Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

AGAT I JEGO WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE

Agat minerał, jest odmianą chalcedonu i należy do kamieni półszlachetnych. Pochodzi prawdopodobnie od starożytnej rzeki Achates (obecnie Drillo), w południowo-zachodniej Sycylii, lub od greckiego słowa agates - dobry, co miało odnosić się do leczniczych i magicznych właściwości tego kamienia. Ostatnio wspomina się także o innym źródle tej nazwy. W Arabii Saudyjskiej istniała oaza Medyna, po starosemicku zwana aqiq, w której pozyskiwano ten cenny materiał.

Agat, kamień
Agat ma koncentrycznie strefową lub równolegle warstwową budowę wewnętrzną, co widać w przekroju kamienia w postaci odmiennie zabarwionych, naprzemianległych warstw. Charakteryzuje się zróżnicowanym kolorem - przeważają barwy szara, różowa, brunatna i czarna. Znacznie rzadziej spotykane są odcienie nasycone - czerwony i zielony, dlatego w jubilerstwie stosuje się sztuczne koloryzowanie agatów.

Skład chemiczny tego minerału zmienia się w zależności od złoża. Podstawowym składnikiem jest krzemionka, a najczęstsze domieszki to tlenki Fe i Ca, woda, bituminy, węglany Ca i Fe.

Wzór chemiczny: SiO, Twardość: 6,5-7,0 w skali Mohsa
Gęstość: 2,57-2,64 g/cm3
Znak zodiaku: Bliźnięta

Agat jest wykorzystywany w lecznictwie już od ponad pięciu tysiącleci. W średniowieczu uznawano je za kamienie dobroczynne i umieszczano w pobliżu ołtarzy oraz na naczyniach liturgicznych. Często nazywano je kamieniami odwagi i dawano osobom , skrytym, pozbawionym wiary we własne możliwości oraz mającym zaburzenia emocjonalne.

Agaty uznawano również za afrodyzjaki i wierzono, że zapewniaj ą mężczyznom wielkie powodzenie u kobiet. Stanowiły amulety, które miały przydawać właścicielowi szczególnych mocy, czynić go godnym pożądania i obdarzyć niezwykłą potencją. Za środek afrodyzyjny uznawano przede wszystkim żółte odmiany tego minerału.

Agat jest lekiem o bardzo wszechstronnym działaniu na ciało i psychikę człowieka. Zielony, mszysty jest idealny do wzmocnienia płuc i łagodzenia trudności oddechowych, na przykład powstałych na tle nerwowym. Wiadomo także, że równoważy emocje i stymuluje rozwój duchowy człowieka. Natomiast kamień jasnoniebieski wykazuje łagodne działanie chłodzące i kojące, pomaga rozjaśnić myśli, poprawia zdolność wyrażania siebie i usprawnia komunikację ze światem zewnętrznym.

Kamień ten jest ceniony także za właściwości wzmacniania organów rozrodczych, dlatego zaleca się go przyszłym matkom (podobno wspiera rozwój płodu i stymuluje pracę macicy). Wiadomo, że ma zbawienny wpływ na pracę serca. Płytka agatowa o średnicy 8-9 cm, przykładana dwa razy w tygodniu bezpośrednio na serce, pomaga zapobiec wystąpieniu zawału mięśnia sercowego i innych chorób tego organu. Ponadto przyspiesza powrót do zdrowia po przebytych schorzeniach układu krwionośnego.

Agaty stosuje się w dolegliwościach żołądkowych, zatruciach, zaburzeniach menstruacji, skurczach, infekcjach, zapaleniu zatok i migrenowych bólach głowy. Leczą stany depresyjne i nerwice, zapobiegają koszmarom sennym i bezsenności. Agaty rozwijają osobowość i wpływają kojąco na system nerwowy. Większość kamieni jest łączona z określonymi znakami zodiaku. Agat to minerał Bliźniąt. Preparaty z agatu są alternatywą dla tabletek od bólu głowy.

W sprzedaży są dostępne esencje na bazie agatu, zawierające dodatkowo mikro i makroelementy. Stosowane wewnętrznie działają pozytywnie na na żołądek, trzustkę i wątrobę, leczą przeziębienia oraz chroniczny kaszel, a także usuwają dolegliwości kobiece. Stosowane zewnętrznie wpływają na tkanki antyseptycznie i ściągająco, pomagając w leczeniu wyprysków, ran i innych uszkodzeń skóry.

Esencje agatowe stymulują także sferę psychiczną człowieka, ponieważ wykazują działanie uspokajające. Specjaliści od litoterapii (leczenia kamieniami szlachetnymi i kryształami) twierdzą, że minerał ten pomaga rozwijać osobowość, przywraca poczucie bezpieczeństwa, wycisza stany podenerwowania i wnosi w świat człowieka pozytywną energię przyrody. Szczególnie poleca się te kamienie osobom stale narażonym na stresy, przepracowanym i przemęczonym.

Pierwsze efekty zażywania preparatów agatowych pojawiają się po mniej więcej dwóch tygodniach stosowania specyfiku. Czasem po zażyciu leku występują efekty uboczne, np. podwyższenie ciśnienia krwi, uczucie suchości w ustach i nadmierne wydzielanie potu. Tego typu niepokojące objawy są zazwyczaj wynikiem alergii na składniki preparatu, który należy w takim wypadku odstawić.

Biżuteria z agatem pomaga utrzymać prawidłowy poziom energetyczny organizmu; w zależności od miejsca jej noszenia stymuluje określone czakry i reguluje przepływ energii życiowej w ustroju.

Agat występuje najczęściej wśród skał wylewnych i osadowych. Wydobywa się go m.in. w Rosji (np. rzadko spotykane agaty gwiaździste), Brazylii, Meksyku, Urugwaju, Stanach Zjednoczonych, Szkocji, Anglii i na Madagaskarze. W Polsce minerał ten jest pozyskiwany na Dolnym Śląsku, głównie w okolicach Tłumaczowa i Kamiennej Góry.

Istnieje wiele odmian tego kamienia półszlachetnego. Wyróżnia się na przykład agat amebowy (o wzorze przypominającym wypustki ameby), brodawkowy (z kulistymi wypukłościami), centryczny (z jednym centrum, wokół którego koncentrycznie układają się wszystkie warstwy), deszczowy (o rysunku podobnym do ściany deszczu) czy gromowy (w błękitnym kolorze, z rysunkiem przypominającym piorun). Niebieskie agaty wzmacniają pewność siebie i umiejętność obrony własnego stanowiska, a takie pomagają rozjaśnić myśli. Bardzo dobrze współgrają z różowym kwarcem.

Napoje z kamieniami są wibracyjnymi preparatami leczniczymi.

PRZEPIS NA ELIKSIR KRYSZTAŁOWY

Energetyzujący eliksir agatowy

Składniki: nieoszlifowany, niepokruszony, naturalny kawałek agatu, szklanka destylowanej wody (nie mineralnej).
Przygotowanie: do szklanki bez wzorów wlewamy wodę i wkładamy agat, który powinien w niej leżeć minimum 4 godziny. Po tym czasie płyn przelewamy do buteleczki. Można dodać do niego glicerynę lub brandy (w proporcjach: 1/2, wody agatowej, 1/2, gliceryny lub brandy).
Stosowanie: zewnętrznie eliksir stosujemy bezpośrednio na skórę lub jako dodatek do kąpieli; wewnętrznie - kilka kropel 3 razy dziennie.Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 10
Gości: 2
Roboty: crawl Bot, crawl Bot, robot Bot, robot Bot, crawl Bot, robot Bot, Google AdSense, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)