Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Dolegliwości podczas karmienia piersią

Karmienie piersią umożliwia obdarzenie dziecka najlepszym z istniejących, dostarczonym przez naturę pokarmem. Warto więc starać się przezwyciężać trudności związane z tą czynnością, jakie mogą wystąpić w pierwszych dniach po urodzeniu dziecka. Jeżeli się pojawiają, nie należy ich bagatelizować, lecz zasięgnąć porady lekarza lub położnej.

Matka z dzieckiem

Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Objawy i przyczyny dolegliwości związanych z karmieniem piersią

W początkowym okresie karmienia piersią wiele kobiet odczuwa dość bolesne skurcze w dole brzucha. Nie jest to zjawisko chorobowe. Dzieje się tak dlatego, że podczas karmienia wydzielany jest hormon - oksytocyna, który powoduje skurcz kanalików mlecznych i wypływanie pokarmu, ale także skurcz macicy objawiający się owym bólem. Innym problemem może być wyciekanie z piersi sporej ilości mleka pomiędzy karmieniami. Początkowo jest to spowodowane tym, że wytwarzanie mleka i apetyt dziecka, nie są do siebie dostosowane. 

Po kilku tygodniach laktacja ustabilizuje się i będzie odpowiadać zapotrzebowaniu dziecka na pokarm. Laktacja, bowiem, stabilizuje się po kilku dobach karmienia piersią. Kolejną niedogodnością mogą być bolesne, otarte lub pęknięte brodawki. Najczęściej jest to wynik nieprawidłowego przystawiania dziecka do piersi. Niektóre noworodki mają trudności z nauczeniem się prawidłowego ssania, wynikające z niezbyt przyjaznego im kształtu brodawek ich mam.

Poważniejszą dolegliwością podczas karmienia piersią jest zastój pokarmu, który może skończyć się zapaleniem lub nawet ropniem piersi. Do zastoju dochodzi w wyniku zaczopowania jednego z kanalików mlecznych. Powodem takiej sytuacji jest najczęściej niedokładne opróżnianie piersi podczas karmienia, nadprodukcja pokarmu lub noszenie zbyt obciskającej bielizny. Typowym objawem jest wyczuwalna w obrębie sutka, twarda, bolesna grudka, występująca z zaczerwienieniem skóry w tej okolicy.

Jest to stan, który można dość łatwo wyleczyć, jednak usuwaniem skutków zastoju mleka należy zająć się jak najszybciej, by nie doprowadzić do powikłania, jakim jest zapalenie piersi. Przebieg zapalenia sutka jest znacznie poważniejszy, występuje wtedy wysoka gorączka, pierś jest obrzmiała, zaczerwieniona i bardzo bolesna. Konieczne jest wówczas zastosowanie antybiotyku.

Leczenie naturalne dolegliwości podczas karmienia piersią

Otarte, pęknięte i bolesne brodawki. Po każdym karmieniu trzeba je dokładnie osuszać, wycierając miękkim ręcznikiem. Najważniejsze jednak jest prawidłowe przystawianie dziecka do piersi. Trzeba pilnować, by niemowlę ssało nie tylko samą brodawkę, ale także jej otoczkę. Gojąco na otarte, pęknięte i bolesne brodawki działa także maść z nagietka oraz roztwór witamin A+E.

Zatkanie kanalika mlecznego, zastój pokarmu. Najlepszym sposobem na uporanie się z tym problemem jest przystawienie do piersi dziecka i pozwolenie mu na maksymalne jej opróżnienie. Jeśli wypływ pokarmu jest bardzo utrudniony, należy przed karmieniem przyłożyć do piersi ciepły okład lub po prostu wziąć kąpiel. Jeżeli niemowlę nie opróżni piersi całkowicie, trzeba ręcznie lub za pomocą laktatora odciągnąć pozostały pokarm. Bardzo polecany jest w tym wypadku masaż piersi.

Zapalenie gruczołu sutkowego. Jest to stan wymagający kontaktu z lekarzem. Wbrew dawnym opiniom nie jest to jednak dolegliwość zmuszająca do przerwania karmienia piersią. Wręcz przeciwnie, opróżnianie sutka jest w tej sytuacji bardziej potrzebne niż kiedykolwiek, a dziecko może zrobić to najlepiej. Zażywany przez matkę antybiotyk musi być tak dobrany, aby przenikając z mlekiem do organizmu dziecka nie był dla niego toksyczny.

Podczas terapii matka powinna zwiększyć ilość wypijanych płynów, tak by ułatwić przepływ pokarmu. Jeśli dziecko nie opróżni chorej piersi, należy zrobić to ręcznie. Przeciwbólowo i przeciwobrzękowo stosuje się okłady z lodu, z zimnego naparu z rumianku lub szałwii oraz okłady z zimnych liści białej kapusty. Działają one bowiem nie tylko przeciwzapalnie, ale także antyseptycznie oraz zmniejszają bolesne obrzmienie piersi.
 

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 5
Gości: 1
Roboty: robot Bot, crawl Bot, robot Bot, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)