt i niezamężnych kobiet w wieku 13-25 lat. Choroba prowadzi do krańcowego wyniszczenia, masa ciała wynosi zwykle 31-36 kg.

Anoreksja, szczupła kobieta

Mieszanki ziołowe receptury pobudzające apetyt 

  •  Korzeń goryczki 30 g, korzeń arcydzięgla 50 g, owoc kolendry 50 g. Odwar z łyżeczki tych ziół rozpuszcza się w szklance wody i tak przygotowany roztwór należy wypijać po 1/2 szklanki przed jedzeniem.
  •  Ziele tysiącznika 30 g, kłącze tataraku 20 g, owoc kopru włoskiego 30 g. Napar z łyżeczki tych ziół rozpuszcza się w szklance wody. Przed każdym posiłkiem podaje się 1/2 szklanki napoju.
  •  Ziele drapacza lekarskiego 50 g i koszyczka rumianku 20 g. Łyżkę stołową ziół zalać szklanką wrzącej wody. Wypijać 1/3 szklanki naparu przed posiłkiem.

Z preparatów homeopatycznych na anoreksję mogą być pomocne: Avena sativa - wtedy gdy brakowi apetytu towarzyszy osłabienie, drażliwość i zaburzenia koncentracji, Zincum metallicum - dla osób nerwowych, bojaźliwych, z zaburzeniami snu i brakiem możliwości koncentracji. Poza tym stosowane bywają, w zależności od cech danej pacjentki: Ignatia, Kalium phosphoricum, Nux vomica, Argentum nitricum lub Ambra.  Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Objawy jadłowstrętu

Objawem anoreksji jest utrata apetytu, niechęć do przyjmowania pokarmów i ustanie miesiączkowania. Występuje uczucie zimna, zaparcia, bóle brzucha, nudności i czasami wymioty. Pomimo złego wyglądu pacjentki nadal nie jedzą lub jedzą bardzo mało, twierdzą natomiast, że są zbyt grube.

Nie przyjmują od otoczenia uwag dotyczących swojego wyglądu. W zaawansowanym okresie choroby skóra jest bardzo sucha, łuszczy się, tkanka tłuszczowa całkowicie zanika, rozpoczyna się zanik mięśni. Może dochodzić do zaburzeń rytmu serca i wahań ciśnienia krwi. Rozstrojona jest także gospodarka hormonalna.

Przyczyny jadłowstrętu

Początek jadłowstrętu kojarzy się zwykle ze wstrząsem emocjonalnym lub zdecydowanym zamiarem gwałtownego odchudzenia się. Często na chorobę tę zapadają tzw. perfekcjonistki, osoby wymagające od siebie zbyt wiele lub osoby, które nie radzą sobie z nadmiarem problemów czy też obowiązków. Nie bez znaczenia jest obecnie lansowany, bardzo szczupły, typ sylwetki.

Anorexia

Młode dziewczyny chcą dorównać modelkom i ograniczają coraz bardziej swoją dietę. W końcu dochodzi do zahamowania podwzgórzowych ośrodków łaknienia i osoby te przestają czuć się głodne, nawet po długotrwałym niejedzeniu.

Leczenie naturalne jadłowstrętu

Leczenie jadłowstrętu wymaga współpracy lekarza i psychoterapeuty. Zazwyczaj konieczne jest prowadzenie zarówno psychoterapii, jak i leczenia farmakologicznego, szczególnie w początkowym okresie. W dalszej kolejności bardzo pomocne są różnorodne metody naturalne poprawiające nastrój i ogólną samoocenę.

Dietetyka w jadłowstręcie

Dieta na anoreksję - jadłowstręt musi być szczególnie przemyślana. Niektóre składniki i kalorie muszą być wręcz przemycane. Jeśli minie już pierwszy, najtrudniejszy okres terapii i pacjentka zaczyna przyjmować pokarmy, nie mogą to być od razu duże porcje, nie mogą też zawierać one zbyt dużo kalorii, aby nie zniechęcić pacjentki do jedzenia.

W dalszym etapie staramy się poprzez stosowanie diety wysokobiałkowej i bogatej w witaminy uzupełniać sukcesywnie wszystkie braki, które powstały podczas choroby. Posiłki powinny być apetyczne, urozmaicone i przede wszystkim smaczne.


Podsumowanie: Anoreksja jadłowstręt odchudzanie, anoreksja zaburzenia łaknienia brak uczucia głodu, anoreksja leczenie ziołolecznictwo
Foto 1: Autor: Angie vite (Praca własna) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], Wikimedia Commons

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 8
Gości: 4
Roboty: Google Bot, robot Bot, crawl Bot, crawl Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)