Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Depresja poporodowa

Depresja poporodowa to uczucie smutku, przygnębienia, rozdrażnienia, a czasem wręcz rozpaczy, pojawiające się wkrótce po porodzie. Stan ten występuje częściej u kobiet, które zostają matkami po raz kolejny, ale zdarza się także u tych, które urodziły pierwsze dziecko. Przełomowy okres występuje najczęściej pomiędzy trzecią i piątą dobą po porodzie. Zwykle depresja mija w ciągu kilku tygodni, ale część kobiet boryka się z tym problemem nawet przez parę miesięcy.
  Depresja poporodowa 
Objawy depresji poporodowej bywają bardzo różne. W przypadkach przebiegających łagodnie obserwuje się niewielkie poczucie przygnębienia, tendencję do wyolbrzymiania problemów, unikanie towarzystwa, poczucie wyczerpania i niechęć do zadbania o siebie. Jeśli depresja jest głęboka, dołącza się bezsenność, nieustanny lęk o zdrowie swoje i dziecka, brak apetytu lub spożywanie nadmiernej ilości pokarmów, czasami pojawia się agresja w stosunku do dziecka, a nawet, w ekstremalnych wypadkach, skłonności samobójcze. 

Depresję poporodową wywołuje wiele przyczyn, zarówno natury fizycznej, jak i psychicznej. U podłoża jej powstania leżą niewątpliwie ogromne zmiany hormonalne, jakie dokonują się w organizmie kobiety zaraz po porodzie. Dochodzi wtedy do gwałtownego spadku poziomu hormonów. Stan ten jest odpowiedzialny za pojawienie się depresji, szczególnie u kobiet wrażliwych na zmiany hormonalne. 

Poród, który jest wielkim wysiłkiem fizycznym, wpływa także w ogromnej mierze na stan kobiety. Do czynników mogących powodować pojawienie się depresji należą również zmęczenie i stres związane z opieką nad nowo narodzonym maleństwem, nieprzespane noce oraz poczucie nieustającego obowiązku. Innymi przyczynami powstania depresji poporodowej są często problemy rodzinne, np. brak akceptacji noworodka przez starsze dzieci, niewyrozumiałość męża, brak pomocy ze strony innych członków rodziny. 

Przyczyną depresji może być też rozczarowanie swoją osobą, np. z powodu ukończenia porodu cięciem cesarskim czy też niezadowolenie ze swego wyglądu po porodzie.
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Leczenie naturalne depresji poporodowej

Niekiedy bardzo skuteczną terapią w przypadku depresji poporodowej jest rozmowa z drugą osobą, np. z inną młodą matką, która może mieć już pewne doświadczenia w tym względzie. Warunkiem powodzenia terapii jest także czas na odpoczynek. Jeśli tylko to możliwe, np. gdy dziecko śpi, mama również powinna ucinać sobie drzemkę, aby nadrobić stracone nocą godziny snu.

Ćwiczenia fizyczne pomocne w przebiegu depresji poporodowej

Aktywność fizyczna pomaga stłumić depresję i poprawia samopoczucie, pobudzając ośrodkowy układ nerwowy do produkcji endorfin - naturalnych substancji podnoszących nastrój. Polecane są spacery, a jeśli pozwala na to forma, skuteczne są jogging, aerobik lub pływanie. Ważna jest również świadomość, że dba się o swoją sylwetkę i atrakcyjność.

Muzykoterapia w depresji poporodowej

Muzyka stanowi stary i dobrze udokumentowany sposób leczenia depresji. Badania wykazują, że słuchanie jej zwiększa poziom endorfin odpowiedzialnych za utrzymywanie dobrego nastroju człowieka.

Aromaterapia pomocna w depresji

Dla poprawy nastroju zaleca się kąpiele z dodatkiem kilku kropli olejków eterycznych. Najlepiej do tego celu nadają się olejki z szałwii i z geranium. Pomocne bywają również masaże z zastosowaniem olejków rozcieńczonych w oleju bazowym. Do tego celu używa się olejku z geranium, lawendy i rumianku. Najszybciej można poprawić samopoczucie, wąchając chusteczkę skropioną olejkiem z szałwii, z drzewa różanego lub sandałowego.

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 11
Gości: 3
Roboty: crawl Bot, Google Bot, crawl Bot, Google Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)