Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Terapia ekstraktem z grejpfruta

Odtruwający, oczyszczający i odmładzający ekstrakt
 
Łacińska nazwa grejpfruta Citrus paradisi, czyli rajski cytrus, może świadczyć o wielkim znaczeniu, jakie ludzie przywiązywali do tego owocowego drzewka. Nie wiadomo, skąd tak naprawdę wzięła się ta nazwa, jednak pewne jest, że grejpfrut wykorzystywany był w medycynie od niepamiętnych czasów.
 
Grejpfruty
 
Już w starożytności znajdował szerokie zastosowanie jako lek odtruwający i oczyszczający. Grejpfrut wykorzystywany jest w medycynie od niepamiętnych czasów. Znany był starożytnym Grekom i Rzymianom, którzy cenili go za właściwości odmładzające. Pisał o nim między innymi Grek Teofrast w IV wieku p.n.e.

Od dawien dawna korzystała z niego medycyna ludowa, która uważała miąższ i sok z tego owocu za środek wypędzający złe moce, ?czyszczący krew", a także odmładzający. W kulturach całego świata sok z grejpfruta wykorzystywany był jako naturalny środek higieniczny, zarówno do mycia całego ciała, czyszczenia zębów i jamy ustnej, jak też do dezynfekcji ran i do celów kosmetycznych.

Ekstrakt z grejpfruta, który jako gotowy produkt pojawił się w 1980 roku, szybko stał się sensacją nie tylko w świecie medycznym, ale także w środowiskach związanych z przemysłem spożywczym i kosmetycznym, rolnictwem czy hodowlą zwierząt. Z medycznego punktu widzenia był on prawdziwą rewelacją, gdyż miał wszystkie zalety świeżego owocu, przy braku niekorzystnych właściwości.

Grejpfrut, stosowany w lecznictwie zarówno w postaci świeżego miąższu, jak i soku owocowego, mimo wspaniałych właściwości ma jednak pewne wady. Między innymi działa on wychładzająco na organizm, tak samo jak wszystkie owoce cytrusowe. Jest to szczególnie niekorzystne tam, gdzie ochładzanie organizmu jest zbędne - czyli praktycznie wszędzie poza krajami o ciepłym klimacie.
 
Nadmierne spożywanie owoców cytrusowych, bez odpowiedniego zrównoważenia diety, może prowadzić do chronicznego poczucia zimna, chorób zatok i gardła, obniżenia ogólnej odporności, problemów z trawieniem. Ekstrakt z grejpfruta zawiera wszystkie istotne składniki zawarte w świeżych owocach. Co więcej, w jego skład wchodzą nie tylko pożyteczne substancje znajdujące w miąższu, ale także te, które występują w skórce oraz nasionach, a które też służą do sporządzenia ekstraktu. Do najważniejszych składników miąższu grejpfrutowego należą witaminy - zwłaszcza C i B, a także gorzki glikozyd - naringina.
 
Skórka zawiera dużo aktywnych czynników biologicznych, między innymi substancje oleiste, limonen, cytrynian i inne składniki stymulujące układ krążenia, wzmacniające i orzeźwiające, ponadto znajdują się w niej flawonoidy, mające głównie działanie antybiotyczne. Nasiona owocu też zawierają bogactwo pożytecznych składników - bioflawonoidy, szereg glikozydów (m.in. quercytvnę, campherol, hesperydynę, apigeninę), a także łatwo przyswajalne proteiny.
 
Ten kleisty, cytrynowożółty ekstrakt o łagodnym smaku ma szerokie zastosowanie zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Zewnętrznie działa oczyszczająco i odkażająco. Jednocześnie unieszkodliwia czynniki patogenne, pasożyty i drobnoustroje chorobotwórcze, dzięki czemu działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Likwiduje wszelkie dolegliwości powodowane przez mikroorganizmy i wspomaga regenerację i gojenie się skóry.
 
Miąższ grejpfruta
 
Rozcieńczony ekstrakt doskonale sprawdza się w leczeniu trądziku oraz wyprysków, dlatego zalecany jest szczególnie młodym ludziom. Ekstrakt z grejpfruta nadaje się do leczenia wszelkich schorzeń skórnych, począwszy od wyprysków i trądziku twarzy, poprzez dolegliwości skóry głowy, takie jak wszawica, swędzenie, łupież, aż po różne postaci grzybic (skóry, stóp, narządów rozrodczych), owrzodzenia, stany zapalne skóry, łuszczycę czy półpasiec.
 
Zaleca się terapię ekstraktem z grejpfruta w ukąszeniach zwierząt i użądleniach owadów, niewielkich poparzeniach oraz skaleczeniach. Preparat jest doskonałym środkiem likwidującym nadmierną potliwość stóp. Poza tym służy do higieny jamy ustnej. Można używać go do płukania jamy ustnej, gardła, do przepłukiwania zębów i dziąseł w stanach zapalnych, próchnicy, po usunięciu zęba. Płukania i przemywania zaleca się w najróżniejszych stanach zapalnych, także przeziębieniowych - gardła, zatok czy uszu.
 
Grejpfrut pomaga też pozbyć się nieświeżego oddechu. Ekstrakt z Citrus paradisi jest równie dobry w stosowaniu wewnętrznym. Nie sposób wymienić wszystkich dolegliwości, jakie poddają się leczeniu tym specyfikiem, jednak można przynajmniej zaznaczyć, na jakie grupy schorzeń działa on najskuteczniej. Podobnie jak w użyciu zewnętrznym, jest on silnym środkiem bakteriobójczym, przeciwwirusowym i przeciwgrzybiczym. Oczyszcza organizm i wspomaga pracę niektórych jego układów - przede wszystkim przewodu pokarmowego, żołądka i jelit oraz układu oddechowego.

Ekstrakt z grejpfruta zaleca się jako środek wspomagający w chorobach grzybiczych. Zażywany może być we wszelkich schorzeniach pasożytniczych, które bywają przyczyną przykrych dolegliwości, od bólów żołądka, biegunek czy zaparć, po osłabienie, apatię, zmniejszenie koncentracji, a nawet stany depresyjne. Płukanie uszu ekstraktem grejpfrutowym zalecane jest w stanach zapalnych.

Pasożyty często są przyczyną stanów zapalnych, które również poddają się leczeniu tym preparatem. Kolejną przykrą dolegliwością, na którą działa, są wrzody żołądka i dwunastnicy oraz zakażenia przewodu pokarmowego (na przykład bakteriami coli lub salmonella) czy zatrucia, w których może być też dobrym środkiem zapobiegawczym.

Citrus paradisi w formie ekstraktu znajduje także inne zastosowania niż ściśle medyczne. Poleca się wykorzystywanie go do higieny ogólnej, na przykład przez rozcieńczenie w wodzie do mycia lub nawet w płynnym mydle albo szamponie. Na rynku pojawiają się też gotowe kosmetyki zawierające wyciągi z grejpfruta. Innym zastosowaniem bywa pielęgnacja osób starszych i obłożnie chorych, a także małych dzieci.

Ekstrakt grejpfrutowy wykorzystuje się jako naturalny środek dezynfekcyjny, który może służyć do oczyszczania wody w basenie, a także jako środek do uzdatniania wody pitnej oraz do konserwowania żywności. Wielu rolników stosuje go jako dodatek do paszy w celu zapobiegania chorobom pasożytniczym zwierząt. Używany jest także w weterynarii.
 
Gotowy ekstrakt w postaci preparatu w proszku lub płynie można kupić w aptekach i sklepach z naturalną żywnością. Zaznaczmy, że można próbować samodzielnie uzyskać ekstrakt, między innymi z wysuszonych i sproszkowanych pestek, jednak wymaga to sporego nakładu czasu i pracy, i nie przynosi równie dobrego efektu jak gotowy preparat. 

Ze względu na to, że przy niewłaściwym postępowaniu - źle rozcieńczony lub zaaplikowany - preparat może powodować podrażnienia lub inne dolegliwości, należy ściśle przestrzegać zaleceń na ulotce dołączonej do preparatu. Długość terapii grejpfrutowej i inne szczegóły leczenia warto skonsultować ze specjalistą. Specyfik ten zalecany jest przez lekarzy w leczeniu grzybic skóry oraz narządów rozrodczych.
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 5
Gości: 0
Roboty: robot Bot, crawl Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)