Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Upośledzenie umysłowe

Upośledzenie umysłowe cechuje znaczne obniżenie, w stosunku do przeciętnego, poziomu intelektualnego osoby chorej. Schorzenie powstaje i rozwija się wraz ze wzrostem człowieka i wiąże się z ograniczeniem jego możliwości przystosowawczych do normalnego funkcjonowania. O upośledzeniu umysłowym mówimy wtedy, gdy iloraz inteligencji badanego człowieka jest niższy od przeciętnego i wynosi poniżej 70 punktów.  

Upośledzenie umysłowe

Wyróżniamy kilka stopni upośledzenia umysłowego: 

  •  upośledzenie umysłowe lekkie    52-67 punktów;
  •  upośledzenie umysłowe umiarkowane 36-51;
  •  upośledzenie umysłowe znaczne    20-35;
  •  upośledzenie umysłowe głębokie    0-19.

Objawy upośledzenia umysłowego i rozwój psychofizyczny dziecka do norm

Objawy występujące u chorego wiążą się zwykle z przyczyną powodującą upośledzenie. W przypadkach chorób wrodzonych można je zaobserwować już od pierwszych miesięcy życia dziecka, gdyż jego rozwój psychofizyczny odbiega od przyjętych dla danego wieku norm. W innych przypadkach objawy mogą pojawiać się później.

Gdy stopień upośledzenia jest lekki, widoczne są jedynie kłopoty intelektualne chorego, przejawiające się w trudnościach z nauką, zapamiętywaniem czy kojarzeniem, gdy jest głębszy, obserwowane są dodatkowo różnorodne zaburzenia zachowania, np. pobudzenie, agresja lub apatia, spowolnienie lub okresowa wybuchowość. Mogą także występować wady narządów zmysłów, zaburzenia mowy i inne objawy neurologiczne, spowodowane uszkodzeniem mózgu, z napadami padaczkowymi włącznie.

Przyczyny upośledzenia umysłowego  czynniki powodujące upośledzenie umysłowe

  •  czynniki działające przed urodzeniem, np. genetycznie dziedziczone choroby ośrodkowego układu nerwowego - zespół Downa lub choroby metaboliczne, których następstwem jest uszkodzenie mózgu, np. fenyloketonuria;
  •  czynniki działające w czasie życia płodowego: wszelkiego rodzaju zakażenia, niedobory żywieniowe matki, czynniki chemiczne (alkohol, nikotyna), konflikt Rh, zaburzenia przepływu łożyskowego, powodujące niedotlenienie i niedożywienie dziecka;
  •  czynniki związane z porodem, jak nieprawidłowy przebieg porodu i uraz porodowy;
  •  czynniki działające po urodzeniu: infekcje ośrodkowego układu nerwowego, urazy głowy lub ciężkie urazy wielonarządowe, zatrucia związkami chemicznymi (alkohol, nikotyna, narkotyki), nieprawidłowe odżywianie, niedoczynność tarczycy, która może być związana z niedoborem jodu i wreszcie niewłaściwe warunki psychospołeczne, które nie pozwalają na normalny rozwój osobniczy.
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Leczenie naturalne upośledzenia umysłowego

Leczenie chorych upośledzonych umysłowo jest procesem niezwykle złożonym, wielokierunkowym, długoterminowym i wymagającym współpracy otoczenia, w którym się znajdują. Stosowane metody są zależne od możliwości samego pacjenta, czyli od stopnia upośledzenia. Oprócz działań ściśle medycznych, które najczęściej są nieodzowne, prowadzony jest specjalny rodzaj edukacji, różne formy psychoterapii i rehabilitacji.

Ważne jest, aby osoba upośledzona umysłowo mogła w ogóle taką pomoc uzyskać, aby jej środowisko odczuwało i rozumiało potrzebę leczenia, ponieważ wtedy ma ona szansę lepiej przystosować się do życia, a procesy intelektualne, jakie mogą zaistnieć w mózgu, są utrwalane bądź rozwijane.  Podstawową zasadą postępowania rehabilitacyjnego jest integracja osób upośledzonych ze środowiskiem i jak najmniejsza ich dyskryminacja.

Niezbędne jest stworzenie takich warunków życia i pracy, które jak najmniej różnią się od tych obecnych w życiu zdrowych ludzi. Dla osoby upośledzonej najodpowiedniejszym miejscem jest rodzina. Zadaniem lekarzy, psychoterapeutów i rehabilitantów jest udzielanie pomocy w zapewnieniu jak najlepszych warunków rehabilitacji dla niepełnosprawnego jej członka.

Dziecko z zaburzeniami rozwoju psychicznego może stwarzać poważne problemy dla całej rodziny. Dlatego ważna jest pomoc nie tylko osobie chorej, ale także jego bliskim. Ważną rolę we wspieraniu rodziny odgrywają organizacje samych rodziców, w szczególności turnusy rehabilitacyjne, organizowane przez Komitet Pomocy Osobom Upośledzonym (dawniej Komitet Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski Towarzystwa Przyjaciół Dzieci).

Leczenie sztuką upośledzenia umysłowego

Zachęcanie chorych upośledzonych umysłowo do wykonywania prac twórczych jest metodą stosowaną od lat. Poprzez różne techniki plastyczne uczą się oni wyrażać swoje uczucia, których niekiedy nie są w stanie przekazać w inny sposób. Widząc swoje osiągnięcia, zaczynają wierzyć w siebie i starają się coraz więcej pracować, uczyć i doskonalić.

Bardzo polecane jest, jeśli możliwości chorego na to pozwalają, jego kontaktowanie się ze zdrowymi rówieśnikami. Warunkiem jest oczywiście pełna akceptacja przez otoczenie. W takich okolicznościach ludzie upośledzeni niejednokrotnie pokonują samych siebie i wydobywają ze swego wnętrza znacznie więcej, niż można by się było tego spodziewać.

Muzykoterapia dzieci z niedorozwojem umysłowym

Wiele osób, nawet głęboko upośledzonych umysłowo, pozostaje wrażliwymi na doznania muzyczne. Dlatego muzykoterapia bardzo często przynosi duże sukcesy lecznicze. Przy dźwiękach muzyki nawet dzieci ciężko chore zaczynają bawić się i cieszyć, stają się łagodniejsze, zaczynają odczuwać potrzebę kontaktów z rówieśnikami. Muzykoterapia jest wykorzystywana jako narzędzie relaksacyjne dla chorych będących w stanie lęku czy nawet agresji.

Dietetyka w chorobach metabolicznych

Dieta jest podstawową metodą leczenia w chorobach metabolicznych, prowadzących do uszkodzenia mózgu. Najbardziej znaną chorobą tego typu jest fenyloketonuria, w której przebiegu chory nie może spożywać produktów zawierających fenyloalaninę, gdyż w jego organizmie brak jest enzymów metabolizujących ten aminokwas. Istotna jest także dieta w niedoczynności tarczycy spowodowanej niedoborem jodu.

Ziołolecznictwo dla osób z niedorozwojem umysłowym

Preparaty ziołowe mogą wspomagać rehabilitację chorych upośledzonych umysłowo, zwłaszcza w pojawiających się u nich zmianach nastroju. Jeśli mamy do czynienia ze stanem pobudzenia psychoruchowego, należy używać takich ziół, jak: kozłek lekarski, mięta, krwawnik, rumianek, liść melisy, chmiel, rutę lub arcydzięgiel, gdy zaś chory ma obniżony nastrój i jest apatyczny, stosujemy zioła pobudzające, do których należą: kola błyszcząca, owies, tarczyca, bylica piołun, jemioła, rozmaryn i werbena.

Homeopatia i leczenie chorych umysłowo

Istnieje kilka preparatów homeopatycznych polecanych w stanach ociężałości psychicznej i w zaburzeniach pamięci. Można spróbować przeprowadzić kurację za pomocą następujących leków: Barium carbonicum, Lycopodium, Aurum metallicum, Plumbum metallicum i Arnica.

Aromaterapia i masaże dla osób dotkniętych niedorozwojem umysłowym

Chorzy upośledzeni umysłowo odczuwają wielką potrzebę miłości, opieki i troski o nich. Jednym ze sposobów zaspokojenia tych pragnień, zapewnienia bliskości i kontaktu, jest zastosowanie masaży i kąpieli z dodatkiem olejków eterycznych. Zależnie od ich nastroju i sytuacji powinniśmy dobierać różne olejki, ale kilka z nich możemy polecić jako najlepiej wpływające na stan zmęczenia umysłowego.  Są to: olejek bazyliowy, z liści cynamonu, eukaliptusowy, goździkowy, miętowy, rozmarynowy i sosnowy.

Rehabilitacja ruchowa dla osób upośledzonych

Polecane są wszelkie formy rehabilitacji ruchowej, gdyż korygują one nieprawidłowości budowy fizycznej. Poza tym stwarzają potrzebę kontaktów z innymi osobami, pomagają w zrozumieniu pewnych, prostych zjawisk fizycznych. W hipoterapii (jazda konna) wykorzystywana jest dodatkowo więź, jaka powstaje między osobą chorą a koniem.
Foto: https://flic.kr/p/7CCHAP

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 10
Gości: 3
Roboty: crawl Bot, Google Bot, crawl Bot, Google Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)