Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Bulimia | Strach przed przytyciem i konsekwencje zdrowotne

Bulimia to choroba, która podobnie jak jadłowstręt psychiczny dotyka najczęściej młodych dziewcząt i kobiet. Polega na przyjmowaniu ogromnej ilości pokarmów, a następnie prowokowaniu wymiotów. Czasami u jednej pacjentki występują objawy obu schorzeń: jadłowstrętu i bulimii.

Dziewczyna, sedes 
Objawy bulimii
Osoby chore na bulimię mogą mieć zmiany chorobowe w obrębie dziąseł i uzębienia, są one spowodowane ciągłymi wymiotami z wysoką zawartością kwasu solnego, czasami dochodzi nawet do zapalenia przełyku z tego powodu. Zaburzona jest gospodarka wodno-elektrolitowa oraz hormonalna. Krwawienia miesięczne występują nieregularnie. W przypadku bulimii, w odróżnieniu od jadłowstrętu, masa ciała pacjentek jest zwykle prawidłowa, gdyż naprzemienne jedzenie i wymioty oraz zwykle dość duże nasilenie ćwiczeń fizycznych wpływają na utrzymanie względnej równowagi.

Przyczyny bulimii
Przyczyny choroby, chociaż nie do końca wyjaśnione, mają w dużym stopniu podłoże psychiczne i emocjonalne. Najczęściej bulimia występuje u wrażliwych, ambitnych dziewcząt, takich, które chcą być doskonałe w każdej dziedzinie. Z jednej strony istotne wydają się być czynniki rodzinne i środowiskowe, takie jak wysokie wymagania stawiane przez rodziców, duża presja społeczna lub brak akceptacji rówieśników, z drugiej zaś należy przypuszczać, iż przyczyna choroby tkwi w samym typie osobowości danej kobiety. Często pochłanianie dużej ilości pokarmów przynosi po prostu chorej osobie pewną ulgę i daje poczucie chociaż chwilowej ucieczki od wymagań względem swojej osoby.
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Leczenie naturalne bulimii

Chociaż bulimia jest może nieco mniej ciężka w skutkach niż anoreksja, leczenie jej jest równie trudne. Niewątpliwie wymagana jest ścisła współpraca lekarza i psychoterapeuty oraz rodziny i najbliższego otoczenia.

Ziołolecznictwo w bulimii

W pierwszym okresie terapii zaleca się korzystanie z ziół pobudzających nieco przemianę materii. Można stosować następujące preparaty: aloes, morszczyn pęcherzykowaty, owoc szakłaku pospolitego lub korzeń mniszka.

Homeopatia w leczeniu bulimii

Proponuje się leki regulujące przemianę materii. Przyjmowanie ich jest bardzo istotne w pierwszym okresie terapii i wpływa na utrzymanie stałej masy ciała. Najczęściej polecane preparaty to: Anthymonium crudum, Hydrastis, Pulsatilla, Sepia i Fucus vesiculosus.

Dieta w bulimii

Dieta osoby chorej na bulimię musi być dokładnie zaplanowana. Najlepiej, by sama zainteresowana brała udział w tworzeniu odpowiedniego jadłospisu. W diecie powinny przeważać oczywiście warzywa i owoce, a chora osoba powinna zdawać sobie sprawę z tego, iż są to składniki pokarmowe, które nie wpływają na zwiększenie masy ciała. Polecana jest także duża ilość soków, głównie wielo-warzywnych ze względu na to, że są one bogatym źródłem elektrolitów i mikroelementów, utraconych podczas wymiotów.

Źródło Foto: Bulimia

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 15
Gości: 4
Roboty: Yandex Bot, robot Bot, crawl Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, spider Bot, Google AdSense, Google AdSense, robot Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)