Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Depresja - następstwo kłopotów życiowych

Depresja częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. W Polsce i na świecie obserwuje się stały wzrost zachorowań na depresję. Prawdopodobnie mają na to wpływ gwałtowne zmiany poziomu hormonów we krwi, związane z cyklem miesięcznym lub z przemianami okresu przekwitania.

Depresja 
Nastrój przygnębienia jest znany każdemu. Niekiedy jednak smutek działa paraliżująco, uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie. Łączą się z nim poczucie beznadziejności, zaburzenia świeżej pamięci, osłabienie koncentracji oraz dotkliwy ból odczuwany całym ciałem.

Objawy zaburzeń nastroju

Zazwyczaj trudno jest wytyczyć granicę między złym nastrojem a depresją - stanem, który wymaga leczenia. Depresję rozpoznaje się zwykle, gdy przygnębienie trwa zbyt długo, osiąga nadmierne natężenie, nie jest związane z jakimś urazem psychicznym i gdy zanika energia życiowa. Niekiedy jest ona łatwo zauważalna przez otoczenie, np. gdy dotychczas kochająca matka przestaje interesować się losem swych dzieci.

Charakterystyczne objawy depresji:
 •  smutny wyraz twarzy;  
 •  zamknięcie się w sobie; 
 •  drażliwość;  
 •  nieokreślony lęk;  
 •  utrata zainteresowania codziennymi czynnościami;  
 •  niemożność przeżywania radości;  
 •  zaburzenia snu;  
 •  dolegliwości somatyczne (bóle głowy, bóle brzucha);  
 •  myśli samobójcze;  
 •  obniżenie (pogorszenie) nastroju;  
 •  zaburzenia miesiączkowania;  
 •  zaburzenia potencji;  
 •  utrata masy ciała.

Przyczyny depresyjnych zaburzeń nastroju
W depresji smutek dotyka człowieka bez wyraźnej przyczyny. Zauważono, że w niektórych rodzinach schorzenie to występuje częściej, dlatego prawdopodobne jest, że o zaistnieniu choroby decyduje czynnik genetyczny. Depresja może towarzyszyć różnym chorobom, nawet grypie.

Także leki, zwłaszcza stosowane przewlekle, mogą wywoływać pogorszenie nastroju, np. leki podawane w terapii nadciśnienia oraz hormonalne preparaty antykoncepcyjne. Dla depresyjnych zaburzeń nastroju charakterystyczny jest wzrost prawdopodobieństwa zachorowania na tę chorobę wraz z wiekiem.
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Depresyjne zaburzenia nastroju leczenie naturalne

Farmaceutyki nie leczą depresji, gdyż jej przyczyny nie są znane. W przypadku zaburzeń wywołanych porą roku (jesień, zima) stosuje się więc fototerapię, która polega na przebywaniu w bardzo silnie oświetlonym pomieszczeniu przez dwie godziny dziennie. Depresji często towarzyszą zaburzenia snu, w takim wypadku należy ograniczyć picie czarnej kawy i mocnej herbaty. Zaleca się spożywanie dużej ilości płynów niegazowanych, najlepiej soków ze świeżych owoców i warzyw.

Depresyjne zaburzenia nastroju - dietetyka

Odpowiednia dieta odgrywa ważną rolę w poprawie nastroju i w łagodzeniu objawów depresji. Zalecane są pokarmy zawierające dużo cynku i magnezu (wątroba, orzechy, czosnek, nasiona dyni i słonecznika). Ponadto wskazane jest spożywanie produktów bogatych w witaminy z grupy B, które są niezbędne do prawidłowej pracy układu nerwowego. Poważnym zagrożeniem jest stosowanie używek i narkotyków w celu poprawy nastroju. Niesie ono możliwość uzależnienia.

Depresja - leczenie naturalne hydroterapią

Korzystne działanie mają kąpiele z dodatkiem lawendy, szałwii i kozłka lekarskiego.
Zalecane są olejki: bergamotowy, geraniowy, jałowcowy, z drzewa herbacianego. Można je dodawać (kilka kropli) do kąpieli lub wykorzystać do inhalacji.

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 10
Gości: 2
Roboty: crawl Bot, Google Bot, crawl Bot, Google Bot, robot Bot, Google Bot, robot Bot, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)