Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Niepłodność - Profilaktyka i wykrywanie

On i ona
Nieskuteczna funkcja rozrodcza kobiety polega na niemożności zapłodnienia i zagnieżdżenia się komórki jajowej lub donoszenia i urodzenia zdrowego dziecka. Niepłodność to stan, który wynika z zaburzenia mechanizmów warunkujących zapłodnienie i zagnieżdżenie się komórki jajowej. Przyjmuje się, że około 30% małżeństw w Polsce jest niepłodnych. Chorobę tę rozpoznaje się dopiero po 2 latach współżycia seksualnego, które nie zakończyło się zajściem w ciążę.

Do najważniejszych czynników wpływających na skuteczność czynności rozrodczej kobiety należą:
  • równowaga hormonalna organizmu;
  • prawidłowa budowa i brak patologii funkcjonowania narządów rozrodczych;
  • jakość nasienia mężczyzny;
  • zdrowie psychiczne;
  • brak zaburzeń immunologicznych pomiędzy partnerami (niekiedy kobieta może wytwarzać przeciwciała przeciwko elementom nasienia mężczyzny).
Aby ustalić przyczynę bezpłodności wykonuje się szereg laboratoryjnych badań krwi.Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

NIEPŁODNOŚĆ ZAPOBIEGANIE

Profilaktyka obejmuje wiele czynności mających na celu zapobieganie i leczenie chorób, które w konsekwencji mogą stać się przyczyną niepłodności. Niezwykle istotnymi jej elementami są: chronienie dzieci przed zakażeniami w obrębie narządów rodnych, unikanie ginekologicznych zabiegów diagnostycznych w wieku młodzieńczym oraz szybkie leczenie stanów zapalnych narządów płciowych w okresie aktywności seksualnej.

Częste zmienianie partnerów seksualnych sprzyja bezpłodności. 

Leczenie stanów zapalnych narządów płciowych, zwłaszcza u młodych kobiet, decyduje w dużym stopniu o utrzymaniu ich fizjologicznych zdolności rozrodczych. Dlatego bardzo ważne jest, by osoby mające tego rodzaju problemy przestrzegały zaleceń lekarskich, przyjmowały leki i systematycznie zgłaszały się do kontroli ginekologicznej.

WYKRYWANIE NIEPŁODNOŚCI

Badania diagnostyczne w celu ustalenia czynnika powodującego niepłodność powinny być prowadzone jednocześnie u obojga partnerów. Najpierw lekarz rozmawia z kobietą na temat jej stanu zdrowia i chorób przebytych w dzieciństwie. Następnie wykonuje szereg badań laboratoryjnych krwi. Kobieta musi przejść podstawowe badanie ginekologiczne, mężczyzna zaś badania andrologiczne i nasienia. Potem określa się poziom poszczególnych hormonów płciowych w określonych fazach cyklu miesiączkowego.

Obraz budowy dróg rodnych i ich ewentualnych nieprawidłowości można uzyskać na kilka sposobów - dzięki USG, histereskopii (oglądanie macicy i jajowodów za pomocą urządzenia optycznego wprowadzanego przez pochwę), metodzie laparoskopowej (oglądanie i ewentualne operowanie zmian strukturalnych poprzez wprowadzenie kamery i narzędzi przez 3 małe otwory w jamie brzusznej). Przeprowadza się także testy immunologiczne, wykrywające obecność przeciwciał przeciw-plemnikowych.

Wszystkie zakażenia układu moczowego, zapalenia zewnętrznych narządów płciowych i pojawienie się nieprawidłowej wydzieliny powinny skłonić kobietę do wizyty u ginekologa. Nie bez znaczenia dla powstawania niepłodności są także: nadmierna aktywność seksualna i częsta zmiana partnerów.

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 4
Gości: 0
Roboty: robot Bot, robot Bot, Google Bot, crawl Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)