Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Cukrzyca | Wystarczy badanie krwi i moczu na wykrycie

Cukrzyca opis choroby
Przyczyną cukrzycy jest niedobór insuliny - hormonu produkowanego przez trzustkę. Zbyt mała ilość tej substancji w organizmie powoduje podwyższenie stężenia glukozy we krwi, co prowadzi do różnorodnych zaburzeń w funkcjonowaniu ustroju. Organizm stopniowo traci zdolność do korzystania z glukozy jako źródła energii, a zamiast niej zużywa białko i tłuszcze. Ponadto dochodzi do wzrostu stężenia cukru we krwi (pojawia się on także w moczu).

zastrzyk, insulina 

Cukrzycę wiąże się z nieprawidłowościami genetycznymi; w jęj powstawaniu istotną rolę odgrywają także zaburzenia autoimmunologiczne (pojawiają się przeciwciała, które niszczą komórki trzustki odpowiedzialne za wytwarzanie insuliny) oraz infekcje wirusowe. Cukrzyca jest chorobą, która trwa przez całe życie, można ją jednak kontrolować za pomocą leków i odpowiedniej diety.

Cukrzyca nieleczona lub leczona niewłaściwie może prowadzić do uszkodzenia wielu istotnych narządów, m.in. serca i nerek. Bywa także powodem wielu poważnych powikłań, np. infekcji skóry, martwicy tkanek na skutek niedostatecznego ukrwienia lub śpiączki ketonowej w wypadku ostrego niedoboru insuliny.Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Rodzaje cukrzycy

Wyróżniamy dwie główne postacie cukrzycy:

Typ I (cukrzyca insulinozależna), występujący głównie u dzieci i osób młodych, wymagający leczenia insuliną;
Typ II (cukrzyca insulinoniezależna), pojawiający się przede wszystkim u osób starszych.

Cukrzyca objawy | Jak zapobiegać i wykrywać cukrzycę

Osoby, u których bliskich krewnych stwierdzono przypadki cukrzycy, powinny stosować dietę o małej zawartości cukru i tłuszczu, a więc unikać słodyczy oraz pokarmów zawierających dużo węglowodanów, tłuszcze i sól, np. dań typu fast food. Konieczna jest systematyczna kontrola masy ciała. Odpowiednia dieta, aktywność fizyczna i dbanie o właściwą wagę mogą zapobiec rozwinięciu się cukrzycy typu II. Aktywność fizyczną zaleca się dlatego, że ruch zmniejsza zapotrzebowanie organizmu na insulinę.

Cukrzycę wykrywa się dzięki badaniom krwi i moczu. Początkowe objawy cukrzycy to: częste oddawanie moczu (także w nocy), stałe pragnienie, chudnięcie mimo dużego apetytu, osłabienie, uczucie mrowienia oraz drętwienia dłoni i stóp, zaburzenia widzenia oraz zakażenia skóry. Podstawowe znaczenie w diagnostyce cukrzycy ma badanie poziomu cukru we kiwi i moczu. Ilość cukru we krwi nie powinna przekraczać 140 mg/dl podczas badania na czczo lub 200 mg/dl 2 godziny po doustnym podaniu glukozy.

W przypadku podejrzenia tej choroby wykonuje się próby obciążenia glukozą, które polegają na doustnym podawaniu odpowiednich dawek tej substancji oraz na wykonywaniu pomiarów zawartości cukru w ustalonych odstępach czasu. Obecnie w aptekach dostępne są proste testy, dzięki którym można szybko sprawdzić poziom cukru krwi oraz stwierdzić (albo wykluczyć) obecność cukru i ciał ketonowych w moczu. Badanie antygenów zgodności tkankowej (HLA) pozwala na wykrycie cukrzycy jeszcze przed wystąpieniem pierwszych objawów klinicznych tej choroby.

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 10
Gości: 3
Roboty: crawl Bot, robot Bot, robot Bot, crawl Bot, robot Bot, Google AdSense, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)