Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

PRACOHOLIZM - UZALEŻNIENIE OD PRACY

Pracoholizm to stan uzależnienia od pracy, tak samo silny jak inne znane nałogi, np. uzależnienie od alkoholu czy od narkotyków. Pracoholizm cechuje się zaburzeniem równowagi między sferą zawodową a innymi dziedzinami życia i powoduje postępujące zawężenie pola zainteresowań oraz zmianę osobowości chorej osoby. 

Biurko, komputer, mężczyzna

W wyniku pracoholizmu dochodzi do zaburzeń emocjonalnych, nieprawidłowości w funkcjonowaniu rodziny, a także wyniszczenia fizycznego (ocenia się, że w Japonii co roku umiera z przepracowania około 10 tys. ludzi).

Nałóg pracoholizmu dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Występuje najczęściej w przedsiębiorstwach, w których znaczną rolę odgrywają osobiste zaangażowanie i kreatywność pracowników, np. w firmach reklamowych i handlowych. Odpowiednie terapie naturalne prowadzone pod kierunkiem specjalisty pomagają uporać się z uzależnieniem od pracy.

ZAPOBIEGANIE UZALEŻNIENIOM OD PRACY

Osoba dotknięta pracoholizmem przychodzi do pracy także w dni wolne, ma wrażenie, że jeśli weźmie urlop, to niekorzystnie odbije się to na sytuacji jego firmy. Dobrowolnie wydłuża czas swojej pracy, angażuje się w kolejne zadania, co utrudnia nawiązywanie nowych kontaktów i ułożenie sobie życia osobistego. W uzależnienie najłatwiej popadają ambitne osoby, które zmieniły miejsce pracy i otrzymały atrakcyjne stanowisko.Istnieją specjalne testy, które pomagają w określeniu roli, jaką w życiu testowanej osoby odgrywa praca zawodowa. Pytania dotyczą sposobu spędzania wolnego czasu, uprawiania sportów, planów urlopowych, czasu przebywania w pracy itp. Za każdą odpowiedź jest przydzielana określona liczba punktów, a ich suma służy do określenia stopnia zagrożenia pracoholizmem.

Osoby uzależnione od pracy skarżą się na:

  • uczucie ciągłego zmęczenia;
  • zaburzenia snu;zakłócenia koncentracji;
  • zaburzenia rytmu serca;chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy.

WYKRYWANIE PRACOHOLIZMU

Pomoc osobom dotkniętym pracoholizmem jest bardzo trudna, ponieważ nie zdają one sobie sprawy ze swego nałogu. Bagatelizują ten problem, a pochwały szefa i gratyfikacje finansowe utwierdzające w przekonaniu, że postępują słusznie. 

Taką osobę należy koniecznie przekonać, by zapisała się na kurs zarządzania czasem lub na trening asertywności. Niekiedy niezbędne jest zastosowanie specjalnej terapii, mającej na celu zwalczenie zaawansowanego uzależnienia od pracy. Przepracowanie prowadzi do zaburzeń koncentracji i chronicznych bólów głowy.Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 6
Gości: 0
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot, crawl Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)