Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Cukrzyca - niedobór insuliny, hormonu wytwarzanego w trzustce

Cukrzyca wywoływana jest przez całkowity brak lub częściowy niedobór insuliny, hormonu wytwarzanego w trzustce. Insulina odpowiada za wchłanianie glukozy przez wątrobę, komórki tłuszczowe i mięśnie, dostarczającej tym organom energię. Zbyt niski poziom insuliny prowadzi to do zwiększonego stężenia glukozy we krwi.

Cukrzyca wpływa ujemnie na krążenie krwi w małych naczyniach krwionośnych, wywołując powikłania w innych narządach, np. nerkach, oczach, układzie nerwowym i mózgu. Jest chorobą, która trwa przez całe życie, choć dietą i odpowiednimi lekami można kontrolować jej objawy.
 
Kobieta, zastrzyk z insuliny 

Cukrzyca występuję pod dwoma postaciami:

Cukrzyca typu 1 - zwana jest insulinozależną lub cukrzycą wieku młodzieńczego. Poziom insuliny może być bardzo niski lub zerowy, zmuszając komórki do zastępczego czerpania energii z tłuszczów. Może to doprowadzić do śpiączki i zgonu. Ten typ cukrzycy występuje u ludzi poniżej 35 roku życia, najczęściej w wieku 10 - 16 lat i rozwija się bardzo szybko.

Cukrzyca typu 2 - zwana jest insulinoniezależną lub cukrzycą wieku dojrzałego. Jest często spotykana u osób otyłych, powyżej 40 roku życia. Rozwija się stopniowo, a stężenie insuliny nie jest tak niskie jak u chorych z cukrzycą typu I. Niebezpieczeństwem tej odmiany cukrzycy jest to, że może być ona w porę nie rozpoznana.

Cukrzyca objawy przyczyny

Cukrzyca objawy

Cukrzyca objawia się silnym pragnieniem, oddawaniem dużych ilości moczu, utratą wagi, uczuciem głodu, osłabieniem i apatią. W cukrzycy typu I obok utraty masy ciała i zmęczenia występują również częste zakażenia skóry (drożdżyca) oraz świąd członka i pochwy, częste zaburzenia miesiączkowania. W zaawansowanym stadium choroby występują kłucia i szczypania oraz owrzodzenie podudzi.Mogą również wystąpić trudności w skupieniu wzroku i zaburzenia widzenia. Do powikłań późniejszych należą: utrata wzroku, niemożność poruszania się, niewydolność krążenia i zgorzel, zgrubienie ścian tętnic oraz zwiększone niebezpieczeństwo zawału serca, infekcje nerek i ostatecznie ich niewydolność.

Cukrzyca przyczyny

Cukrzyca jest chorobą dziedziczną, jeśli oboje rodzice chorują na nią, to zagrożenie dziecka tą chorobą jest dość duże. Nie każdy nosiciel genu wywołującego tę chorobę zapada jednak na nią. Cukrzyca zaczynająca się w późniejszym wieku spowodowana jest na ogół dietą bogatą w cukry i skrobię. Chorobę mogą wywołać również pewne leki np. steroidy i niektóre doustne środki antykoncepcyjne.Trzustka to najaktywniejszy gruczoł trawienny. W ciągu doby wydziela ok. 2,51 soku z dużą ilością enzymów. Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 8
Gości: 1
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, crawl Bot, robot Bot, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)