Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Absynt - trunek i afrodyzjak

Absynt był ulubionym alkoholem poetów i malarzy dziewiętnastego wieku. Nad kieliszkiem tego trunku spędzali długie godziny Baudelaire, Rimbaud i Verlaine, a także wielu impresjonistów, między innymi van Gogh czy Toulouse-Lautrec. Był symbolem przemian, jakie dokonywały się w świadomości ludzi przełomu wieków i dzięki temu stał się częstym motywem w literaturze i sztuce XIX i XX wieku.

Absinthe

Absynt jest gorzkim likierem przygotowywanym na bazie liści piołunu lub też anyżku. Ma intensywną zieloną barwę i jest nadzwyczaj mocny - ma 70% objętości alkoholu. Jest zazwyczaj specjalną mieszaniną piołunu, anyżku, majeranku oraz omanu. Najważniejszymi związkami chemicznymi zawartymi w absyncie są absyntyna, tujon oraz etanol.  

Dwa ostatnie są substancjami o wysokiej toksyczności. Tujon - jeden z olejków eterycznych zawartych w piołunie - podany w dużej dawce jest śmiertelny, a jako składnik absyntu jedynie silnie wpływał na przebieg procesów zachodzących w mózgu. Powodował pobudzenie neuronów i sprawiał, że zaczynały one wysyłać sygnały nerwowe z ogromną częstotliwością (podobny proces zachodzi w jednej z odmian padaczki). Poza tym hamował aktywność komórek nerwowych.

Taki podejrzany dla zdrowia skład absyntu sprawił, że alkohol ten z każdym rokiem miał coraz więcej wrogów. Przeciwnicy absyntu wygrali batalię o zakaz jego picia we Francji w 1915 roku (a następnie w innych krajach).  
 
Trunek ten od zawsze cieszył się ogromną sławą skutecznego afrodyzjaku. Mówiono, że uwalnia od wszelkich trosk, pozwala zapomnieć o problemach codzienności i pobudza artystyczne zdolności. Rozpalał wszystkie zmysły i pozwalał wznieść się ponad skostniałe konwencje. Dodawał odwagi i pozbawiał wszelkich zahamowań. Pozwalał także interpretować świat w kategoriach światła i cienia oraz oddzielał duszę od ciała. Uśmierzał ból i rozpalał cielesne żądze. Dodawał życiu barw i odrobiny szaleństwa.

Mimo, że czasy swojej świetności absynt ma już za sobą, w wielu krajach nadal cieszy się sporą popularnością. Bez problemu można go kupić w Czechach, Hiszpanii, Francji czy Stanach Zjednoczonych. Nie jest to już ten sam trunek, co na początku wieku, ale na pewno warto go spróbować, by doświadczyć jego afrodyzjakowych właściwości.

Trzeba też wiedzieć, jak go pić, ponieważ wiąże się z tym specjalny rytuał. Do kieliszka absyntu podawano specjalną dziurkowaną łyżeczkę, na niej kładziono kostkę cukru i przez ten cukier lano odpowiednią ilość wody. Rozpuszczony cukier wraz z wodą ściekał do kieliszka, zabarwiając absynt na mleczny kolor. Tak powstawał likier, który nawoływał do miłości.

Przeciwwskazania do spożywania absyntu:

  •  takie jak w przypadku picia alkoholu;
  •  choroby układu nerwowego;
  •  częste spożywanie absyntu prowadzi do zmian w systemie nerwowym oraz do uzależnienia alkoholowego, a przekroczenie dopuszczalnej dawki tujonu może być przyczyną niebezpiecznego zatrucia, objawiającego się konwulsjami i halucynacjami.

Ciekawostki związane z absyntem

  •  podobno absynt był jednym z ulubionych trunków byłego prezydenta Czech Vaclava Havla;
  •  tujon znajduje się również w wermucie, choć oczywiście w dużo mniejszych ilościach.

Przepis na afrodyzjak z absyntem

Koktajl z absyntem

(aromatyczny, o ziołowym smaku, podawany jako aperitif)

Potrzebne przybory: kieliszek koktajlowy, shaker.
Składniki: 30 ml absyntu, 30 ml wody, najlepiej mineralnej, niegazowanej, 1 łyżka syropu cukrowego, kostki lodu, angostura.
Przygotowanie: wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać w shakerze razem z kostkami lodu i od razu przelać do kieliszka.

Podsumowanie: Alkohol poetów i malarzy, Absynt przeciwwskazania piołun, absynt afrodyzjak halucynacje.

Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 5
Gości: 1
Roboty: robot Bot, crawl Bot, robot Bot, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)