Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Lęk, stany napięcia, napady lęku, niepokoju - opis, zapobieganie


Lęk jest stanem napięcia. To rodzaj niepokoju pojawiającego się bez wyraźnej przyczyny, co odróżnia go od strachu, związanego z rzeczywistym zagrożeniem. Według psychoanalityków lęk jest wynikiem nieuświadomionych konfliktów między pragnieniami a zakazami.

Kobieta, twarz, lęk płacz 

O chorobliwym lęku mówimy wówczas, gdy przybiera on nieproporcjonalnie duże rozmiary, zaburza funkcjonowanie człowieka w społeczeństwie i prowadzi do zakłócenia kontaktów międzyludzkich. Ostre napady lęku lub utrzymujące się stany wzmożonego niepokoju są podstawą do rozpoznania nerwicy lękowej.

Wiele osób cierpiących na stany lękowe popada w uzależnienie od alkoholu, leków uspokajających i narkotyków. Część z nich staje się hipochondrykami, którzy szukają pomocy u ciągle zmienianych specjalistów. Tabletki uspokajające należy przyjmować ostrożnie, aby nie dopuścić do uzależnienia się od nich.


STANY LĘKOWE ZAPOBIEGANIE

Osobom cierpiącym na napady lęku zaleca się częste rozmowy z przyjaciółmi, ponieważ dzielenie się troskami z innymi ludźmi pomaga rozładować napięcie nerwowe. Chorzy powinni zwracać większą uwagę na dietę. Dobrze jest ograniczyć pokarmy i napoje o działaniu pobudzającym (czerwone mięso, czekoladę, kawę, herbatę, napoje typu cola). Mając problemy spowodowane stanami lękowymi należy bezwzględnie unikać alkoholu, ponieważ może on nasilać te stany lub nawet je wywoływać (w przypadku jego nadużycia).

Należy prowadzić higieniczny tryb życia i dbać o odpowiednio długi sen. Dobroczynny wpływ na stan umysłu mają niezbyt wyczerpujące ćwiczenia fizyczne oraz wypoczynek na świeżym powietrzu, w pięknym otoczeniu. Osoby cierpiące na stany lękowe powinny dążyć do opracowania własnego sposobu zwalczania lęków. Pomocne są w tym ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne oraz słuchanie spokojnej muzyki.

STANY LĘKOWE WYKRYWANIE

Diagnozę stawia zazwyczaj psychiatra, psycholog lub psychoterapeuta po rozmowie z chorą osobą.

Objawy lękowe
  • uczucie kołatania serca; sfc zwiększona potliwość; łfc rozszerzenie źrenic;
  • przyspieszenie oddechu;^ duszność;
  • suchość w jamie ustnej;
  • bóle głowy;
  • uczucie ucisku w żołądku;
  • zaburzenia snu;
  • wzrost ciśnienia tętniczego krwi.

Objawy lękowe mogą niekiedy przypominać zawał mięśnia sercowego lub atak padaczki, dlatego w niektórych przypadkach jest wskazane wykonanie badań EKG i EEG. Niekiedy opisywana choroba może prowadzić do wyczerpania psychicznego i fizycznego. Wskazane jest picie herbatek ziołowych, gdyż wpływają tonizująco i uspokajająco na organizm. W diecie osób cierpiących na stany lękowe nie należy umieszczać produktów o działaniu pobudzającym.


Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 10
Gości: 2
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, crawl Bot, robot Bot, robot Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)