Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

METODA SILVY

Terapia i leczenie metodą Silvy

José Silva urodził się na początku XX wieku w Teksasie. Był to zdolny samouk, z pasją zgłębiający tajemnice ludzkiego umysłu. Jego fascynacja potęgą myśli ostatecznie przerodziła się w metodę terapeutyczną, która zyskuje coraz większą popularność na całym świecie.
 
José Silva opracował szczególną metodę samokontroli umysłu. Opiera się ona na technikach prowadzących do lepszego wykorzystania naturalnych zdolności umysłu, których opanowanie niezawodnie przynosi korzyści dla naszego życia i zdrowia. Metoda ta ma szerokie zastosowanie. Pozwala stymulować pracę całego organizmu, pomaga przezwyciężyć zarówno trudności zdrowotne, jak i inne problemy, wspomóc nie tylko terapię i leczenie, ale także ogólny rozwój i to dosłownie na wszystkich płaszczyznach naszego funkcjonowania.
 


 
Myśl zawsze leży u podstawy każdej formy aktywności, rozpoczyna i kończy działanie, ponadto towarzyszy cały czas naszej aktywności, nawet jeśli sobie tego nie uświadamiamy. To właśnie myśl, a nie sam fizyczny akt jej spełnienia tworzy rzeczywistość. Ale czyni to również w inny sposób. Sprawia, że postrzegamy świat tak, a nie inaczej. Stwarza naszą subiektywną rzeczywistość. 
\
Wystarczy więc zmienić sposób myślenia, żeby zmieniło się wszystko wokół nas. Należy się zgodzić z tym, że myśl ma wielką moc - z pewnością każdy z nas to przeczuwa. Niestety, jest to moc, którą dopiero zaczynamy poznawać i tego rodzaju osiągnięcia, jak metoda opracowana przez Silvę, wciąż budzą wiele kontrowersji niezależnie od tego, na ile są sensowne i jak wielką pomoc mogą nam zaoferować. Tym cenniejsze jednak są takie próby - jeśli przynoszą pozytywny efekt, zwłaszcza w medycynie; i tym bardziej warto przyjrzeć się im bez uprzedzeń.

W metodzie Silvy kładzie się nacisk szczególnie na jedną zdolność naszego umysłu, mianowicie na skupianie myśli na celu, jaki chcemy osiągnąć. Koncentrowanie się na tym, co pragniemy uzyskać, sprawia iż nasza świadomość oraz podświadomość uaktywniają się i aktywizują w celu osiągnięcia spełnienia i prędzej czy później następuje coś, co można nazwać materializacją myśli.
 
Takie myślenie powinno jednak być starannie kontrolowane, myśl musi być sformułowana prawidłowo. Nie może być niewłaściwie ukierunkowana, z oczywistych względów musi opierać się na faktach, a nie fantastycznych pragnieniach czy wyssanych z palca danych. Powinna również zawierać odpowiednio duży ładunek emocjonalny - innymi słowy trzeba wierzyć w to, czego się żąda, i to im silniej, tym lepiej.

Żeby prawidłowo formułować myśli, potrzebna jest pomoc umysłu, trzeba osiągnąć stan, w którym umysł nie będzie nam przeszkadzał, czyli będzie spokojny i skupiony na osiągnięciu celu. Z kolei żeby uzyskać kontrolę nad umysłem, konieczny jest szczególny trening koncentracji, który jednak nie jest wcale tak trudny, jak mogłoby się wydawać. 

Podstawą działania naszego umysłu są zapisane czy zakodowane w nim informacje. Istotne jest, iż nie chodzi tu tylko o dane faktyczne, ale również o wszystko, co podpowiada nasza wyobraźnia, nie tylko to, z czego zdajemy sobie sprawę, ale także cały bagaż podświadomości.
 
Oprócz posiadanej wiedzy, pozytywnych wspomnień, talentów znajdziemy tu również wszelkie złe nawyki, kompleksy, bariery czy lęki. To warunkuje pracę umysłu, który kieruje nami na wszystkich poziomach i kreuje nasze życie. Ten bagaż informacji, który można nazwać programem, w oparciu o który mózg przeprowadza wszystkie operacje, ma zasadnicze znaczenie dla naszego funkcjonowania, samopoczucia i wreszcie zdrowia. Okazuje się jednak, że taki program można w zasadzie dowolnie kształtować i w razie potrzeby zmieniać na lepszy czy bardziej przydatny w danej sytuacji!
 
Nauka opracowanej przez José Silvę metody samokontroli umysłu polega na treningu dynamicznej medytacji, podczas której dochodzi do synchronizacji lewej i prawej półkuli mózgowej, co pozwala na wykroczenie poza normalny stan ciała i umysłu.
 
Najważniejszym elementem techniki medytacji jest oczywiście relaksacja, po której następuje osiągnięcie takiego stanu psychofizycznego rozluźnienia, w którym umysł pracuje z określoną częstotliwością - tzw. poziomu alfa, czyli średnio około 8 -15 Hz. Taki sam stan pojawia się w umyśle na krótko przed zaśnięciem, nazywany bywa niekiedy też snem na jawie lub stanem rozproszonego spojrzenia.
 
Osiągąją go również ludzie podczas prowadzącej do wyciszenia umysłu medytacji transcendentalnej, tak bardzo popularnej na Wschodzie. Podobny stan można osiągnąć podczas głębokiej modlitwy. Jest ona zresztą doskonałym przykładem idealnego stanu umysłu, ponieważ człowiek zdolny jest wówczas jasno, logicznie myśleć i kojarzyć fakty, a jednocześnie uruchamia całą swoją wyobraźnię i intuicję. 

Wyobraźnia, fantazja, intuicja odgrywają szczególną rolę w metodzie Silvy. Właśnie w stanie alfa, kiedy następuje sprzężenie obu półkul, znacznie uaktywnia się i dochodzi do głosu prawa półkula mózgu, a co za tym idzie, ujawniają się te zdolności, często lekceważone i niedoceniane przez ludzi Zachodu.
 
Lewą półkulę zazwyczaj wiąże się z logicznym, matematycznym, analitycznym, racjonalnym myśleniem, odpowiada ona za procesy werbalnej, usystematyzowanej komunikacji. Lewa półkula ?wie" i ?jest pewna". Prawa półkula natomiast odpowiada za myślenie obejmujące aspekty życia bardziej intuicyjne, syntetyczne, opierające się na wyobraźni i fantazji, kojarzeniu danych w sposób nieliniowy. 

Prawa półkula posługuje się symbolami, ?widzi" całość zagadnienia, bardziej ?czuje" i ?przeczuwa", niż ?wie". Żadna z półkul nie jest lepsza czy ważniejsza, dopiero ich współpraca może prowadzić do zaskakujących efektów - przebłysków geniuszu. Zdolności prawej półkuli zyskują szczególne miejsce w systemie Silvy, chociaż w naszej kulturze są wyjątkowo zaniedbywane.
 
Silva twierdził, że nie tylko można łatwo wyostrzyć zmysły umysłu, ale nawet trzeba to robić dla zachowania równowagi, co więcej, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby jednocześnie zyskać wiele innych zdolności, takich jak prekognicja, telepatia czy jasnowidzenie!
 
Poczciwa intuicja także znajduje bardzo ważne miejsce w metodzie Silvy. Twórca metody traktował ją jako prawdziwy szósty zmysł, zmysł genialności, który również można starannie kształtować i ukierunkowywać, a który okazuje się niezwykle przydatny w codziennym życiu, choćby przy zdobywaniu informacji i podejmowaniu decyzji.
 
Dzięki metodzie samokontroli umysłu można odstawić tabletki przeciwbólowe, których stosowanie często jest przyczyną dodatkowych dolegliwości. Z punktu widzenia terapeutycznego najistotniejszy wydaje się fakt, iż poziom alfa jest idealny do tego, żeby przeprogramować dane naszego umysłu, usuwać przeszkadzające nam i niechciane informacje, a zapisywać nowe i pożądane. Łatwo uprzytomnić sobie, że oznacza to możliwości likwidowania rzeczywistych przyczyn wielu, także poważnych schorzeń psychosomatycznych oraz psychicznych, nawet takich, z którymi nie radzi sobie medycyna konwencjonalna. Zasada działania pozytywnego przeprogramowania jest prosta.
 
Znajdując się w stanie głębokiej relaksacji, kiedy organizm przestawia się z fizycznego działania na pracę mentalną, umysł pracuje na poziomie alfa i następuje pełna współpraca obu półkul, należy z głębokim przekonaniem wyobrażać sobie, że jest właśnie tak, jak chcemy, żeby było, że następuje stopniowa poprawa zdrowia, na przykład że nowotwór zmniejsza się z każdą chwilą naszej medytacji. 

Dobrze jest w takiej sytuacji wyobrażać sobie wszelkie szczegóły walki układu immunologicznego organizmu z chorobą. Tego rodzaju trening należy powtarzać nawet kilka razy dziennie.Metoda Silvy przypuszczalnie wywodzi się z systemów medytacyjnych Wschodu, jednak dostosowana została do naszych realiów. Znajdziemy w niej takie elementy, jak kontrola procesów fizjologicznych osiągana przez joginów, jednak pozbawiona innych zbędnych nam elementów - na przykład pasywności, elementów sugestii czy uzależnienia od guru - duchowego przewodnika.
 
Poprawnie zastosowana metoda samokontroli umysłu w ramach terapii pozwala skutecznie leczyć wszelkie schorzenia psychosomatyczne, a nawet choroby psychiczne. Sprawnie leczy zaburzenia zachowania, depresje, a zwłaszcza stany lękowe, ponieważ pozwala prawdziwie dowartościować się i odnaleźć sens życia. 

Osobom cierpiącym na schorzenia nerwowe przynosi uspokojenie i wyciszenie, osobom skarżącym się na dolegliwości stresowe - relaks i odprężenie. Pozwala poprawić pamięć i kojarzenie osobom z trudnościami  w koncentracji, pomaga wyregulować zegar biologiczny - dzięki niej można nie tylko pozbyć się trudności w zasypianiu, ale nawet nauczyć się wstawać bez budzika!
 
Doskonale sprawdza się jako technika pomagająca pozbyć się szkodliwych nałogów, zarówno palenia papierosów, picia alkoholu, jak i nadmiernego apetytu. Szybko przynosi ulgę również w tak powszechnych dolegliwościach, jak migreny, uporczywe bóle głowy czy ogólne osłabienie. Podobno równie skuteczna może być w czysto fizjologicznych dolegliwościach, takich jak kamienie nerkowe i żółciowe, choroby naczyń krwionośnych czy uporczywe bóle kręgosłupa. Wreszcie przynosi poprawę stanu zdrowia w schorzeniach nieznanego pochodzenia. 

Na zaawansowanym etapie nauki pozwala nawet kontrolować funkcjonowanie pewnych procesów zachodzących w organizmie, na przykład rytmu uderzeń serca, choć w tym wypadku zalecana jest niezwykła ostrożność; zabrania się dokonywania samodzielnych eksperymentów. Oczywiście nie ma sensu wymieniać wszystkich chorób i dolegliwości, które poddają się terapii metodą Silvy, ponieważ może to być dosłownie każde schorzenie!
 
Sam twórca metody wspominał nie tylko o takich dolegliwościach jak stres, zaburzenia pamięci czy zaburzenia łaknienia, ale również o tak poważnych chorobach, jak nowotwory czy AIDS. Trudno powiedzieć, gdzie kończą się możliwości lecznicze naszego umysłu. Z pewnością nigdy nie należy tracić nadziei, a wiara w wyzdrowienie zawsze może zdziałać cuda - zwłaszcza w połączeniu ze szczególnymi naukowymi technikami stymulowania całego organizmu poprzez ulepszanie pracy umysłu. 

Wielką zaletą metody wydaje się to, że prowadzi ona nie tylko do zachowania lub odzyskania równowagi psychofizycznej, ale wręcz do osiągnięcia nowego poziomu życia - obiecuje (lub może raczej daje nadzieję, bo nie gwarancję) nie tylko powrót do zdrowia, ale też zrealizowanie planów i zapewnienie szczęścia... Nie tylko nakazuje wprowadzenie zmian do trybu życia, ale zachęca do określenia prawdziwie ważnego celu w życiu. Być może wszystko to po trosze przyczynia się do wielkiej popularności metody - nie tylko jako terapii, ale również jako nowoczesnego sposobu życia.
 
Metoda Silvy nie ma nic wspólnego z parapsychologią czy magią ani też psychoterapią. Jej podstawą są wyniki doświadczeń nad działaniem mózgu i funkcjonowaniem umysłu, inteligencją oraz postrzeganiem pozazmysłowym. Wykorzystuje w różnym stopniu psychologię praktyczną, sugestopedię, komunikację pozawerbalną i programowanie neurolingwistyczne. Przy tym wszystkim jest to jednak nieskomplikowana metoda, którą łatwo można opanować. Największe problemy zdaje się sprawiać relaksacja, a następnie systematyka ćwiczeń, każdy przyzna, że nie są to jednak poważne trudności.
 
Przyswajane podczas kursu techniki mentalne związane są z nauką opanowywania specyficznych sposobów formułowania myśli, pracy z samym sobą, samorozwoju i samozrozumienia. Mogą one być dowolnie dostosowywane do potrzeb uczestników - na przykład w zależności od tego, czy dana grupa woli położyć nacisk na rozwijanie wyobraźni artystycznej, czy też na rozwój umiejętności terapeutycznych i zdolności samouzdrawiania.
 
W ponad 100 krajach na całym świecie organizowane są - prowadzone przez wykwalifikowanych specjalistów - kursy, które obejmują wykłady oraz kilkadziesiąt godzin praktycznego treningu, umożliwiającego osobiste sprawdzenie na sobie skuteczności metody. Nawet te ograniczone do kilkudziesięciu godzin treningi pozwalają poznać metodę i samodzielnie wykorzystywać ją w dowolny sposób, także jako formę terapii, umożliwiającą skuteczne samoleczenie.

Metoda Silvy

  •   pomaga leczyć schorzenia psychosomatyczne i choroby psychiczne;
  •   leczy zaburzenia zachowania, depresje i stany lękowe;
  •   poprawia pamięć i zdolności kojarzenia;
  •   pozwala wyregulować zegar biologiczny;
  •   pomaga pozbyć się szkodliwych nałogów;
  •   przynosi ulgę w migrenach, uporczywych bólach głowy, ogólnym osłabieniu organizmu.

Wszystkim zainteresowanym warto polecić publikacje i książki na temat tej metody, które są łatwo dostępne na polskim rynku. Zawierają one szczegółowe informacje na temat różnych odmian metody Silvy i całego zakresu jej zastosowań, od terapeutycznych po rozwijanie zdolności twórczych lub biznesowych. Ponadto w polskich wydaniach znajdziemy też adresy ośrodków zajmujących się organizowaniem kursów w większych miastach na terenie kraju. 
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 5
Gości: 0
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot, crawl Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)