Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Depresja objawy, leczenie, zapobieganie i wykrywanie

Smutek, kobieta, depresja, przygnębienie
Depresja jest częstym zaburzeniem psychicznym. Wśród osób chorych przeważają kobiety, co prawdopodobnie wiąże się z przemianami hormonalnymi podczas cyklu miesięcznego, w czasie ciąży, po porodzie oraz w okresie przekwitania.

Do najczęstszych objawów depresji należą: brak radości życia, utrata pewności siebie, brak ochoty na podjęcie jakiejkolwiek aktywności, huśtawka nastrojów, smutek i bezradność, impotencja, zaburzenia miesiączkowania u kobiet oraz przewlekłe zmęczenie. Do pogłębienia depresji przyczyniają się nieprawidłowy sposób odżywiania się oraz częste spożywanie alkoholu.

Depresja poporodowa | Depresja, następstwo kłopotów życiowych | Depresja maniakalna | Depresja dwubiegunowa.


Sen, kobieta, łóżkoW czasie depresji niezwykle ważna jest odpowiednia ilość snu.

ZAPOBIEGANIE DEPRESJI

Ludzie ze skłonnością do depresji powinni dostarczać organizmowi odpowiednich składników odżywczych, ponieważ ich prawidłowy poziom wpływa na podwyższenie energii życiowej. Trzeba starać się opanować nadmierne łaknienie cukrów i tłuszczów, które często wiąże się z tą chorobą, a spożywać duże ilości warzyw i nasion roślin strączkowych. Jak najrzadziej należy pić alkohol.

Dietę w depresji powinno się wzbogacić w produkty zawierające magnez i cynk (wątrobę, otręby, orzechy, czosnek, nasiona dyni i słonecznika), gdyż mają one właściwości łagodzące stresy. Należy pamiętać o uzupełnianiu niedoboru witamin z grupy B. Ich duże ilości znajdują się w mięsie, jajach, podrobach i rybach oraz nasionach warzyw strączkowych.W depresji warto także pić soki warzywno-owocowe, szczególnie z marchwi i selera, nawet do 1,5-2 litrów dziennie. Regularne stosowanie letnich kąpieli ziołowych z dodatkiem lawendy, kozłka lekarskiego i kwiatu lipy pomaga zachować równowagę psychiczną.

Niezwykle ważna jest odpowiednia ilość snu, nawet do 10 godzin na dobę. Powinno się unikać kofeiny zawartej w kawie, ponieważ może wywołać bezsenność i nasilać objawy depresji.Wskazane jest, by cierpiący na depresję ograniczali również spożycie mocnej herbaty, nie należy jej pić na kilka godzin przed snem.

Jednym z rodzajów depresji jest tzw. depresja sezonowa, występująca w okresie jesienno-zimowym. Zapobieganie tej chorobie polega na dodatkowym naświetlaniu pomieszczeń promieniami jasnego, białego światła o dużej intensywności.

WYKRYWANIE DEPRESJI

Depresja jest często lekceważona przez chorych i ich rodziny. Niekiedy bywa mylona z przygnębieniem lub złym nastrojem - stanami, które mijają samoistnie i zazwyczaj nie wymagają leczenia.

OBJAWY DEPRESJI


  • zaburzenia snu;
  • bóle głowy;
  • utrata apetytu i częste zaparcia;
  • zaburzenia rozkładu dnia (osoby chore przestają chodzić do pracy, nie dbają o siebie i o swoich bliskich);
  • brak energii życiowej (chory staje się rozdrażniony, zamyka się w sobie i ma myśli samobójcze).

Depresja poporodowa | Depresja, następstwo kłopotów życiowych | Depresja maniakalna | Depresja dwubiegunowa.


Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 7
Gości: 0
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot, crawl Bot, robot Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)