Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Obrzęki

Obrzęki wynikają z nieprawidłowego nagromadzenia się płynu surowiczego w tkankach. Mogą być miejscowe, i te zwykle towarzyszą stanom zapalnym lub reakcjom alergicznym, ale także uogólnione bądź dotyczące niektórych jam ciała.

stopyEncyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Przyczyny obrzęków

Przyczyny obrzęków są bardzo różnorodne. Miejscowe powstają zazwyczaj po zadziałaniu urazu lub czynnika wywołującego uczulenie. Obrzęki uogólnione mogą towarzyszyć chorobom nerek, w których dochodzi do dużej utraty białek z moczem. Białka są bowiem potrzebne m.in. do utrzymywania płynów w łożyskach naczyniowych. Obrzęki mogą wystąpić w przebiegu każdej choroby, w której dochodzi do masywnej utraty białka, np. w chorobach wątroby, w chorobach nowotworowych i w niedożywieniu.

Bardzo niepokojące są obrzęki kończyn dolnych, występujące u chorych na serce, świadczą bowiem o coraz gorszej wydolności układu krążenia. Należy je jednak odróżniać od obrzęków innego pochodzenia, np. limfatycznych. Najgroźniejszą formą bezpośrednio zagrażający życiu jest obrzęk płuc, który może wystąpić w przebiegu zawału mięśnia serca lub innego schorzenia doprowadzającego do niewydolności serca. Równie groźny w skutkach może być także obrzęk krtani, zwłaszcza u dzieci, który może spowodować znaczną duszność lub wręcz niedrożność dróg oddechowych.

Leczenie naturalne obrzęków

Leczenie obrzęków zależy od choroby, której one towarzyszą.

Homeopatia obrzęków alergicznych

Istnieje kilka dobrych środków stosowanych w przypadku obrzęków alergicznych. Zaleca się: Apis mellifica, Aconitum napellus, Arsenicum album i Cuprum. Natomiast w celu poprawy funkcjonowania układu krążenia warto podać takie preparaty, jak: Arnica, Crataegus, Ignatia, Magnesium phosphoricum i Spartium scoparium.

Naturopatia w obrzękach

Poza wszelkimi różnorodnymi metodami nie należy zapominać o prostych i podstawowych zasadach. Pierwsza z nich dotyczy masy ciała. Trzeba starać się utrzymywać prawidłową dla swego wieku i wzrostu wagę. Wskazane jest codzienne wykonywanie odpowiedniego zestawu ćwiczeń, który z jednej strony poprawi kondycję fizyczną, z drugiej zaś bezpośrednio wpłynie na poprawę krążenia krwi i zmniejszy skłonność do obrzęków kończyn dolnych. Osoby o takich skłonnościach, pracujące w jednej pozycji, powinny w ciągu dnia odbywać krótkie spacery i często unosić kończyny ku górze.

Dietetyka u osób skłonnych do obrzęków

Utrzymywanie odpowiedniej diety jest nieodzowne. Przede wszystkim należy ograniczyć do minimum ilość spożywanej soli kuchennej, która nasila zaleganie płynów w organizmie. W przypadku chorób wątroby lub nerek dietę ustala wykwalifikowany dietetyk lub lekarz, obliczając dzienne zapotrzebowanie pacjenta na poszczególne składniki pokarmowe.

Ziołolecznictwo w obrzękach u osób z chorobami serca

Już w XVIII w. zauważono, że liście naparstnicy wpływają na zmniejszenie obrzęków u osób z chorobami serca. Syntetyczna postać naparstnicy jest podstawowym lekiem poprawiającym wydolność serca. Jednak jej dawkowanie musi być ściśle ustalone przez lekarza i nie wolno samemu podejmować terapii tym lekiem. Bezpieczne jest natomiast stosowanie mącznicy lekarskiej w tabletkach, 1-3 dziennie.

Innym sposobem odciążenia układu krążenia z nadmiaru płynów jest podawanie leków moczopędnych. I w tej grupie znajduje się wiele preparatów ziołowych, które mają bardzo dobre, niezbyt gwałtowne działanie. Należą do nich: ziele skrzypu polnego i liść brzozy.

Leki ziołowe stosowane w stłuczeniach, obrzękach i siniakach

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 6
Gości: 1
Roboty: robot Bot, crawl Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)