Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Zaćma - choroba soczewki oka

Zaćma to choroba soczewki oka. W wyniku przewlekłego procesu chorobowego dochodzi do zmętnienia soczewki i utraty jej elastyczności. Powoduje to pogorszenie ostrości widzenia, gdyż zbyt mała ilość światła dociera do wnętrza gałki ocznej.

oko, dziewczyna
 W większości przypadków choroba ta dotyczy ludzi starszych, może jednak wystąpić także zaćma wrodzona. Zdarza się to u noworodków, które w życiu płodowym zetknęły się z pewnymi drobnoustrojami.  Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Objawy zaćmy

Niepokój powinno wzbudzać niewyraźne, zamglone, czasami podwójne widzenie. U osób noszących okulary występuje częsta potrzeba zmiany szkieł, w indywidualnych przypadkach pacjent obserwuje zjawisko rozpraszania światła wokół jego źródeł, np. wokół reflektorów samochodowych czy słońca. 

Przyczyny zaćmy

Zaćma jest chorobą, która postępuje wraz z wiekiem. Istnieje jednak kilka czynników zwiększających ryzyko wczesnego jej wystąpienia. Bardzo niekorzystne dla soczewki oka jest narażanie wzroku na promieniowanie rentgenowskie, podczerwone i ultrafioletowe. W życiu codziennym najczęściej jesteśmy narażeni na działanie promieniowania ultrafioletowego, nie tylko gdy się opalamy, ale także, gdy przebywamy w silnie nasłonecznionych miejscach. Dlatego jest bardzo istotne, by chronić oczy okularami z filtrem anty UV.

Przyciemnione szkła bez filtra powodują tylko rozszerzenie źrenicy i pozwalają na wniknięcie do wnętrza gałki ocznej większej ilości szkodliwych promieni. Poza tym na wzrok wpływa niekorzystnie przebywanie w pomieszczeniach, gdzie pali się papierosy. W dymie tytoniowym znajdują się substancje, które bezpośrednio uszkadzają soczewkę. Innymi czynnikami, które mogą spowodować wystąpienie choroby, są cukrzyca oraz długotrwała terapia lekami sterydowymi.  

Leczenie naturalne zaćmy

Metody naturalne nie są skuteczne w leczeniu zaawansowanej zaćmy, ale mogą zapobiegać rozwojowi choroby lub spowalniać jej przebieg. Zazwyczaj stosuje się leczenie chirurgiczne, polegające na usunięciu zniszczonej soczewki i wszczepieniu implantu wykonanego z plastiku. 

Profilaktyka w zaćmie

We wczesnym okresie choroby poprawę widzenia można uzyskać stosując prawidłowe oświetlenie i odpowiednie szkła korekcyjne. Pozwala to większości pacjentów na wykonywanie codziennych czynności. Zawsze należy pamiętać o filtrach anty UV i okularach ochronnych. Równie istotne jest noszenie gogli lub ochraniaczy na oczy, jeśli warunki pracy narażają oczy na urazy, np. podczas spawania lub obróbki metali. Konieczne jest także zaprzestanie palenia papierosów.

Homeopatia w zaćmie

Jeśli występuje nieostre i zamazane widzenie, światłowstręt, lub jeśli doszło do niewielkiego urazu gałki ocznej, pomocne mogą być następujące preparaty: Euphrasia, Aurum metalicum, Ruta i Secale cornutum.

Ziołolecznictwo w zaćmie

Uważa się, iż niektóre leki tybetańskie chronią przed powstawaniem zaćmy, a jeśli już choroba wystąpi, zwalniają jej przebieg.

Naturopatia i dietetyka w zaćmie

Zalecane jest dostarczanie organizmowi dużej ilości selenu oraz przeciwutleniaczy, czyli witamin: E, C i A. Neutralizują one wysokoaktywne rodniki tlenowe, które uszkadzają tkanki i przyspieszają starzenie się komórek. Stwierdzono, że najbardziej efektywne jest dostarczanie witamin i mikroelementów w postaci warzyw i owoców (takich jak: pomarańcze, marchew, zielone warzywa liściaste, rośliny strączkowe) oraz olejów roślinnych i ciemnego, gruboziarnistego pieczywa.
 

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 9
Gości: 0
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot, robot Bot, robot Bot, crawl Bot, robot Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)