Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Odleżyny - powikłanie pooperacyjne

Odleżyny to bolesne, głęboko drążące owrzodzenia, występujące wszędzie tam na skórze, gdzie dochodzi do zaburzeń ukrwienia i odżywienia. Zagrażają one osobom obłożnie chorym, unieruchomionym w łóżku.

dziewczyna, łóżkoEncyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Objawy odleżyn

Szczególnie wrażliwe na uszkodzenia są miejsca, w których skóra niemal bezpośrednio pokrywa kość, np. łopatki, pięty, łokcie, kość ogonowa; tam bowiem występuje stały, silny ucisk. Pierwszym objawem ostrzegawczym jest zaczerwienienie skóry, następnie powstaje obrzęk, tworzą się pęcherze. Okolica ta jest bardzo bolesna, nierzadko powstaje otwarta rana, która w przypadku osób o obniżonej odporności łatwo ulega zakażeniu. Owrzodzenia mogą być bardzo głębokie, aż do zajęcia kości. Może się pojawić także gorączka. 

Przyczyny odleżyn

Nieruchome leżenie po zabiegach operacyjnych jest częstą przyczyną powstawania odleżyn. Skóra człowieka, podobnie jak inne narządy, wymaga prawidłowego ukrwienia oraz odżywienia. W sytuacji, kiedy dochodzi do zaburzeń tych procesów, może dojść do pojawienia się odleżyn. Chorzy, którzy z powodu urazów ortopedycznych lub ciężkiego stanu zdrowia nie mogą poruszać się w łóżku, są niestety narażeni na takie zaburzenia. Podobne problemy pojawiają się u chorych z zaburzeniami czucia i porażeniami nerwów.

Leczenie naturalne odleżyn

Najistotniejsze w leczeniu odleżyn jest zapobieganie im. Właściwa pielęgnacja, nawet bardzo ciężko chorego człowieka, zwykle zapobiega ich powstawaniu. Jeśli to możliwe, pacjent powinien mieć zapewniony materac przeciwodleżynowy. Można pompować powietrze do różnych jego części. Pobudza to krążenie krwi i jednocześnie powoduje, że ucisk na poszczególne miejsca skóry nie jest jednostajny.

Ponadto bardzo ważne jest ciągłe zmienianie pozycji chorego, oklepywanie i nacieranie ciała, np. spirytusem salicylowym, oliwką dla niemowląt lub balsamem nawilżającym. Jeśli chory jest w stanie, powinien sam poruszać się w łóżku, wykonywać proste ćwiczenia, a jeśli jest to utrudnione, należy zapewnić mu pomoc rehabilitanta.

Pościel musi być czysta, sucha i wyprasowana oraz równo ułożona, tak by nigdzie nie uwierała. Sączące się, ale niezbyt głębokie odleżyny można leczyć okładami z miodu lub tartej surowej marchwi. Należy je zmieniać co 2-3 godziny.

Ziołolecznictwo w odleżynach

Właściwości ściągające i antyseptyczne ma balsamowiec mirra. Należy najpierw wypróbować działanie tego środka na małej powierzchni skóry, by sprawdzić, czy nie powoduje podrażnienia. Nie wolno go jednak stosować na otwartą ranę. Zewnętrznie polecane są także nalewki, maści i żele z arniki oraz nagietka. Zapobiegawczo zalecane są poduszeczki wypełnione siemieniem lnianym.

Hydroterapia w odleżynach

Kąpiele wirowe przyspieszają oddzielanie się martwiczej tkanki i ułatwiają gojenie.
SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 4
Gości: 0
Roboty: robot Bot, robot Bot, Google Bot, crawl Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)