Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Leczenie naturalne zapalenia pęcherzyka żółciowego

Zapalenie pęcherzyka żółciowego jest często spotykaną chorobą. Ma charakter ostry lub przewlekły. Najczęściej zapadają na nią kobiety młode i w średnim wieku, o zwiększonej ponad normę masie ciała.

Badanie, brzucho, ręce, lekarz

Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego rozpoczyna się zwykle kolką żółciową. Bardzo często napad bólów występuje w nocy, kilka godzin po spożyciu tłustych pokarmów, do których strawienia potrzebna jest większa ilość żółci. Powinna być ona wydzielona z pęcherzyka, ale z powodu braku możliwości odpływu jej nadmiar pozostaje w jego wnętrzu i powoduje stan zapalny.

Bóle lokalizują się w prawym podżebrzu bądź są rozlane w górnej części brzucha. Mogą też promieniować do prawej łopatki. Towarzyszą im zazwyczaj nudności i wymioty. Występuje też wysoka gorączka - gdy zapaleniu towarzyszy infekcja bakteryjna, wzdęcie brzucha, biegunka lub zaparcie. Może pojawić się żółtaczka.

Przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego nie zawsze jest związane z kamicą, często rozwija się na podłożu infekcyjnym. Objawy choroby są zazwyczaj podobne do występujących w zapaleniu ostrym, ale mniej nasilone - okresowo nawracają i ustępują.

Przyczyny zapalenia pęcherzyka żółciowego

Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego prawie zawsze spowodowane jest kamicą dróg żółciowych. W nielicznych przypadkach przyczyną zapalenia może być skręt pęcherzyka. Obecność kamieni w przewodzie pęcherzykowym, w pęcherzyku lub w drogach żółciowych powoduje blokadę, uniemożliwiającą odpływ żółci do dwunastnicy i z tego powodu czynniki chemiczne, znajdujące się w nadmiarze żółci (cholesterol, kwasy żółciowe), wywołują stan zapalny narządu. W dalszym stadium choroby dołącza się zakażenie bakteryjne lub spowodowane obecnością pasożytów - lamblii.

Zapalenie pęcherzyka żółciowego - leczenie naturalne

Często można samemu zapobiegać tworzeniu się kamieni żółciowych. Osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu powinny stosować dietę bogatą w błonnik i skrobię, ponieważ składniki te absorbują kwasy żółciowe, przez co organizm musi produkować je z cholesterolu na nowo. W ten sposób obniża się poziom tego niekorzystnego lipidu.

Ponadto ilość spożywanego tłuszczu nie powinna przekraczać 10-15% ogółu kalorii. Osoby otyłe powinny schudnąć, stosując jednocześnie dietę i ćwiczenia fizyczne. Bezwzględnie należy zaprzestać palenia papierosów.

Zapalenie pęcherzyka żółciowego - ziołolecznictwo

Znaczenie zapobiegawcze ma przyjmowanie kapsułek z kurkumą i olejkiem miętowym. W czasie ataków bólu stosowane są zestawy ziołowe o działaniu rozkurczowym i przeciwbólowym, w których skład wchodzą najczęściej korzeń mniszka, ziele glistnika, ziele dziurawca, kora kruszyny oraz liść mięty pieprzowej

Zapalenie pęcherzyka żółciowego - homeopatia

Zaostrzenie bólu w prawym podżebrzu zaleca się łagodzić następującymi preparatami: Belladonna, Berberis vulgaris, Chelidonium majus, Argentum nitricum i Carduus marianus

Zapalenie pęcherzyka żółciowego - dietetyka

W czasie ataku kolki żółciowej należy powstrzymywać się od jedzenia, można natomiast zażyć ogólnodostępne środki przeciwbólowe. Jeżeli dolegliwości nie ustępują po kilku godzinach, należy zgłosić się do lekarza. Dieta codzienna osób z chorym pęcherzykiem żółciowym powinna zawierać jak najmniej mięsa, potraw smażonych i tłustych produktów nabiałowych (masło, śmietana).

W zapaleniu pęcherzyka żółciowego polecane są natomiast warzywa i owoce, np. karczochy, cykoria, czosnek, wszystkie rośliny zawierające duże ilości błonnika, które należy spożywać w niezbyt obfitych porcjach, lecz kilka razy w ciągu dnia. Do sałatek polecane są lekkie oliwy, np. ze słonecznika lub szafranu łąkowego. Zaleca się także spożywanie sporych dawek witamin E i D, lecytyny i otrąb, ponieważ mają one właściwości obniżające poziom cholesterolu w surowicy krwi.  

Akupunktura i akupresura

Stymulowanie punktów odpowiednich dla pęcherzyka żółciowego, wątroby i żołądka powoduje ustępowanie bólów związanych z zapaleniem pęcherzyka żółciowego.
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 6
Gości: 1
Roboty: robot Bot, crawl Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)