Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Żeń-szeń (Panax ginseng)

Najsławniejsza roślina lecznicza i afrodyzyjna

Żeń-szeń rośnie w południowo-wschodnich Chinach, na północy Półwyspu Koreańskiego, w Japonii i Rosji. Wytwarza palowy, słabo rozgałęziony, mięsisty, białoszary korzeń oraz wzniesioną, pustą wewnątrz łodygę. Palczaste, ostro ząbkowane liście są osadzone na krótkich ogonkach. Na łodydze kwiatowej wyrasta baldach złożony z około 20 drobnych, zielonkawobiałych lub bladoróżowych kwiatów o niezbyt intensywnym zapachu. Owocem jest jaskrawoczerwony, nieco spłaszczony pestkowiec.
 
Korzenie żeń-szenia

Znany od ponad 5 tysięcy lat żeń-szeń pozostaje do dziś najsławniejszą rośliną leczniczą i afrodyzyjną. Pierwsze wzmianki o nim wiążą się z winem, którego był podstawowym surowcem. Czczono go i używano podczas wielu obrzędów oraz świąt. W ciągu wieków stworzono tysiące mieszanek roślinnych, w których skład wchodził żeń-szeń, wszystkie działały wzmacniająco na ciało i umysł, przedłużały życie i stymulowały popęd płciowy. Dawni medycy Wschodu twierdzili, że jeśli chce się mieć udane życie erotyczne, należy systematycznie spożywać ten korzeń lub preparaty z niego; jednak nie dopiero wtedy, gdy pojawią się problemy. 

Żeń-szeń przyjmuje się po to, by pozostać zdrowym i pełnym sił witalnych, świeży korzeń żeń-szenia można żuć lub zjadać. Suszony surowiec najczęściej się kruszy i spożywa z cukrem lub zaparza jak herbatę. Dla wzmocnienia efektu pobudzającego można zalać korzeń alkoholem, np. winem, brandy bądź whisky, lub połączyć z zielem lukrecji czy imbirem.

Afrodyzyjną moc tej rośliny polega na jej właściwościach wzmacniających i zwiększających ogólną wydolność organizmu. Korzeń wzmaga popęd płciowy, dodaje animuszu, pomaga się zrelaksować i zapomnieć o fizycznym zmęczeniu. Pobudza czynności gruczołów płciowych i leczy impotencję wywołaną stresem lub przewlekłą chorobą. W połączeniu z turnerą rozpierzchłą wspomaga leczenie lęków na tle seksualnym.

Ciekawostki o żeń-szeniu:

Żeń-szeń często przybiera postać antropomorficzną, dlatego mówiono o nim ? człowiek-korzeń". Korzeń tej rośliny uznawano za afrodyzjak także dlatego, że często wyglądem przypomina mężczyznę w czasie erekcji. Preparaty ze sproszkowanego korzenia należą do najskuteczniejszych środków pobudzających. Żeń-szeń od wieków wchodzi w skład mieszanek roślinnych o działaniu podnoszącym libido. 
 
Żeń-szeń
  • nadużywanie tego eliksiru życia powoduje bóle głowy, biegunkę, wysypkę skórną, bezsenność, nerwowość i nadciśnienie;
  • żeń-szeń jest podstawowym składnikiem pigułek i napojów energetyzujących, przeznaczonych m.in. dla sportowców;
  • korzeń zawiera glikozydy, skrobię, tłuszcze, olejki eteryczne, witaminy B1, B2, i C oraz żelazo, magnez, saponiny i pektyny; 
  • preparatów z żeń-szenia nie powinny stosować kobiety ciężarne oraz osoby mające wysokie ciśnienie.

Pobudzający wywar z żeń-szenia

Składniki: 1/2 łyżeczki sproszkowanego korzenia, szklanka wody.

Przygotowanie: korzeń żeń-szenia zalewamy szklanką wody, doprowadzamy do wrzenia i trzymamy na małym ogniu jeszcze 10 minut. Napój pijemy 3 razy dziennie dla poprawienia kondycji i wzmocnienia organizmu.
 


 

Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 8
Gości: 3
Roboty: crawl Bot, robot Bot, crawl Bot, Google AdSense, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)