Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Grypa - leczenie naturalne, objawy i przyczyny

Grypa jest zakaźną chorobą wirusową, którą łatwo pomylić z silnym przeziębieniem. Czasami jej przebieg bez charakterystycznych objawów sprawia, że nie zostaje rozpoznana.

Grypa czy przeziębienie

Grypa przyczyny

Grypę wywołuje grupa wirusów, spośród których wyróżnia się trzy podstawowe: A, B i C. Nasz system immunologiczny potrafi poradzić sobie z wirusem C, dwa pozostałe podlegają ciągłym mutacjom, więc organizm nie jest w stanie wytworzyć skutecznych przeciwciał. Rozwój wirusa w organizmie trwa od 18 godzin do 3 dni, dlatego chory może przenosić wirusy zanim wystąpią u niego objawy choroby.
Zarażenie grypą następuje w wyniku wdychania powietrza zawierającego wirusy.

Grypa objawy

Do najczęstszych należą: katar i mokry kaszel, wysoka gorączka z charakterystycznymi bólami mięśniowymi, uczucie zmęczenia i ciężkości ciała, napady potów i dreszczy, zimna, wilgotna skóra pokryta tzw. gęsią skórką, suchość i ból gardła w czasie kaszlu, trudności w oddychaniu, silne bóle głowy i oczu, ogólne osłabienie organizmu.

LECZENIE NATURALNE GRYPY

Terapeuci zalecają 48-godzinną głodówkę, picie dużej ilości płynów, odpoczynek, gorące kąpiele, gorące okłady i kompresy. W okresie rekonwalescencji pomocna bywa herbatka z balsamu cytrynowego w dawce 1 filiżanki 2 razy dziennie maksimum przez 7 dni.

DIETETYKA W GRYPIE

Po wystąpieniu pierwszych objawów grypy co dwie godziny należy zażywać płaską łyżeczkę czystej, sproszkowanej witaminy C, rozpuszczonej w zimnej lub letniej wodzie albo w soku owocowym. Dawki stopniowo się obniża, zwiększając odstępy czasowe. Codzienne przyjmowanie 1 g witaminy C i kapsułki tranu zapobiega nawrotom choroby.

HOMEOPATIA W GRYPIE

Należy pić dużo płynów, jeść świeże owoce i warzywa oraz dostarczać organizmowi witaminy A i C, cynk oraz kompleksowy lek z soli tkankowych.
Dodatkowo można przyjmować następujące leki homeopatyczne:
 • Belladonna - gdy grypa rozwija się gwałtownie, występuje pulsujący ból, a skóra jest zaczerwieniona, wysuszona i gorąca;
 • Baptisia - przy objawach gastrycz-nych i ciężkim osłabieniu;
 • Bryonia - przy bolesnym kaszlu i pragnieniu;
 • Arsenicum album - kiedy chorobie towarzyszy uczucie znużenia i niepokoju;
 • Gelsemium - przy dreszczach, bólach mięśni i kości, bólach oczu oraz ogólnym zmęczeniu;
 • Pulsatilla - kiedy uporczywe wydzieliny kataralne mają żółty kolor, występuje brak pragnienia i utrata powonienia.
Wszystkie leki należy przyjmować w potencji D6 w dawce 1 tabletki co 2 godziny, do 6 dawek na dobę. Powtórzyć po 3 dniach.Dzieciom można podawać podobne dawki, ale w postaci płynnej, zwłaszcza gdy mają mniej niż 3 lata, gdyż mogą mieć kłopoty z połykaniem tabletek.

AROMATERAPIA W GRYPIE

Do gorącej kąpieli przy pierwszych objawach choroby należy dodać olejek z eukaliptusa, lawendy, mięty lub drzewa herbacianego. Objawy przeziębienia łagodzi również nacieranie dłoni, karku oraz gruczołów pachwinowych olejkiem z krzewu herbacianego rawensary lub tymianku.

NATUROPATIA W GRYPIE

Głodówka lub dieta surówkowa odtruwa organizm i hamuje nadmierne wydzielanie śluzu. Przy wysokiej gorączce zaleca się picie herbaty z kwiatów czarnego bzu i soków owocowych. Do napojów można dodać miód i cytrynę. Dziennie należy wypijać około 6 -8 szklanek. Podaje się także leki ziołowe, np. tabletki czosnkowe i leki homeopatyczne, działające bakteriobójczo i antykataralnie. Dzieciom w wieku 2-12 lat podaje się pół dawki dla dorosłych.

ZIOŁOLECZNICTWO W GRYPIE

Preparaty ziołowe łagodzą objawy grypy, zmniejszają także ryzyko ewentualnych powikłań. Wskazane są ciepłe herbatki imbirowe i cynamonowe, które polepszają krążenie krwi i rozgrzewają. Napary z kwiatów czarnego bzu, zioła krwawnika i mięty regulują temperaturę ciała. Herbata z krwawnika przywraca apetyt, a z tawuły łagodzi bóle mięśni i głowy. Napar z rumianku pomaga obniżyć temperaturę. Napar z kory wiśni pomocny jest przypadku kaszlu i kataru. Należy pić po jednej filiżance dziennie.
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 4
Gości: 0
Roboty: robot Bot, robot Bot, Google Bot, crawl Bot

Comments 1

 1. Jan
  Jan 30 Styczeń 2018 13:41
  Fajna strona i ciekawe artykuły
Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)