Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

ERGOTERAPIA - część 2

Zastosowanie ergoterapii w leczeniu chorób cywilizacyjnych

Zakres stosowania ergoterapii jest bardzo duży. Oprócz wyżej wymienionych zastosowań resocjalizacyjnych oraz edukacyjnych stanowi przede wszystkim metodę terapii fizycznej i psychoterapii, która jest zalecana osobom ze schorzeniami psychicznymi i umysłowymi, chorobami o podłożu nerwowym oraz psychosomatycznym.

Kobieta, dłonie, witanie

Ergoterapia jest doskonałym sposobem leczenia schorzeń narządów ruchu, a także metodą regeneracji sił w stanach pochorobowych i pooperacyjnych, zwłaszcza po długotrwałym okresie rekonwalescencji.

Ergoterapia zalecana jest osobom w różnym wieku

Terapia ta jest często zalecana osobom starszym, które pragną zdobyć nowe hobby lub pogłębić dawniej zdobyte umiejętności. Warto zaznaczyć, że bardzo często z zajęć ergoterapeutycznych korzystają osoby starsze, które osiągnęły wiek emerytalny i zakończyły aktywność zawodową. Ludzie ci zapisują się na warsztaty terapii zajęciowej po to, żeby zachować pewien rygor aktywności psychofizycznej, nie popaść w zniedołężnienie i nie zostać na marginesie życia społecznego.

Często motywację do podjęcia terapii pracą stanowi chęć dalszego uczestnictwa w życiu społecznym, potrzeba bycia w grupie osób o podobnych zainteresowaniach, ale także chęć zdobycia nowych umiejętności. Nie bez powodu wiek emerytalny nazywa się czasem trzecią młodością - ludzie mają wówczas sporo wolnego czasu, który mogą wykorzystać na zajęcia odkładane przez lata.

Oczywiście z warsztatów ergoterapeutycznych mogą korzystać także osoby młode, chcące się nauczyć czegoś nowego, pragnące utrwalić umiejętności w ramach zawodowego przekwalifikowania się lub po prostu chcące mieć nowe hobby. Popularność ergoterapii świadczy o tym, że praca w odpowiednich warunkach przestaje być traktowana jako konieczność, a zaczyna być sposobem na samorozwój psychofizyczny i społeczny, pozwala zapomnieć o naszych słabych stronach i na nowo spojrzeć na otaczającą rzeczywistość.

Ergoterapia charakteryzuje się tym, że można ją łączyć z innymi formami leczenia, jest bowiem pozbawiona niepożądanych skutków ubocznych. Sesje są naturalną formą profilaktyki zdrowotnej i doskonalenia. W zamian za głębokie zaangażowanie się w wykonywanie nawet najprostszych czynności metoda ta przynosi nieocenione korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego.

Przykładem niekorzystnej dla zdrowia aktywności zawodowej jest praca przy komputerze, która negatywnie wpływa na oczy i kręgosłup.

WYBRANE ZASTOSOWANIA ERGOTERAPII

  • leczenie schorzeń cywilizacyjnych, między innymi chorób serca i krążenia, zaburzeń przemiany materii, otyłości, cukrzycy, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy;
  • likwidowanie przewlekłych schorzeń psychosomatycznych;
  • leczenie schorzeń narządu ruchu, wad postawy, uszkodzeń więzadeł, kości i mięśni, skrzywienia kręgosłupa, dyskopatii itp.
  • wspomaganie postępowania lekarskiego w stanach pochorobowych i pooperacyjnych; 
  • pomoc w leczeniu zaburzeń psychicznych i nerwowych, upośledzenia umysłowego, porażenia mózgowego, zespołu Downa, nerwic i stanów depresyjnych;
  • resocjalizacja osób społecznie nieprzystosowanych; 
  • edukacja zawodowa.

Zobacz artykuł " Ergoterapia cz. 1Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 3
Gości: 1
Roboty: robot Bot, crawl Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)