Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Bulimia | Strach przed przytyciem i konsekwencje zdrowotne

Bulimia to choroba, która podobnie jak jadłowstręt psychiczny dotyka najczęściej młodych dziewcząt i kobiet. Polega na przyjmowaniu ogromnej ilości pokarmów, a następnie prowokowaniu wymiotów. Czasami u jednej pacjentki występują objawy obu schorzeń: jadłowstrętu i bulimii.

Dziewczyna, sedes 
Objawy bulimii
Osoby chore na bulimię mogą mieć zmiany chorobowe w obrębie dziąseł i uzębienia, są one spowodowane ciągłymi wymiotami z wysoką zawartością kwasu solnego, czasami dochodzi nawet do zapalenia przełyku z tego powodu. Zaburzona jest gospodarka wodno-elektrolitowa oraz hormonalna. Krwawienia miesięczne występują nieregularnie. W przypadku bulimii, w odróżnieniu od jadłowstrętu, masa ciała pacjentek jest zwykle prawidłowa, gdyż naprzemienne jedzenie i wymioty oraz zwykle dość duże nasilenie ćwiczeń fizycznych wpływają na utrzymanie względnej równowagi.

Przyczyny bulimii
Przyczyny choroby, chociaż nie do końca wyjaśnione, mają w dużym stopniu podłoże psychiczne i emocjonalne. Najczęściej bulimia występuje u wrażliwych, ambitnych dziewcząt, takich, które chcą być doskonałe w każdej dziedzinie. Z jednej strony istotne wydają się być czynniki rodzinne i środowiskowe, takie jak wysokie wymagania stawiane przez rodziców, duża presja społeczna lub brak akceptacji rówieśników, z drugiej zaś należy przypuszczać, iż przyczyna choroby tkwi w samym typie osobowości danej kobiety. Często pochłanianie dużej ilości pokarmów przynosi po prostu chorej osobie pewną ulgę i daje poczucie chociaż chwilowej ucieczki od wymagań względem swojej osoby.
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Leczenie naturalne bulimii

Chociaż bulimia jest może nieco mniej ciężka w skutkach niż anoreksja, leczenie jej jest równie trudne. Niewątpliwie wymagana jest ścisła współpraca lekarza i psychoterapeuty oraz rodziny i najbliższego otoczenia.

Ziołolecznictwo w bulimii

W pierwszym okresie terapii zaleca się korzystanie z ziół pobudzających nieco przemianę materii. Można stosować następujące preparaty: aloes, morszczyn pęcherzykowaty, owoc szakłaku pospolitego lub korzeń mniszka.

Homeopatia w leczeniu bulimii

Proponuje się leki regulujące przemianę materii. Przyjmowanie ich jest bardzo istotne w pierwszym okresie terapii i wpływa na utrzymanie stałej masy ciała. Najczęściej polecane preparaty to: Anthymonium crudum, Hydrastis, Pulsatilla, Sepia i Fucus vesiculosus.

Dieta w bulimii

Dieta osoby chorej na bulimię musi być dokładnie zaplanowana. Najlepiej, by sama zainteresowana brała udział w tworzeniu odpowiedniego jadłospisu. W diecie powinny przeważać oczywiście warzywa i owoce, a chora osoba powinna zdawać sobie sprawę z tego, iż są to składniki pokarmowe, które nie wpływają na zwiększenie masy ciała. Polecana jest także duża ilość soków, głównie wielo-warzywnych ze względu na to, że są one bogatym źródłem elektrolitów i mikroelementów, utraconych podczas wymiotów.

Źródło Foto: Bulimia

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 9
Gości: 1
Roboty: robot Bot, robot Bot, Google Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, crawl Bot, robot Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)