Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Tymianek pospolity roślina lecznicza i afrodyzjak

Tymianek pospolity (Thymus vulgaris) jest jedną z najstarszych roślin leczniczych i afrodyzyjnych. Wspomina się o nim już 3500 lat temu w papirusie Ebersa. W starożytnym Egipcie olejek tymiankowy służył do balsamowania zwłok. Dawni Grecy stosowali tę roślinę jako przyprawę, kadzidło i lek, a także do celów obrzędowych.

Tymianek, pole 

Uważano, że tymianek jest symbolem odwagi, męskości, wielkiej potencji i siły. Do Polski roślina ta trafiła w czasie panowania królowej Bony. Wówczas damy dawały tymianek mężczyznom jako amulet i zażywały kąpieli z dodatkiem tego zioła, wierząc, że wpływa ono na atrakcyjność seksualną.

Tymianek pospolity jest rośliną występującą w ciepłym klimacie, przede wszystkim w rejonie Morza Śródziemnego. W stanie naturalnym rośnie na stepach, wybrzeżach i suchych, nasłonecznionych stokach wzgórz. Obecnie jest uprawiany w całej Europie aż po Islandię i Norwegię oraz w Azji Mniejszej i Ameryce Północnej.Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Tymianek pospolity działanie i właściwości lecznicze

Tymianek działa wzmacniająco na cały organizm, a zwłaszcza na system nerwowy. Tymianek pomaga zrelaksować się po męczącym dniu i uspokaja, dzięki czemu łatwiej jest oddać się erotycznym przyjemnościom. Ponadto dodaje sił i lekko stymuluje erotycznie, dlatego jest polecany osobom cierpiącym na zaburzenia potencji. Roślina ta działa drażniąco na skórę i zwiększa dopływ do niej krwi, dlatego wzmaga doznania dotykowe.

Do celów afrodyzyjnych i leczniczych używa się suszonego i świeżego ziela tymianku oraz olejku aromatycznego. Tymianek zawiera olejek eteryczny, garbniki, flawonoidy, związki goryczowe, kwasy organiczne, saponiny oraz sole mineralne. Mają dość ostry, lekko gorzki smak oraz piękny, intensywny aromat, przypominający nieco kamforę.

Tymianek na choroby kobiece

Tymianek od wieków był stosowany do leczenia wielu chorób kobiecych, które utrudniały prawidłowe pożycie seksualne. Zalecano go w zaburzeniach miesiączkowania, bolesnych miesiączkach, chorobach pęcherza moczowego oraz zapaleniach pochwy i sromu. Napary z tymianku wykazują działanie stymulujące popęd płciowy. Liście tej rośliny są powszechnie stosowaną przyprawą w kuchni włoskiej, węgierskiej i francuskiej.

Doskonale harmonizują z takimi roślinami o działaniu afrodyzyjnym, jak gałka muszkatołowa, rozmaryn czy szałwia. Są dodawane na do zup, ciemnych sosów, potraw z makaronu, duszonych warzyw i sałatek, które nabierają swoistego, tymolowego aromatu i ostrego smaku. Przyprawa ta doskonale pasuje do dań z ryb, które podane na kolację mogą delikatnie pobudzać erotycznie. Liści tymianku można używać do aromatyzowania koktajli oraz herbat pobudzających.

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 7
Gości: 0
Roboty: robot Bot, crawl Bot, robot Bot, robot Bot, crawl Bot, robot Bot, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)