Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Otyłość

Otyłość jest zaburzeniem przemiany energetycznej, wywołanym przez znaczne nagromadzenie się tkanki tłuszczowej i zwiększenie masy ciała. O otyłości mówimy wtedy, gdy waga przekracza o 20% właściwy jej poziom. Stan ten często prowadzi do uszkodzenia czynności i struktury poszczególnych narządów lub układów. Otyłość jest więc chorobą.

grubasy
Otyłość może mieć różny charakter. Jeśli masa ciała jest o 20-40% większa od masy właściwej, to mówimy o otyłości łagodnej. Gdy masa ciała jest o 40-100% większa, wtedy mamy do czynienia z otyłością średnią, natomiast gdy przewyższa dwukrotnie lub więcej masę prawidłową, wtedy występuje otyłość ciężkiego stopnia. Należną masę ciała oblicza się według podanych dalej wzorów. Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Objawy otyłości u kobiet i mężczyzn

Objawy otyłości kobiety
Do 45 kg dla pierwszych 150 cm wzrostu należy dodać 1 kg na każdy 1 cm powyżej 150 cm. Np. jeśli wzrost wynosi 168 cm, to 45 = (1*18)=63 kg. Jeśli osoba ma tzw. grube kości lub jest bardzo umięśniona, dodaje się 2,5 do 5 kg.  

Objawy otyłości mężczyźni
Do 45 kg dla pierwszych 150 cm wzrostu należy dodać 1 kg na każdy 1 cm powyżej 150 cm. Np. jeśli wzrost wynosi 168 cm, to 45 = (1*18)=63 kg. Jeśli osoba ma tzw. grube kości lub jest bardzo umięśniona, dodaje się 5,0 do 7,5 kg.  

Otyłość powoduje wiele problemów natury estetycznej i psychicznej, ale także wpływa negatywnie na zdrowie fizyczne. Stwarza dodatkowe obciążenie dla poszczególnych narządów i układów. Pojawiają się zaburzenia w pracy serca i całego układu krążenia.

Często występuje nadciśnienie tętnicze i choroba niedokrwienna mięśnia serca. Pojawiają się problemy z wydolnością oddechową, niełatwo jest bowiem tak dużej masie zapewnić dostateczną wymianę gazową.

Płuca, chociaż mają wielką rezerwę czynnościową, nie są przygotowane na tak intensywną pracę, zwłaszcza gdy wykonuje się jakiś wysiłek fizyczny. Podobnie jest z pracą innych narządów. Istnieje duże ryzyko zachorowania na ostre zapalenie trzustki, które w wielu przypadkach jest chorobą śmiertelną. Ogromnie obciążony jest także układ kostny. Szybko dochodzi do zwyrodnień w poszczególnych stawach i pojawiają się dolegliwości bólowe. 

Otyłość | Przyczyny i leczenie naturalne

Na powstawanie otyłości wpływa wiele czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Potrzeba odżywiania jest regulowana przez ośrodkowy układ nerwowy - ośrodki głodu i sytości, ośrodek węchu, korę i inne struktury mózgowe. Zaburzenia czynnościowe lub organiczne tych ośrodków mogą zmieniać nawyki żywieniowe i prawdopodobnie to one najczęściej powodują, że ludzie nadmiernie przybierają na wadze.

Zmienia się wtedy ilość zużywanej energii, która jest magazynowana i słabo wydatkowana. Ludzie otyli tym różnią się od osób szczupłych, że w spożywaniu pokarmów nie kierują się sygnałami dochodzącymi z organizmu, lecz bodźcami pochodzącymi z zewnątrz, np. zapachami, apetycznym wyglądem potraw.

Ponadto często wybierają produkty wysokokaloryczne, o dużej zawartości cukru i tłuszczu.
W pewnych sytuacjach otyłość może być objawem zaburzeń czynności gruczołów wydzielania wewnętrznego. Występuje ona w niedoczynności tarczycy, chorobie Cushinga, chorobach nadnerczy i zaburzeniach wydzielniczych jajników.

Uwaga: Otyłość cukrzyca guz trzustki
Otyłość może być również sygnałem cukrzycy lub guza trzustki wydzielającego nadmierną ilość insuliny.Dowody wskazujące na dziedziczne przekazywanie otyłości istnieją tylko w odniesieniu do zwierząt doświadczalnych. U ludzi także spotyka się otyłość rodzinną, ale dużą rolę mogą tu odgrywać wspólne nawyki żywieniowe i życiowe, jak wysokokaloryczna dieta i mała aktywność ruchowa. Wydaje się, że u ludzi czynnik genetyczny pełni tylko poślednią rolę.

Leczenie otyłości musi być starannie zaplanowanym, wielokompleksowym procesem, stosowanym przez wiele lat, a czasami do końca życia. Aby terapia była skuteczna, a efekt długotrwały, powinna ona być przeprowadzana na wiele sposobów.

Dietetyka otyłości
Należy wiedzieć, jakie jest średnie zapotrzebowanie energetyczne danej osoby. Dla kobiet wynosi ono 2000-2500 kcal/dobę, dla mężczyzn 2500-3000 kcal/dobę i zmienia się wraz z wiekiem (maleje, im człowiek jest starszy) oraz aktywnością fizyczną (charakter pracy zawodowej, codzienny tryb życia). Aby zredukować masę ciała, musimy ograniczyć dostarczanie kalorii.

Najbardziej restrykcyjne diety zakładają, iż w ciągu doby dostarcza się tylko 1000 kcal. Oczywiście ostra dieta nie jest potrzebna osobie z otyłością łagodną, ale zawsze, gdy chcemy obniżyć masę ciała, liczba kalorii musi być niższa niż zapotrzebowanie energetyczne naszego organizmu.
Powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach żywieniowych. Po pierwsze musimy dokładnie liczyć spożywane kalorie. Ważne jest, aby nie więcej niż 30% zapotrzebowania energetycznego pokrywały tłuszcze.

Ze spalania 1 g tłuszczu uzyskujemy około 10 kcal. Dieta powinna być urozmaicona, zawierać wszystkie potrzebne witaminy i minerały oraz składać się z owoców i warzyw. Nie jest zabronione zjedzenie od czasu do czasu pokarmów wysokokalorycznych, ale pamiętajmy, aby uwzględnić je w bilansie energetycznym i np. wykonać tego dnia więcej ćwiczeń fizycznych lub odmówić sobie zjedzenia kolacji.

Ziołolecznictwo w leczeniu otyłości
W leczeniu otyłości stosowane są różne wspomagające mieszanki ziołowe. Polecany jest m.in. odwar z takich składników, jak: ziele krwawnika, ziele dziurawca, morszczyn pęcherzykowaty. Dobre efekty można też uzyskać, pijąc mieszankę, w której skład wchodzą: korzeń lubczyku, owoc jałowca, kora kruszyny, kora szakłaku pospolitego, ziele krwawnika i morszczyn pęcherzykowaty.

Ćwiczenia fizyczne w leczeniu otyłości
Ćwiczenia fizyczne są ważnym elementem wszystkich skutecznych programów odchudzających. Stabilizują przemianę materii i zwiększają kondycję fizyczną. Najlepiej rozpoczynać trening fizyczny od lżejszych ćwiczeń, by organizm miał szansę dostosować się do zwiększonego zapotrzebowania na tlen. Przyzwyczajanie ustroju do wysiłku fizycznego można rozpocząć od spacerów, np. 1,5 km w dowolnym tempie powoduje spalenie około 100 kcal.Następnie proponuje się przemierzenie 1 km w tempie 15 minut, aż do 5 km w ciągu 45 minut.

Przed rozpoczęciem programu ćwiczeń fizycznych, osoby ze znaczną nadwagą powinny skonsultować się z lekarzem.Jeśli człowiek otyły nie choruje na serce, ćwiczenia może ułożyć fizykoterapeuta. Na początek bywają też zalecane ćwiczenia w wodzie, które odciążają układ kostny, a po zredukowaniu masy ciała można rozpoczynać spacery i ćwiczenia aerobowe.

Homeopatia w otyłości
W celu ułatwienia utraty masy ciała można stosować leki homeopatyczne. Gdy występują zaburzenia trawienia, zaparcia, a także by podtrzymać uzyskaną, zredukowaną masę ciała, stosowane są takie preparaty jak: Antimonium crudum, Hydrastis, Pulsatilla, Sepia i Fucus vesiculosus.

Gorczycznik wiosenny leczy wzdęcia i niestrawności, polecany jest osobom otyłym.

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 7
Gości: 1
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, crawl Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)