Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Terapia kantarydynowa

Terapia kantarydynowa polega na podrażnianiu powierzchni skóry substancjami zawartymi w specjalnych plastrach. Powodują one łagodne, miejscowe oparzenia. Już w zamierzchłej przeszłości ludzie zdawali sobie sprawę, że przypadkowe oparzenia mogą okazać się korzystne dla zdrowia. Jako przykład przytacza się przypadek kobiety, która cierpiała na przewlekły gościec stawu kolanowego i wylała sobie na nogę gorący napar, co spowodowało rozległe oparzenia i utworzenie się bąbli.

Chiszpańska mucha
Po kilku dniach, gdy ciecz wypełniająca pęcherze wysączyła się na kolano, skóra zaczęła się powoli goić. Oczywiście w terapii kantarydynowej nie wspomina się o tak drastycznym postępowaniu - wrzątek zastępowany jest innymi, naturalnymi środkami, powodującymi lżejsze i mniej bolesne oparzenia. Wywoływanie bąbli za pomocą plastrów kantarydynowych należy do bardzo starych metod leczenia naturalnego.

Historia zastosowania kantarydyny

Z pewnością kantarydynę zalecał Hipokrates (460-377 r. p.n.e.), między innymi w leczeniu przewlekłych schorzeń układu kostnego oraz zapaleń stawów. Na początku naszej ery powszechnie stosowano tę metodę w Bizancjum. W czasach późniejszych chętnie korzystał z niej Paracelsus (1493-1541 r.), który mawiał, że nie zasługuje na miano lekarza ten, kto nie potrafi leczyć podagry kantarydyną.
 
Cenił ją także Christoph Wilhelm Hufeland (1762-1836 r.), dla którego była to jedna z ulubionych metod leczenia wszelkich chorób. Niestety, wraz z rozwojem współczesnych nauk medycznych zaczęto rezygnować z tej terapii, nazywając ją ?białym upustem krwi" (ze względu na to, że wpływa również na układ chłonny). Warto jednak podkreślić, że nie jest ona aż tak niebezpieczna i niekorzystna dla zdrowia jak upust krwi - na szczęście nigdy też nie była nadużywana.

Otrzymywanie kantarydyny

Kantarydynę, zwykle w postaci specjalnej pasty, uzyskuje się ze zmielonego na proszek zielonego chrząszcza, tzw. hiszpańskiej muchy - tej samej, która powszechnie uważana jest za skuteczny afrodyzjak. Pastą pokrywa się plastry, nakładane następnie na chore miejsca -mają one różną długość, w przypadku niektórych schorzeń nawet kilkanaście centymetrów, jednak ze względu na silne działanie drażniące nie można używać zbyt dużych okładów. 

Pastę przykrytą plastrem pozostawia się na ciele do 24 godzin. Pod plastrem tworzy się bąbel wypełniony płynem surowiczym, takim samym, jaki powstaje w niektórych stanach zapalnych stawów, zapaleniu opon mózgowych, zapaleniu opłucnej, osierdzia czy w astmie.
 
Po zdjęciu plastra bąbel należy ostrożnie przekłuć, pozwalając aby płyn wypłynął z pęcherza, a następnie posmarować oparzone miejsce jakimś środkiem gojącym lub wazeliną i delikatnie przykryć opatrunkiem. Wpływ terapii kantarydynowej na organizm jest różnorodny. Przede wszystkim ma ona działanie drażniące, dzięki czemu stymuluje reakcje obronne organizmu, dokładnie ukierunkowując funkcjonowanie układu immunologicznego. Powoduje zwiększony przepływ krwi, poprawiając ukrwienie chorych miejsc i odciążając inne rejony ciała.
 
Terapia pozytywnie wpływa także na funkcjonowanie układu nerwowego, pobudzając i harmonizując jego pracę, łagodzi lub uśmierza stany bólowe, a pośrednio wpływa również na niemal wszystkie organy wewnętrzne. Terapia kantarydynowa ma również działanie oczyszczające. Wzmożone krążenie krwi i limfy powoduje napływanie w okolice skórne ubocznych produktów przemiany materii i toksyn. Wraz z płynem wypływającym z pęcherza na skórze, z organizmu są wydalane szkodliwe substancje.

Rezultaty lecznicze terapii kantarydynowej

Nie sposób wymienić wszystkich dolegliwości i chorób, jakie poddają się leczeniu kantarydyną. Terapia kantarydynowa przynosi efekty w leczeniu stanów zapalnych (zwłaszcza ostrych i przewlekłych zapaleń stawów), dny oraz w chorobie Bechterewa. Doskonale nadaje się też do leczenia najróżniejszych schorzeń reumatycznych i artretycznych. Poza tym może przynieść znaczącą ulgę osobom cierpiącym na nerwobóle, bóle głowy, migreny, mdłości czy zaburzenia słuchu; zdarza się, że pomaga nawet pacjentom po wylewach i w stanie śpiączki.
 
Doskonale sprawdza się w leczeniu dusznicy bolesnej - zwężenia naczyń wieńcowych serca. Ponadto znajduje zastosowanie w leczeniu zapalenia woreczka żółciowego, półpaśca, niektórych chorób żołądka czy zatrzymania miesiączki. Może przynieść dobre skutki nawet w przypadku pacjentów ze stwardnieniem rozsianym. Niestety, mimo tak wielkiego zakresu zastosowań i istotnych efektów leczniczych, lekarze niezbyt chętnie sięgają po tę formę leczenia. Z uwagi na wiele niebezpieczeństw związanych z samodzielnym stosowaniem tej terapii, nie powinno się jej podejmować na własną rękę.
 
Zawsze przed rozpoczęciem kuracji niezbędna jest konsultacja ze specjalistą, lekarzem ogólnym lub dermatologiem. Pamiętajmy, że ten sposób leczenia bardzo silnie wpływa na organizm, a substancje drażniące, do których należy wspomniana kantarydyna, są bardzo trujące - stosowane niewłaściwie lub w nieodpowiednich ilościach mogą być szkodliwe.

Przeciwwskazania do stosowania terapii kantarydynowej

Nie każdy może korzystać z terapii kantarydynowej. Do bezwzględnych przeciwwskazań w jej stosowaniu należą wszystkie schorzenia nerek. Plastra kantarydynowego nie mogą również używać osoby z ciężkimi schorzeniami i uszkodzeniami skóry, z trudno gojącą się skórą, pacjenci z otwartymi ranami, a także osoby z zaburzeniami ukrwienia skóry. Terapii tej nie zaleca się diabetykom. Mogą oni z niej korzystać wyjątkowo, przy zachowaniu szczególnej ostrożności i pod ścisłą kontrolą lekarza.
 
Przy właściwym postępowaniu terapia kantarydynowa może okazać się nad wyraz skuteczna - stwierdzano przypadki wyleczeń nawet tam, gdzie zawodziły wszystkie inne metody. Z pewnością przemawia za nią niezwykle szeroki zakres stosowania. Warto ją wypróbować, chociażby dlatego, że działa inaczej niż bardziej znane i upowszechnione tradycyjne terapie, a jednocześnie wydaje się skuteczniejsza oraz bezpieczniejsza niż różnorodne metody leczenia, działające na zasadzie powodowania podrażnień.
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 8
Gości: 0
Roboty: robot Bot, robot Bot, Google Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, crawl Bot, robot Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)