Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Zioła na każdą chorobę | Egzema i endometrioza

Egzema

Egzema - atopowe zapalenie skóry połączone ze świądem. W zasadzie zmiany mogą pojawiać się na całym ciele, jednak najczęściej obejmują twarz, wewnętrzne powierzchnie łokci i kolan oraz nadgarstki. Do typowych zmian skórnych, będących objawami egzemy, należy silne wysuszenie oraz zaczerwienienie skóry, która zaczyna się łuszczyć, a niekiedy również pokrywanie się skóry pęcherzykami. Zwykle dochodzi też do zmian naturalnej pigmentacji skóry, pojawiają się przebarwienia i miejscowe ogniska o jaśniejszym lub ciemniejszym kolorze.

egzema
 
Przyczyny egzemy, czyli atopowego zapalenia skóry, nie są do końca poznane. Z pewnością występuje często w połączeniu z alergią, niektóre alergeny zawarte w produktach pokarmowych lub kontakt z materiałami i substancjami drażniącymi mogą powodować intensyfikację objawów. Często egzema występuje razem z astmą. 

Na pewno atopowe zapalenie ma związek z zaburzeniami odporności, pacjenci zaś charakteryzują się specyficzną strukturą psychofizyczną, na przykład są wrażliwi na zmiany pogodowe, w szczególny sposób reagują na obciążenia emocjonalne czy stresy. Egzema zwykle pojawia się już u niemowląt i często przez całe życie nie opuszcza dotkniętych nią osób. Niestety medycyna nie może pochwalić się wielkimi sukcesami w walce z tym schorzeniem, większość terapii zaś stara się łagodzić jego psychosomatyczne skutki.


Łopian (Arctium lappa)
ziele 
Korzeń łopianu stosuje się zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie w wielu różnych chorobach skóry. Ma on działanie oczyszczające, przeciwzapalne i gojące. Ułatwia regenerację skóry. Można zalecić zażywanie 1,5 łyżeczki wyciągu z korzenia tego ziela albo sporządzanie z niego herbatki. 1 łyżkę suszonego korzenia zalewa się 1 szklanką wody i gotuje przez 10 minut. Filiżankę takiego napoju spożywamy 3 razy dziennie.
 

Przytulia właściwa (Galium verum)
ziele 
Przytulia może być traktowana zarówno jako zioło lecznicze, jak i kosmetyczne. Ma działanie gojące i osuszające, jednocześnie odświeża skórę i nadaje jej elastyczność. Na silne zmiany skórne lub na otwarte rany czy wrzody najlepiej stosować okłady ze sproszkowanego ziela przytulii. 


Rumianek (Chamomilla recutita)
ziele 
Rumianek jest ziołem odkażającym, doskonale łagodzi podrażnienia suchej, łuszczącej się skóry, oczyszcza ją, likwidując stany zapalne i zmniejsza swędzenie. Skutecznie wpływa na wszelkie wypryski i zaczerwienienia. W chorobowych zmianach skóry, takich jak egzema, łuszczyca i świąd, stosujemy zewnętrznie olejek z rumianku. 


Lebiodka pospolita (Origarium vulgare)
ziele 
Lebiodka jest znanym ziołem do pielęgnacji skóry. Stosuje się ją zarówno do leczenia stanów zapalnych, egzemy, świerzbiączki, do trudno gojących się ran, jak też do higieny chorych, którzy nie mogą wstawać z łóżka. Do obmywania chorych miejsc można przygotować odwar z mieszanki 1 garści lebiodki, rdestu ptasiego i mniszka. Mieszankę zalewamy 1,5 litra wody, podgrzewamy i na małym ogniu gotujemy przez 10 minut.


Szałwia lekarska (Salvia officinalis)
ziele 
Szałwia w leczeniu egzemy jest równie przydatna, jak rumianek. Wykazuje działanie przeciwzapalne, gojące, przeciwkrwotoczne. Likwiduje zaczerwienienia, obrzęki, łagodzi swędzenie. Na silne zmiany skórne, podobnie jak na rany, zaleca się okład ze świeżych, rozdrobnionych liści szałwii. Liście takie należy przykryć bandażem i pozostawić na pewien czas - okład trzeba zmieniać przynajmniej 3 razy dziennie. 
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Endometrioza

Endometrioza należy do chorób żeńskiego układu rozrodczego. U kobiet na nią cierpiących dochodzi do zagnieżdżenia się i rozwoju drobnych fragmentów błony śluzowej macicy - endometrium - poza jamą macicy. Zazwyczaj ogniska endometriozy zlokalizowane są w obrębie jamy brzusznej, przede wszystkim obejmują narządy rozrodcze, zewnętrzną powierzchnię macicy, jajowody i jajniki, ale także jelito grube, a niekiedy mogą pojawić się nawet w innych narządach, na przykład w płucu. Zmiany hormonalne dotyczą tak samo niewłaściwie zlokalizowanych komórek endometrialnych, jak i prawidłowo położonej tkanki wyściełającej macicę.
 
Untitled
 
W czasie cyklu miesiączkowego komórki te łuszczą się i oddzielają od podłoża, jednak poza macicą krwawienia te nie mają możliwości odpływu. Prowadzi to do powstania obrzęków i stanów zapalnych, które mogą objawiać się nagłymi bólami. Po zakończeniu cyklu miesiączkowego krwawienie ustaje, ale pozostające fragmenty martwej tkanki tworzą bliznowate zrosty, uciskające okoliczne narządy - takie zrosty czy torbiele są zwykle wyczuwalne pod postacią guzków. Przyczyny endometriozy nie są do końca poznane. Wiadomo, że łatwiej dochodzi do niej u kobiet, których budowa anatomiczna utrudnia normalne miesiączkowanie. Na szczęście dolegliwość ta poddaje się leczeniu, zarówno metodami konwencjonalnymi, jak i alternatywnymi.


Pluskwica groniasta (Cimicifuga racemosa)
 
Pluskwica jest jednym z najlepszych leków w schorzeniach kobiecego układu rozrodczego. Doskonale pobudza czynność macicy, stosowana jest także w dolegliwościach przedmiesiączkowych, zaburzeniach miesiączkowania, jak również w okresie klimakterium. Ze względu na działanie stymulujące układ rozrodczy, Indianie wykorzystywali ją dla ułatwienia porodu. 

Właściwości lecznicze przypisuje się kłączom i korzeniom, z których można zrobić odwar. 2 łyżki rozdrobnionego surowca roślinnego zalewamy 2 szklankami wody, podgrzewamy, gotujemy przez 5 minut, odstawiamy na 15 minut i odcedzamy. Wypijamy w 3 porcjach w ciągu dnia.


Pochrzyn meksykański (Discore a villosa)
 
Dziki pochrzyn meksykański stosowany jest również przy porodach, a także w bólach miesiączkowych i wielu dolegliwościach układu rozrodczego. Tak jak pluskwica groniasta czy tarczyca łagodzi napięcia i bóle miesiączkowe, leczy zaburzenia hormonalne leżące u podłoża takich chorób, jak endometrioza - między innymi zawiera substancje hormonalne o składzie i działaniu zbliżonym do progesteronu. 

W dolegliwościach układu rozrodczego, bolesnych miesiączkach, endometriozie zaleca się picie nalewki lub odwaru z kłącza. Odwar sporządzamy i zażywamy tak jak odwar z pluskwicy, można też łączyć te dwa naturalne leki.


Starzec pospolity (Senecio vulgaris)
 
Starzec należy do najpopularniejszych polskich ziół. Podobnie jak pluskwica groniasta bardzo pozytywnie wpływa na stan narządóv miednicy. Stosuje się go w różnych schorzeniach kobiecych, także w endometriozie. Właściwości lecznicze przypisuje się suszonemu i świeżemu zielu oraz syropowi - w endometriozie zaleca się pomocnicze picie syropu, który można nabyć w sklepach zielarskich.
 
UWAGA!
Starzec pospolity stosowany wewnętrznie w dużych ilościach może być trujący. Dlatego dawka powinna być przepisana przez lekarza.


Kozłek lekarski (Valeriana officinalis)
Dodatkowo w dolegliwościach związanych z endometriozą można zalecić herbatkę z kozłka, który jest szczególnie przydatny w stanach bólowych i napięciowych, przynosząc jednocześnie relaks i uspokojenie.

 


SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 5
Gości: 1
Roboty: robot Bot, crawl Bot, robot Bot, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)