Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Guz mózgu

Guzem mózgu nazywamy każdą tkankę chorobową, znajdującą się w obrębie czaszki. Guz mózgu powoduje wzrost ciśnienia śródczaszkowego.

Ból głowy
Objawy guza mózgu 
Do objawów ogólnych, będących następstwem wzrostu ciśnienia panującego wewnątrz czaszki, należą: bóle głowy, nudności, wymioty, a w zaawansowanych stanach zwolnienie rytmu serca i stopniowa utrata przytomności. W przypadku guzów zapalnych dołącza gorączka, a nowotworom towarzyszy ogólne wyniszczenie, spadek masy ciała i niedokrwistość. W 30-40% przypadków guzów mózgu jedynym lub przez dłuższy czas występującym objawem są napady padaczkowe.

Jeśli guz rozwija się w płacie czołowym, występuje spowolnienie, senność, popadanie w apatię, z czasem niedowład połowiczy, najpierw twarzy, a następnie kończyn. Bardziej nietypowe objawy daje natomiast guz przysadki mózgowej, który - jeśli jest hormonalnie czynny - powoduje np. nadmierny wzrost u dzieci lub nadmierne powiększenie obwodu głowy u ludzi dorosłych.

Przyczyny guza mózgu
Powody powstawania niektórych guzów mózgu nie są znane, pochodzenie innych jest natomiast związane ze ściśle określonymi czynnikami. Niewyjaśnione są przyczyny rozwoju guzów nowotworowych. Warunkiem skuteczności ich leczenia jest umiejscowienie. Nawet niezłośliwy guz, znajdujący się w okolicy niedostępnej dla chirurga, może stać się przyczyną śmierci.  

Do guzów pochodzenia naczyniowego należą: wrodzony nowotwór złośliwy - naczyniak - oraz wrodzone wady rozwojowe naczyń krwionośnych - tętniaki. Zdarzają się także guzy zapalne, powstające jako powikłania gruźlicy, kiły, urazów mózgu lub z powodu przeniesienia do mózgu bakterii zlokalizowanych w wewnątrz-ustrojowych ogniskach zapalnych (zatoki, ucho środkowe, zęby). Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Leczenie naturalne guza mózgu

Podstawowym leczeniem guzów mózgu jest leczenie operacyjne. Zarówno w guzach łagodnych, jak złośliwych dąży się do całkowitego ich usunięcia. Czasami konieczne jest zastosowanie chemioterapii i napromieniania. Metody naturalne mają zastosowanie jedynie jako terapie wspomagające, działające łagodząco na towarzyszące chorobie objawy.

Homeopatia dla guza mózgu

Bóle głowy, głównie okolicy czołowej, z towarzyszącym uczuciem ucisku, zaburzeniami widzenia, z zawrotami głowy i nudnościami mogą łagodzić następujące preparaty: Acidum phosphoricum, Belladonna, Cyclamen, Iris versicolor i Spigelia. Niekiedy działają one łagodząco także na bóle głowy okolicy skroniowej i potylicznej, na bóle podoczodołowe i gałek ocznych oraz na drażliwość i skłonność do depresji.

Dietetyka w guzie mózgu

Dieta w guzie mózgu powinna być zbilansowana i urozmaicona oraz zapewniać odpowiednią liczbę kalorii, ilość białka, żelaza i witamin. Posiłki muszą mieć apetyczny wygląd, ze względu na częsty brak apetytu u chorych, a ich forma powinna być dostosowana do możliwości chorego. Olejki eteryczne można używać do delikatnego masażu skroni i karku bądź dodawać do kąpieli. Działanie przeciwlękowe i przeciwdepresyjne wykazują olejki: bazyliowy, bergamotowy, z drzewa różanego, eukaliptusowy, kminkowy, lawendowy, mandarynkowy, melisowy, sandałowy i tymiankowy. W bólach głowy pomocne bywają olejki: bazyliowy, z drzewa różanego, geraniowy, lawendowy, melisowy, pomarańczowy, tatarakowy i rumiankowy.

Ziołolecznictwo w guzie mózgu

Z preparatów ziołowych można zastosować te, które przeciwdziałają nudnościom i wymiotom oraz zioła polecane w migrenowych bólach głowy. Właściwości przeciwwymiotne mają: korzeń kozłka lekarskiego, lubczyku, arcydzięgla, liść melisy i mięty pieprzowej, ziele dziurawca i rdestu ptasiego, kłącze tataraku i koszyczek rumianku. W dokuczliwym bólu głowy możemy natomiast sporządzić napar z mieszanki następujących ziół: kwiat lawendy, liść mięty pieprzowej, liść rozmarynu i korzeń kozłka lekarskiego.SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 12
Gości: 3
Roboty: crawl Bot, Google Bot, crawl Bot, robot Bot, Google Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)