Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Terapia Ya-Ya

Terapia Ya-Ya to chińskie słowo, które w wolnym przekładzie może znaczyć "podwójny ucisk" lub "ucisk z dwu stron". Chodzi o szczególnego rodzaju ściskanie skóry, wywodzące się prawdopodobnie ze zwykłego szczypania dla zabawy, które jednak ma poważne zastosowanie terapeutyczne i należy do zespołu wschodnich technik pokrewnych akupresurze oraz różnym metodom drażnienia receptorów skórnych, takich jak przyżeganie. Nie sposób stwierdzić, kto i kiedy wymyślił taką metodę leczenia - jej początki giną w mrokach przeszłości.
 
Terapia ya-ya

Warto jednak zaznaczyć, że zgodnie z jedną z teorii być może właśnie tego rodzaju "szczypanie" stanowiło podwalinę stworzenia akupresury, akupunktury, japońskiej odmiany masażu, czyli shiatsu, a zwłaszcza bardzo skutecznych metod oddziaływania powierzchniowego, takich jak przypalanie czy nacinanie skóry.
 
Ucisk skóry w metodzie ya-ya jest bardzo specyficzny. Terapeuta dwoma palcami (lub przy użyciu specjalnych metalowych klamerek) mocno ściska określone receptory na skórze. Nie jest to zwykłe uszczypnięcie, lecz raczej trzymanie skóry - i to przez stosunkowo długi czas, bo około 3 minut!
 
Cechą charakterystyczną tej techniki jest intensywne oddziaływanie. Bywa, że terapeuci posługujący się metodą nie wahają się przed zastosowaniem nacisku, który sprawia pacjentom ból. Klamerki wykorzystywane w zastępstwie ucisku terapeuty zaprojektowane są w taki sposób, by wywierać bardzo silny nacisk. 

Zdarza się nawet, że pacjentom zaleca się specjalne techniki relaksacji lub choćby próbę skupiania myśli na czymś innym, żeby nie odczuwać silnego bólu. Być może jest to jedna 5 przyczyn powodujących, że metoda ya-ya cieszy się znacznie mniejszą popularnością niż inne, pokrewne je techniki dalekowschodnie.
 
Niezależnie od tych niedogodności terapia wciąż jest z powodzeniem stosowana, choć w nieco ograniczonym zakresie. Co ciekawe, służy między innymi do likwidowania dolegliwość bólowych - oczywiście chodzi o innego rodzaju bóle, na przykład chroniczne bóle głowy, bóle mięśniowe, a także ostre bóle zębów. Zaleca się ją przede wszystkim w tych sytuacjach kiedy potrzebne jest zdecydowani działanie i szybki efekt. Bywa, że bóle ustępują już po pierwszej bolesnej sesji ya-ya.
 
Współcześnie skuteczność zabiegu zwiększa się niekiedy za pomocą technologii, na przykład używając elektryczności - można po prostu podłączyć do metalowych klamerek źródło prądu stałego o niedużej częstotliwości (kilkunastu Hz) lub wprowadzić klamerki w lekkie wibracje.
 
Metoda ya-ya okazuje się skuteczna w bardzo wielu problemach zdrowotnych. Nie jest może tak wszechstronna, jak akupunktura czy shiatsu, ale i tak wymienia się niemalże 100 dolegliwości, które można nią wyleczyć. Oprócz różnego rodzaju bólów, terapia może pomóc w schorzeniach skóry - od trądziku po stany zapalne i grzybice. Ponadto leczy stany zapalne narządów wewnętrznych, między innymi pęcherza i żołądka. Można ją wykorzystać do pobudzenia układów krążenia i immunologicznego czy przyśpieszenia metabolizmu.
 
  Ya ya, akupresura
 
Bywa wykorzystywana w typowych chorobach współczesnej cywilizacji, takich jak nadwaga, a także w niektórych schorzeniach psychosomatycznych, na przykład w bezsenności. Jedną z wad metody jest to, że nie nadaje się dla każdego - nie skorzystają z niej osoby podatne na ból, nie zaleca się jej ludziom nadpobudliwym nerwowo, a także pacjentom w ciężkich stanach chorobowych, małym dzieciom czy ludziom starszym. Poza tym wydaje się ona godna polecenia, zwłaszcza tam, gdzie liczy się czas.

Niestety, poza Chinami metoda ya-ya jest raczej mało znana, a w Polsce pozostaje właściwie tylko egzotyczną ciekawostką. Na szczęście wszystkie schorzenia, które można nią wyleczyć, poddają się również akupresurze czy akupunkturze. Terapia ya-ya poprawia samopoczucie, dodaje sił i leczy wiele schorzeń o podłożu psychicznym.
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 6
Gości: 1
Roboty: robot Bot, crawl Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)