Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Drgawki

Drgawki to powtarzające się skurcze mięśni ciała, charakteryzujące się krótkimi okresami rozkurczu lub utrzymujące się dłużej. Ich następstwem jest długotrwałe zwiotczenie mięśni.

Kobieta, łąka, medytacja

Drgawki objawy drgawek

Drgawki mogą mieć charakter ogniskowy (dotyczą wtedy np. jednej kończyny lub niewielkiej grupy mięśni) bądź uogólniony. Zwykle towarzyszą im zaburzenia świadomości, szczególnie wtedy, gdy drgawki występują w przebiegu padaczki. Chory może być całkowicie nieprzytomny lub tylko zdezorientowany. Niekiedy, zanim dojdzie do drgawek, chory odczuwa tzw. aurę. Jest to charakterystyczne i specyficzne samopoczucie, zwiastujące wystąpienie napadu. 

W dużej liczbie przypadków drgawki występują mniej lub bardziej niespodziewanie. Ich napad może trwać od kilku do kilkunastu minut, zwykle ustępuje samoistnie. Jeśli powtarza się co kilka minut, a w przerwach pomiędzy drgawkami chory nie odzyskuje świadomości, mamy do czynienia ze stanem zagrażającym życiu. Każdy atak choroby działa destrukcyjnie na mózg i dlatego najważniejsze jest nie tyle samo leczenie, ile zapobieganie napadom.

Przyczyny drgawek

Drgawki powstają w wyniku podrażnienia jakiegoś obszaru mózgu lub rdzenia kręgowego. Pod wpływem podrażnienia w ośrodkowym układzie nerwowym tworzy się tzw. ognisko drgawkorodne. Reakcję taką może wywołać uraz głowy, rozwijający się w mózgu guz lub stan towarzyszący zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych. Drgawki najczęściej występują w przebiegu padaczki, która jest objawem uszkodzenia mózgu. 

Ponadto zdarzają się w przypadku zaburzeń krążenia mózgowego i w występowaniu niedotlenienia ośrodkowego układu nerwowego. Mogą się pojawić także wtedy, gdy dojdzie do zatoru tętniczego naczynia mózgowego (udar niedokrwienny) lub wylewu krwi z naczynia i uszkodzenia tkanki mózgowej (udar krwotoczny). Poza tym drgawki mogą towarzyszyć wysokiej gorączce, zwłaszcza u małych dzieci, zatruciom różnymi substancjami, które upośledzają funkcję wątroby lub nerek, zaburzeniom metabolicznym.
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Drgawki leczenie naturalne

Postępowanie terapeutyczne musi być nastawione przede wszystkim na ustalenie przyczyny drgawek. W tym celu konieczne jest wykonanie niektórych badań laboratoryjnych oraz elektroencefalografii (EEG), a także dokonanie oceny neurologicznej chorego. Postępowanie profilaktyczne czy też lecznicze będzie uzależnione od choroby podstawowej. Metody alternatywne okazują się najbardziej przydatne w leczeniu padaczki. Osoby cierpiące na tę chorobę powinny być pod stałą kontrolą poradni neurologicznej, ale mogą i powinny stosować także metody naturalne, które zmniejszają częstotliwość występowania napadów i łagodzą ich przebieg.

Aromaterapia przy drgawkach

Pomocne może być wdychanie olejku rumiankowego lub zażywanie go trzy razy dziennie, między posiłkami, po 3 krople na pół kostki brązowego cukru.

Drgawki dietetyka

Osoby skłonne do napadów drgawek powinny stosować zbilansowaną dietę, obfitującą w warzywa i owoce oraz produkty nabiałowe. Ponadto należy wyeliminować z diety środki pobudzające ośrodkowy układ nerwowy, takie jak kawa czy papierosy. Nie wolno pić alkoholu ze względu na jego destrukcyjny wpływ na mózg oraz dlatego, że w połączeniu z lekami przeciwdrgawkowymi działa toksycznie.

Ziołolecznictwo leczenie drgawek

Polecane są wszystkie zioła uspokajające i tonizujące układ nerwowy. Zażywanie ich przed snem procentuje mniejszą częstością napadów. Stosuje się w tym celu herbatkę z rumianku, melisy, jemioły, kozłka lekarskiego, dziurawca czy serdecznika pospolitego.
 

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 12
Gości: 4
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, crawl Bot, Google Bot, crawl Bot, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)