Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Technika Bowena

Technika Bowena została opracowana przez Australijczyka Toma Bowena w latach 50. XX wieku i od chwili powstania zyskuje uznanie i popularność na całym świecie. Technika ta jest subtelną, a jednocześnie dynamiczną formą terapii ruchowej, która pomimo pewnych podobieństw do niektórych odmian masażu, tak naprawdę jest metodą całkowicie oryginalną. Bowen zaczął opracowywać swoją technikę tuż po II wojnie światowej. Nie miał żadnego przygotowania w tej dziedzinie i twierdził, że metoda ta jest po prostu darem od Boga.
 
bowen-therapy

 
Wykorzystywał tylko własną intuicję na temat tego, w jaki sposób każdy, nawet najdrobniejszy dotyk wpływa na ciało. Starał się jednocześnie przy użyciu minimalnych bodźców zewnętrznych osiągnąć jak największy efekt. W ten sposób, dzięki kombinacjom różnych ruchów, uzyskał specyficzny system leczniczego dotykania. Bowen całe życie poświęcił rozwijaniu tej techniki, która obecnie budzi coraz powszechniejsze uznanie kręgów medycyny - zarówno naturalnej, jak i konwencjonalnej.
 
Technika Bowena obejmuje sekwencje drobnych, delikatnych dotyków wywieranych na mięśnie prążkowane, ścięgna lub więzadła. Nie stosuje się w niej siły, lecz wiele niezwykle delikatnych, przyjemnych dla pacjenta, łagodnie wałkujących ruchów dłoni wpływających na tkankę łączną. Poza tym pomiędzy poszczególnymi ruchami występują częste przerwy, które dają ciału czas na właściwą reakcję. 

Przez łączenie specyficznych ruchów i stosowanie ich w różnych miejscach można wpływać na cały organizm albo precyzyjnie ukierunkowywać terapię. Nawet najdrobniejsze, precyzyjne ruchy przynoszą niezwykłe rezultaty. Technika ta pobudza naturalny system sprzężenia zwrotnego organizmu, który między innymi monitoruje stan każdego z licznych mięśni ciała. Leczenie w znacznej mierze odbywa się poprzez działanie na autonomiczny układ nerwowy, który odpowiada, za zachowanie homeostazy na poziomie komórkowym.
 
Dzięki temu terapia ma niezwykle szerokie działanie. Przede wszystkim reguluje przepływ energii. Usuwa napięcia w rejonie mięśni, jednocześnie likwidując blokady energetyczne, uwalniając skumulowaną negatywną energię gromadzącą się na skutek kontuzji, napięć czy choroby. Pomaga też przezwyciężyć stare, szkodliwe wzorce ruchowe i poprawia stan tkanek. 

Polepsza krążenie, pracę systemu limfatycznego i żylnego oraz wspomaga funkcjonowanie innych układów. Pomaga też przyswajać substancje odżywcze i leki oraz usuwać toksyny. Oczyszcza ciało z wszelkich zanieczyszczeń i produktów przemiany materii, równoważąc fizjologię komórkową. Ponadto ma wyjątkowe działanie ogólnie relaksujące.
 
Najważniejsze w tej terapii jest jednak to, że pozwala ona traktować ciało jako złożoną całość, nie wpływa na  jakiś jeden konkretny symptom zaburzenia harmonii w organizmie, lecz obejmuje psychiczne, chemiczne, emocjonalne i mentalne aspekty terapii każdej indywidualnej osoby. Technika Bowena należy do metod holistycznych w odróżnieniu od ortodoksyjnej medycyny, którą można określić jako metodę leczenia symptomów.
 
Terapeuta stosujący tę technikę postrzega ciało jako skomplikowany zespół wielu wzajemnie na siebie wpływających układów. Jeden drobny dotyk w tej metodzie może wpłynąć na cały organizm i przynieść maksymalny efekt przy minimalnej interwencji. Na takim właśnie dotyku - jak najdelikatniejszym i jednocześnie jak najbardziej precyzyjnym - skupia się terapeuta, starając się tylko zachęcić pacjenta do naturalnej reakcji, dzięki czemu organizm chorego może bez przeszkód uruchomić własne siły.
 
Technika Bowena, działając na poziomie komórkowym, angażuje tkwiące w każdym z nas zdolności do samouzdrawiania poprzez to, że pomaga przywrócić harmonię, a każdy najmniejszy ruch ma prowadzić do holistycznej równowagi ustroju. Terapeuta jest tutaj tylko katalizatorem, dającym bodziec w postaci dotyku, skłaniającym ciało do samodzielnego wysiłku. 

Ma on w rękach unikalne narzędzie - wyczuwanie napięcia tkanki i potrafi nim odpowiednio działać, jednak resztę pracy musi wykonać sam pacjent. Jest to tym prostsze, że ciało ma zdumiewające zdolności do samoleczenia, działające zwykle poza naszą świadomością, a do uruchomienia ich często wystarczy tylko minimalny wpływ z zewnątrz.
 
Terapia w oparciu o technikę Bowena, niezależnie od tego, czy ukierunkowana jest na leczenie konkretnej dolegliwości, czy też traktowana jest jako metoda ogólnej terapii, czy nawet profilaktyki, w wielu wypadkach przynosi rewelacyjne rezultaty być może właśnie dlatego, że pozwala ciału uruchamiać procesy samouzdrawiania.

Technika Bowena uznawana jest za bezpieczną formę terapii, która nadaje się zarówno dla osób z lekkimi, miejscowymi dolegliwościami, jak i dla pacjentów cierpiących na przewlekłe, chroniczne schorzenia. Może być jednym z głównych narzędzi wspomagania leczenia ogólnego, doskonale nadaje się jako forma uzupełnienia rehabilitacji.

Przy tym mogą z niej skorzystać dosłownie wszyscy - od noworodków po osoby starsze. Często wykorzystują ją ludzie szczególnie narażeni na kontuzje ze względu na charakter wykonywanej pracy, na przykład tancerze czy sportowcy. Może być również wykorzystywana jako dobra metoda profilaktyki ogólnej. Osoby zdrowe chętnie korzystają z tej techniki, żeby utrzymać optymalną równowagę w organizmie.

Technika Bowena jest polecana sportowcom, ponieważ skutecznie leczy kontuzje.
 
Bowen Therapy Clinic, Miles Lane, Shevington Vale, Greater Manchester, England. 

TECHNIKA BOWENA NIE JEST:
  •  masażem (choć wpływa na mięśnie prążkowane i prowadzi do relaksacji, to jednak działa znacznie szerzej i to na poziomie komórkowym);
  •  akupresurą (choć niektóre miejsca poddawane technice Bowena pokrywają się z położeniem punktów akupunkturowych,  tutaj mamy do czynienia z subtelną interwencją, która ogranicza się do prostego ruchu);
  •  chiropraktyką (nie wykonuje się żadnych manipulacji na szkielecie; wielu terapeutów i pacjentów zauważa zmiany w rejonie kręgosłupa, jednak jest to wtórny efekt powracania  ciała do naturalnej, zrównoważonej pozycji);
  •  energoterapią (każda forma energoterapii może mieć działanie niepożądane, energoterapeuci mogą zbytnio się skupiać na osiągnięciu zamierzonego celu, tutaj terapeuta wykonuje prosty, precyzyjny ruch i to wszystko - pozwala organizmowi pacjenta na właściwą, samodzielną reakcję);
  •  fizjoterapią (może pojawić się rozciągnięcie czy osłabienie mięśni, ale raczej na poziomie komórkowym - i w ten sposób może działać na cały organizm; tak naprawdę pacjenci mogą spać podczas sesji i nie odczuwać elektów przez wiele dni - to zdecydowanie odróżnia tę technikę od innych technik fizjoterapii);
  •  drenażem limfatycznym (terapeuta stymuluje przepływ limfatyczny, bo często podczas sesji występuje wyciek z zatok, a na przykład guzy piersi mogą się skurczyć lub w ogóle zaniknąć w ciągu kilku tygodni, jednak technika nie wykorzystuje uderzeń typowych dla masażu limfatycznego, a tylko łagodny dotyk w rejonie mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego);
  •  psychoterapią czy terapią sugestywną (niektóre osoby twierdzą, że podczas sesji odczuwają duchową ulgę, uspokajają się i relaksują, czują, jakby pozbyły się ciężaru problemów, są radosne, jednak technika w żaden sposób nie wpływa na emocje).

Terapia ta jest niezwykle skuteczną metodą walki z problemami mięśniowo-szkieletowymi, również dolegliwościami nóg - na przykład zapaleniem powięzi podeszwy, zapaleniem kaletki stawu śródstopno-paliczkowego pierwszego. Wspomaga też rehabilitację po wypadkach, kontuzjach sportowych i w stanach pooperacyjnych. Ponadto badania wykazały pozytywny wpływ tego rodzaju terapii dotykowej na układ immunologiczny i hormonalny.
 
Leczeniu techniką Bowena dobrze poddają się stany alergiczne, niektóre choroby układu oddechowego, astma, także bóle głowy, choroby zatok, bóle i stany zapalne ucha czy chroniczne nudności i zawroty głowy. Metodą tą leczy się też choroby układu trawienia, zaparcia i biegunki, zgagę, zaburzenia funkcjonowania nerek i pęcherza - na przykład nie trzymanie moczu.

Technika okazała się skuteczna w przypadku różnych chorób kobiecych, prostaty, przepukliny. Do innych schorzeń należą dolegliwości o podłożu nerwicowym, również takie, jak samoistne porażenie nerwu twarzowego. Niekiedy zauważa się też polepszenie w tak ciężkich schorzeniach, jak stwardnienie rozsiane, porażenie mózgowe, zanik mięśni.
 
Typowa sesja trwa od pół godziny do godziny i zazwyczaj przynosi głęboką relaksację. Pacjent w trakcie sesji terapeutycznej leży wygodnie na łóżku i poddaje się łagodnemu dotykowi. Serie delikatnych ruchów stosuje się bezpośrednio na skórę lub przez lekkie ubranie. Bardzo często przynosi natychmiastowy efekt w postaci ustąpienia dolegliwości bólowych, sztywności kończyn i stawów. Wyraźną ulgę w wielu innych dolegliwościach odczuwa się często już po 1-2 sesjach.
 
O technice Bowena coraz częściej mówi się jako o skutecznej metodzie komplementarnej. Oznacza to, że doskonale wspomaga i uzupełnia ona inne metody leczenia. Z pewnością nie zaszkodzi ze względu na brak szkodliwego działania ubocznego. Można więc dowolnie łączyć ją z innymi metodami terapeutycznymi. Zaznaczmy tylko, że dotykanie czy pocieranie miejsc poddanych technice może osłabić jej działanie! Dlatego zaleca się niekorzystanie z innych form leczenia dotykiem bezpośrednio po zabiegu techniką Bowena.

Dziś - po śmierci twórcy tej terapeutycznej metody - największymi znawcami oryginalnego dzieła Bowena są Ossie i Elaine Rentsch, którzy współpracowali z nim nad udoskonalaniem terapii. Państwo Rentsch są też założycielami Bow en Tberapy Academy of Australia, która powstała w 1987 roku, gdzie prowadzi się szkolenia w zakresie tej szczególnej techniki. Obecnie wysoko wyspecjalizowani nauczyciele tej szkoły działają na całym świecie, także w wielu krajach Europy.

Pamiętajmy, że zawsze należy szukać właśnie takich terapeutów - z wysokimi kwalifikacjami, potwierdzonymi odpowiednimi świadectwami.
Mimo że technika Bowena nie jest chiro-praktyką, skutecznie likwiduje wszelkie bóle kręgosłupa, nawet te spowodowane zadawnionymi, nieleczonymi schorzeniami. Ponieważ technika ta pobudza naturalne siły witalne organizmu, polecana jest po operacjach i ciężkich chorobach.

CO MOŻNA LECZYĆ TECHNIKĄ BOWENA

Kontuzje sportowe, stany powypadkowe i pooperacyjne, dolegliwości kolan i kostek nóg,stawu łokciowego (m.in.tzw. łokieć tenisisty), problemy w rejonie miednicy i stawów biodrowych, symptomy związane ze stresem i napięciem mięśni, bóle pleców, kręgosłupa, rwę kulszową, sztywniejącą szyję i ramiona, alergie i infekcje, migreny i bóle głowy, zawroty głowy, nieregularne miesiączkowanie i inne choroby kobiece, chroniczne zmęczenie, zaburzenia snu, dolegliwości stresowe, nerwice, nadpobudliwość nerwową, stany lękowe.Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 6
Gości: 1
Roboty: robot Bot, crawl Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)