Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Uzależnienia - używki i narkotyki

Strzykawka, zastrzyk w rękę

Różnego rodzaju używki i narkotyki towarzyszą ludziom od najdawniejszych czasów. Narkotyki były i są wykorzystywane jako środki pobudzające oraz leki przeciwbólowe. Ich nadużywanie powoduje jednak spustoszenia w ustroju oraz w psychice. W zależności od rodzaju i wielkości dawki wywołują one stany uspokojenia, euforii, odurzenia lub snu narkotycznego.

RODZAJE UZALEŻNIEŃ

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia wyróżnili 8 typów uzależnień (w nawiasach nazwy prowadzących do nich niektórych bardziej znanych narkotyków), należą do nich m.in.:

  • typ morfinowy (morfina i jej pochodne, opium);
  • typ barbituranowy (barbiturany);typ alkoholowy;
  • typ kokainowy;
  • typ haszyszowy (haszysz, marihuana);
  • typ amfetaminowy (amfetamina, metyloamfetamina);
  • typ substancji halucynogennych (LSD, meskalina, pejotl).


ZAPOBIEGANIE

Najważniejsze jest zapobieganie sięgnięciu po narkotyki, ponieważ niektóre z nich (np. heroina) mogą powodować uzależnienie już po pierwszym zażyciu. Młodzież często po raz pierwszy próbuje alkoholu i narkotyków podczas wakacji, dlatego rodzice zawsze powinni wiedzieć, dokąd i z kim wyjeżdżają ich dzieci. Bardzo ważny jest przykład, który opiekunowie dają własnym zachowaniem. Dlatego najlepiej by było, gdyby nie palili tytoniu, nie nadużywali alkoholu i nie korzystali ze środków odurzających i uspokajających.

WYKRYWANIE

Wykrywanie uzależnienia może opierać się na objawach pośrednich. Wskazówkami, że młody człowiek być może zaczął zażywać narkotyki, są np. całkowicie nowy dla niego styl ubierania się, nagłe zmiany nastroju, zaburzenia apetytu, nocowanie poza domem. Często spotykanymi symptomami są powtarzające się infekcje i nawracające krwawienia z nosa.

Długotrwałe zażywanie morfiny i jej pochodnych wywołuje zanik uczuć wyższych oraz zaburzenia nastroju z przewagą stanów depresyjnych, które bywają przyczyną prób samobójczych. Heroina, będąca jej pochodną, silnie uzależnia fizycznie i psychicznie. Objawem jej zażycia są zwężone źrenice, senność i brak apetytu. Jej częste przyjmowanie prowadzi w krótkim czasie do wyniszczenia organizmu, przejawiającego się m.in. zaburzeniami w pracy układów pokarmowego, oddechowego i moczowego.

Marihuana po pewnym czasie prowadzi do zaburzeń osobowości i obniżenia potencji. Amfetamina powoduje poczucie przypływu siły. Wywołuje przyspieszenie czynności serca i oddechu oraz rozszerzenie źrenic. Osoba pod wpływem tego narkotyku jest pobudzona, gadatliwa, a niekiedy agresywna. Po kilkugodzinnym ożywieniu rozpoczyna się stadium wyczerpania i senności. Długotrwałe zażywanie tego środka sprawia, że pojawiają się objawy psychotyczne. Obserwuje się wzrost ciśnienia tętniczego krwi, bladość skóry ze zsinieniem warg, brak łaknienia oraz nudności.

Kokaina wywołuje podobne objawy psychiczne jak amfetamina, a ponadto może powodować halucynacje oraz zaburzenia pracy układu sercowo-naczyniowego i przemiany materii. Extasy likwiduje uczucie zmęczenia. Objawy zażycia tego narkotyku to zwężenie źrenic, nadmierne pocenie się i przyspieszenie czynności serca. Pod jego wpływem może dojść do trwałego uszkodzenia mózgu, nerek i wątroby oraz do krwotoków.

LSD, środek sprzedawany w postaci papierków nasączonych tą substancją, wywołuje halucynacje, które nawet po kilku latach od jego zażycia mogą powrócić jako koszmary. W aptekach można kupić odpowiednie testy do wykrywania uzależnienia od narkotyków. W specjalistycznych laboratoriach wykonuje się badania krwi i moczu na obecność substancji uzależniających w organizmie.Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 8
Gości: 0
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot, robot Bot, Google Bot, Google Bot, crawl Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)