Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Cukrzyca - leczenie naturalne, zioła, dieta i homeopatia

Cukrzyca - leczenie naturalne opiera się na diecie, aktywności ruchowej, ziołolecznictwie, homeopatii i naturoterapii. Dużą rolę w leczeniu cukrzycy odgrywają ćwiczenia fizyczne, które stymulują metabolizm, określający zapotrzebowanie na insulinę. Wskazany jest właściwie każdy rodzaj ćwiczeń, takich jak: aerobik, joga, pływanie, jogging, taniec.

Owoce, sok, stetoskop

Cukrzyca, a dieta 

W cukrzycy zalecana jest dieta wegańska, która pozwala niektórym pacjentom odstawić insulinę i leki hipoglikemizujące. Ogólnie zalecana jest dieta zawierająca złożone węglowodany - płatki, pełne ziarna, zwłaszcza: kaszę gryczaną, proso, jęczmień, brązowy ryż. żyto i owies. Należy unikać pszenicy. Trzeba również utrzymywać odpowiednią masę ciała.

Napady hipoglikemii - gdy stężenie glukozy jest zbyt małe - można opanować zjedzeniem małej ilości cukru. Dietetycy uważają, że cukrzyca zwiększa zapotrzebowanie organizmu na witaminą E, poza tym zalecają podawanie cynku, chromu, magnezu i witamin z grupy B. Pomocna również bywa dieta makrobiotyczna zalecająca wysokiej jakości słodycze w postaci słodu jęczmiennego lub ryżowego, z rodzynkami i nasionami, z jednoczesnym ograniczeniem wypijanych płynów.


Cukrzyca, a leki homeopatyczne

Homeopatia niewiele może pomóc w leczeniu cukrzycy, ale może być przydatna w przypadku poszczególnych objawów konstytucyjnych. Często do złagodzenia objawów przepisuje się Phosphorus. Lek stosuje się w dawce 1 tabl. 2 razy dziennie. Leki homeopatyczne łagodzą objawy występujące przy cukrzycy.

Kiedy i jakie leki homeopatyczne w cukrzycy

Phosphonc acid - gdy objawy związane są z wyczerpaniem nerwowym (zmartwieniem lub przepracowaniem). % Uranium nit., gdy głównymi objawami są zaburzenia trawienia, osłabienie, wychudzenie i pocenie podczas snu.

Silicea - gdy głównymi objawami są dreszcze, poty, cuchnące stopy i osłabienie sił życiowych.

Argentum nitricum - przy obrzęku kostek.

Codeinum - przy wyczerpaniu, podrażnieniu skóry i depresji.

Natrium sulph - kiedy jednym z objawów jest skaza moczanowa.

JOGA W CUKRZYCY

Zaleca łagodne asany, relaksację, pranajamę i medytację.

NATUROPATIA W CUKRZYCY

Wskazane jest stosowanie się do porad dietetycznych oraz uzupełnianie żywności mikroelementami, szczególnie magnezem i chromem. Razem z lekami ziołowymi może wpłynąć na poprawę tolerancji glukozy.

ZIOŁOLECZNICTWO W CUKRZYCY

Rutwica i gencjana pobudzają wydzielanie insuliny. Leki roślinne poprawiają czynność trzustki. Czosnek, surowy lub w kapsułkach, zmniejsza skutki nierównowagi tłuszczowej i chroni serce. Codzienne spożywanie płatków owsianych pomaga w ustabilizowaniu stężenia glukozy, a dieta bogata w błonnik może zmniejszyć zapotrzebowanie na leki.


Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 4
Gości: 0
Roboty: robot Bot, robot Bot, Google Bot, crawl Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)