Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Bronchit

Bronchit to chroniczne zapalenie odgałęzień tchawicy - oskrzeli. Jest ono wynikiem stałego uszkodzenia delikatnej błony śluzowej oskrzeli oraz gromadzenia się wydzieliny i flegmy, co prowadzi do uporczywego, mokrego kaszlu. Ostatecznie może to doprowadzić do uszkodzenia pęcherzyków płucnych, w konsekwencji do tzw. krótkiego oddechu, a czasami do niewydolności serca.

Imbir, cytryna
 
Przyczyna bronchitu

Najczęstszą przyczyną bronchitu jest długotrwałe drażnienie dróg oddechowych dymem tytoniowym, pyłem węglowym (pylica), bądź przewlekłe wirusowe lub bakteryjne zakażenie dróg oddechowych. Chroniczny bronchit może spowodować patologiczne zmiany w obrębie pęcherzyków płucnych, co zaburza wymianę gazową. 
 
Objawy bronchitu

Typowymi objawami są: uporczywy kaszel pojawiający się zwłaszcza rano po przebudzeniu), gęsta wydzielina śluzowa, zadyszka, ból w klatce piersiowej i trudności w oddychaniu.Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Leczenie naturalne bronchitu

Należy bezwzględnie unikać wszelkich kontaktów z dymem tytoniowym i czynnikami zanieczyszczającymi powietrze. Powietrze w mieszkaniu należy nawilżać lub jonizować, zwłaszcza w sypialni, aby usunąć resztki kurzu, drażniące układ oddechowy.

Bronchit, stosowane zioła

Podaje się preparaty o działaniu bakteriobójczym, wykrztuśnym i przeciwzapalnym. Zaleca się następujące zioła: imbir - pobudza czynność płuc, oman wielki - wzmaga wykrztuszanie, tymianek - rozluźnia wydzielinę. Zioła należy stosować w postaci nalewek, można przygotowywać napary lub herbatki.

Aromaterapia w bronchicie

3 razy dziennie inhalacje lub nacieranie klatki piersiowej olejkami: cyprysowym, eukaliptusowym, krzewu herbacianego. Ułatwiają one oddychanie i wydzielanie śluzu.
  • Inhalacje: do pół miski gorącej wody dodać 6 kropli olejku eukaliptusowego, 2 krople olejku hyzopu, 2 krople olejku z drzewa sandałowego.

  • Kąpiel: do pół wanny ciepłej wody dodać olejku jw.
 
  • Okłady: do pół filiżanki wody dodać olejku jw.
 
  • Olej do masażu: do 60 ml oleju obojętnego dodać 15 kropli olejku eukaliptusowego, 10 kropli olejku hyzopu i 5 kropli olejku z drzewa sandałowego.

U dzieci poniżej 12 roku życia stosuje się połowę dawki.

Homeopatia i akupunktura w leczeniu bronchitu

Homeopatia 

W zależności od charakteru kaszlu i jakości plwocin terapeuta przepisze jeden określony lek. Może to być Bryonia, Aconitum.

Akupunktura

Igły wkłuwa się w meridian płuc, krążenie poprawia wkłucie igieł wpływających na Chi krwi. Badania wykazują, że leczenie może być skuteczne, mimo że nie powoduje odnowy zniszczonej tkanki płucnej.

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 10
Gości: 2
Roboty: crawl Bot, Google Bot, crawl Bot, Google Bot, robot Bot, Google Bot, robot Bot, Google Bot

Comments 1

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)