Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Rak jądra

Profilaktyka i wykrywanie raka jądra

Rak jądra jest najczęstszym nowotworem złośliwym występującym u mężczyzn w młodym wieku i obok wypadków komunikacyjnych stanowi główną przyczynę ich umieralności przed 40. rokiem życia. Guzy jądra usuwa się operacyjnie.
 
testicles

Choroba objawia się uczuciem zwiększonej masy jądra, powiększeniem gruczołów sutkowych i bezpłodnością. Wszelkie zmiany są zwykle niebolesne, dlatego rak często ujawnia się dopiero przy diagnozowaniu innych chorób (na przykład zapalenia jąder lub wodniaka jądra). Guzy te stanowią około 20% wszystkich nowotworów stwierdzanych u mężczyzn.

ZAPOBIEGANIE RAKA JĄDER

W wyniku ostatnich badań naukowych udało się określić kilka czynników, które zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na raka jądra. Udowodniono, że nowotwory złośliwe tego typu występują od kilkunastu do kilkudziesięciu razy częściej u mężczyzn cierpiących w dzieciństwie na zstępowanie jednego lub obu jąder. Szybko podjęte leczenie, którego celem jest wprowadzenie jąder do moszny, zapobiega bezpłodności i zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jądra.

Chłopiec, u którego stwierdzono brak jądra w mosznie, powinien być kontrolowany przez chirurga i leczony hormonalnie. Jeśli terapia zachowawcza nie przynosi rezultatu do 2. roku życia, konieczny jest zabieg operacyjny.

Coraz częściej w klinikach urologicznych dzieciom wykonuje się biopsję operacyjnie. Jest to postępowanie profilaktyczne, które pozwala na wczesne wykrycie zmian o charakterze stanów przedrakowych. Chłopcy z niezstąpionymi jądrami stanowią grupę zwiększonego ryzyka nowotworowego, dlatego powinni być objęci okresową kontrolą urologiczną. Zazwyczaj przeprowadza się u nich testy biochemiczne surowicy krwi na obecność markerów nowotworowych, charakterystycznych dla raka jądra.

Ze względu na to, że nowotwór raka jąder należy do najbardziej złośliwych, każdy mężczyzna powinien systematycznie kontrolować narządy płciowe. Przynajmniej raz w miesiącu trzeba badać dotykiem mosznę, zwracając szczególną uwagę na obecność zgrubień i stwardnień miąższu jąder. W wypadku jakichkolwiek wątpliwości konieczna jest niezwłoczna konsultacja z lekarzem.

WYKRYWANIE RAKA JĄDER

Każda zmiana guzkowata jądra i jego struktur obocznych wymaga, po wstępnym leczeniu przeciwzapalnym, przeprowadzenia zabiegu operacyjnego, podczas którego usuwa się ją i bada pod mikroskopem pobrane z niej tkanki. Jeśli okaże się, że guz ma charakter złośliwy, chirurg natychmiast poszerza zakres operacji. Pomocniczym badaniem diagnostycznym mogą być: USG jąder oraz testy biochemiczne na obecność markerów nowotworowych.

Badania krwi na obecność markerów nowotworowych pomagają wcześnie wykryć raka jąder.

Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 12
Gości: 3
Roboty: crawl Bot, Google Bot, crawl Bot, Google Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)