Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Terapia Baunscheidta

Leczenie stymulacyjne metodą Baunschetida

Terapia opracowana w połowie XIX wieku przez niemieckiego inżyniera i lekarza Carla Baunschetida (1809--1860 r.) jest pokrewna metodom pobudzającym i drażniącym ciało, takim jak przyżeganie i terapia kantarydynowa.
 
 

Pomysł, by poprzez wtórne, sztucznie wywołane podrażnienie wspomagać kurację pierwotnego stanu zapalnego, nie jest nowy - nawet ludy pierwotne w tym celu drażnią skórę szczypiąc ją, nacinając lub wykonując tatuaże. Oryginalny jest natomiast sposób przeprowadzenia tego zabiegu.

Lebenswecker

W terapii Baunscheidta podrażnienia wywołuje się za pomocą specjalnego urządzenia o nazwie Lebenswecker, czyli przyrządu pobudzającego do życia. Ten aparat igłowy można opisać jako osadzoną na długiej rączce i umieszczoną w metalowej obudowie płytkę z szeregiem igieł.
 
 
MBq [Public domain], Wikimedia Commons
 
Płytka ma średnicę około 2,5 centymetra i zawiera ponad 30 igieł, które dzięki mechanizmowi sprężynowemu wbijają się w skórę na głębokość 1-2 mm, drażniąc receptory skórne, ale nie powodując krwawienia.

Olejek Baunscheidta

W terapii Baunscheidta ważne jest nie tylko nakłuwanie ciała. Niemiecki lekarz równie istotną rolę przypisywał substancji, która wydziela się podczas nakłuć czy oparzeń i tworzy bąble. Dlatego opracował specjalny preparat, zwany olejkiem Baunscheidta, wspomagający działanie Lebensweckera i stymulujący wydzielanie substancji ropnej w pęcherzykach na skórze. Procedurę zawsze przeprowadzano przy użyciu olejku Baunscheidta, którym smarowano skórę. Najpierw jednak oczyszczone miejsce nakłuwano mocno lub delikatnie, aparatem igłowym - w zależności od rodzaju skóry.

Stosowanie terapii Baunscheidta

Zazwyczaj robiono to symetrycznie, po obu stronach kręgosłupa, w każdej serii po 20 razy, ale także stosowano nakłucia na klatce piersiowej, pośladkach, ramionach oraz rękach. Zraniona skóra była nacierana olejkiem i przykrywana opatrunkiem na kilka dni. Po tym czasie powstawały bąble i krosty, wydzielające substancję ropną, które zwykle jednak nie pękały i z czasem zanikały bez śladu. 

Zasadniczym celem wywoływania wyprysków skórnych było pobudzenie aktywności systemu nerwowego, a pośrednio podrażnienie narządów wewnętrznych. Ponieważ przepływ krwi i limfy zawsze odpowiada aktywności układu nerwowego, krew więc napływała w zwiększonej ilości w okolice skóry, co powodowało ogrzanie i zwiększone ukrwienie zewnętrznych rejonów organizmu, odciążenie innych partii ciała, zredukowanie ich przekrwienia i przyniesienie ulgi w stanach zapalnych.

Mechanizm działania terapii Baunscheidta

Zasadniczą funkcją terapii było także oczyszczanie - szkodliwe substancje i uboczne produkty przemiany materii mogły zostać doprowadzone na powierzchnię skóry, a następnie wydalone. Twórca terapii wymieniał kilkadziesiąt schorzeń i dolegliwości, które można leczyć tą metodą. Najlepiej sprawdzała się w przypadku zapaleń stawów, artretyzmu, reumatyzmu, podagry, choroby Bechterewa i Scheuermana. 

Pokonywano w ten sposób również choroby narządów wewnętrznych, między innymi stany zapalne nerek, pęcherza moczowego, prostaty, a także inne dolegliwości wewnętrzne, na przykład żołądka czy trzustki. Ponadto kuracji poddawały się schorzenia oskrzeli, płuc i gardła, zaburzenia słuchu i schorzenia oczu. Leczono nawet niektóre choroby psychosomatyczne i nerwowe, jak migreny czy bezsenność. Zabiegi Baunscheidta zyskały wielką popularność w drugiej połowie XIX wieku.

Schyłek zainteresowania terapią Baunscheidta

Warto zaznaczyć, że od początku uznawane były za działania pośrednie między medycyną a szarlatanerią. Obecnie raczej się ich nie przeprowadza, choć z pewnością mają one określoną wartość - stosuje się inne metody, jak na przykład terapię kantarydynową. Metodę Baunscheidta należy dziś traktować jako medyczną ciekawostkę, choćby dlatego, że niezwykle trudno byłoby zdobyć olejek Baunscheidta oraz Lebenswecker.


Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 7
Gości: 0
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot, Google Bot, crawl Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)