Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Choroby mają podłoże nerwowe

Blokady w przepływie energii

 
Tę prawdę jednym z pierwszych odkrył i sformułował niejaki Dharma, który około dwa i pół tysiąca lat temu osiadł w Chinach i tam się zasymilował. I choć pochodził z Europy, to właśnie w Chinach, ówczesnych Chinach, wydał niewielką, pełną zaszyfrowanych prawd, książeczkę, w której treści zawarł właśnie takie wnioski.
 
  pole energetyczne człowieka
 
Stwierdził tam, iż choroby i wszelkie boleści mają podłoże nerwowe. Oczywiście, wtedy jeszcze nie znano tego klasycznego i współczesnego nam podziału na nerwy somatyczne( motoryczne) oraz na nerwy wegetatywne( autonomiczne). Lecz wtedy to jak nigdy już później traktowano człowieka całościowo, dziś powiedzielibyśmy : holistycznie. Więc nie różnicowano zarówno unerwienia, ale także nie dzielono organizmu na osobne organy i narządy.
 
Według więc Dharmy choroby wynikają ze złej pracy lub usterek nerwów. Dzisiaj, bogatsi o wiedzę, możemy stwierdzić, że chodzi w tej idei bardziej o jakieś blokady i bariery w przepływie energii, co wiąże się ściśle z pracą konkretnych nerwów lub splotów nerwowych. Tę energię możemy nazywać praną, chi( czi), qi lub ki, lub maną lub siła witalną. Nazwy zależą od tego do jakiej części świata odnosimy nazwę tej energii. W tradycji Chińskiej nazywamy ją ?chi?(czyt: czi), w Japońskiej ?ki?, w tradycyjnej Hunie nazywa się ją  ? maną?, a w Europejskiej tradycji ? siłą witalną?(Hipokrates) lub ? magnetyzmem zwierzęcym?(Mesmer).
  
Często dzieli się tę energię na dwa typy. W Chinach i Japonii dzieli się ją na Jang i Jin. Jang to forma aktywna, to plus, to aspekt męski. Jin to forma bierna, to minus, to aspekt żeński, to Księżyc, to noc. Charakterystyczne jest właśnie to, co pierwszy odkrył Dharma, iż kanały energetyczne pokrywają się w dużym stopniu z przebiegiem nerwów. Blokady, zarówno w nerwach jak i w kanałach energetycznych, wpływają na siebie wzajemnie. I tak, usterki w nerwach, na przykład paraliże, powodują automatycznie zatory w kanałach energetycznych. A blokady a kanałach energetycznych prostą drogą prowadzą do zmian patologicznych w odpowiednich nerwach. 

Meridiany
 

W kwestii energetyki ciał wyrosło wiele szkół i teorii na ten temat, uzależnionych głównie od tego, gdzie one powstały, w jakim regionie świata. Dziś jednak za najważniejsze uznaje się dwa nurty. To jest podejście Indyjskie, tak zwana ajurweda, oraz Chińskie, tak zwana medycyna Chińska. W ajurwedzie przyjmuje się, że istnieją większe i mniejsze kanały energetyczne, nazywane ?nadi?. Wszystkich nadis jest około 72 tys. ,co, nadmienię, ma dość istotne znaczenie, o czym jeszcze wspomnę w dalszej części tej publikacji.
 
W ajurwedzie przyjmuje się, że trzy główne nadis, to jest: Sushumna, Ida, i Pingala, przebiegają wzdłuż rdzenia kręgowego. Ponadto istnieją też tak zwane czakry( czakramy)- wszystkich jest kilkaset-, które są miejscem, gdzie nadis się krzyżują. Ponadto także główne czakramy są rozlokowane wzdłuż rdzenia kręgowego, właśnie wzdłuż tych tych trzech głównych nadis. W czakramach, tych wirach energetycznych, dochodzi stale do zamiany i przekształcenia się różnych typów energii- tych wszystkich , które są budulcem naszych ciał energetycznych- z jednej formy w drugą.

Czyli na przykład niskie emocje( na przykład strach), ulokowane w niższych czakramach, ulegają zamianie na formy energii, które zapisują zmiany w niższych ciałach energetycznych. A wyższe formy emocji lub uczuć( na przykład miłość lub empatia) są transformowane na energie wyższych ciał energetycznych człowieka.
 
 

 Źródło: Krystian Defer - Kuracja Natury

Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 10
Gości: 3
Roboty: crawl Bot, Google Bot, crawl Bot, Google Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)