Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Upusty krwi

Upust krwi może uchronić przed wylewem

W przeszłości upusty krwi należały do najczęściej stosowanych (i nadużywanych) metod leczenia. Co gorsza, leczono nimi niemalże wszystkie choroby - od drobnych dolegliwości bólowych przez schorzenia wewnętrzne po choroby umysłowe. Uważano, że są dobre na zaparcia i histerie, oraz że pomagają dzieciom i osobom starszym.
 
 
 
Dziś takie podejście jest nie do przyjęcia i stosowanie upustów krwi ogranicza się do przypadków, które rzeczywiście poddają się temu leczeniu. Upustu krwi dokonuje się otwierając żyłę w wybranym miejscu na ciele, przy użyciu specjalnego noża lub igły dożylnej. Wybór odpowiedniego miejsca zależy między innymi od rodzaju schorzenia, ale w zasadzie powinno ono znajdować się jak najbliżej rejonu zastoju krwi.

Istotny w przypadku upustów krwi jest wybór odpowiedniego czasu wykonania zabiegu, który zależy - podobno - od pozycji Księżyca!
 
Okazuje się, że niektóre dni nadają się do upuszczania cennego płynu ustrojowego, natomiast w innych w żadnym razie nie wolno tego robić (takich dni mamy w roku około czterdziestu). Oczywiście istnieje wiele innych, znacznie bardziej medycznych zasad, których należy przestrzegać - np. zabieg powinien przebiegać w atmosferze relaksu, bez narażania pacjenta na dodatkowe, psychiczne obciążenia, a w każdym przypadku trzeba określić ilość krwi, jaka może opuścić organizm oraz częstość powtarzania zabiegów i długość trwania terapii. Wymienione zasady doskonale zna specjalista - i tylko on może zalecić i wykonać zabieg.
 
In sanquine vita, czyli "we krwi życie" - jak głosi dawne powiedzenie.
 
Dlatego nie można sobie pozwolić na bezsensowną jej utratę. Okazuje się jednak, że strata krwi może w niektórych przypadkach przynosić korzyść. Podobno każdy po jej upuszczeniu czuje się tak, jakby zdjęto mu ciężar z piersi - rzadsza krew sprawniej krąży w żyłach, jest lepiej dotleniona i doskonalej spełnia funkcje oczyszczania oraz transportowania. Niegdyś zalecano tego rodzaju profilaktykę zdrowotną.
 
Vampires.
 
Z pewnością zabieg może odciążać układ krążenia i serce, a także zapobiegać różnym zaburzeniom, takim jak nadciśnienie czy skrzepy, a nawet uchronić przed wylewem. Zdarza się przecież, że organizm sam odciąża układ krążenia w podobny sposób - na przykład przez powodowanie krwotoku z nosa.

Dziś wykorzystuje się upusty krwi jako formę odtruwania organizmu w chorobach infekcyjnych i cięższych zatruciach (ołowiem, dwutlenkiem węgla czy gazami trującymi) oraz w przypadku nagromadzenia się toksyn w organizmie (np. na skutek alergii). Istnieje wiele innych rzadkich chorób leczonych w ten sposób - w niektórych upust krwi jest wręcz niezbędny.
 
W hemochromatozie, czyli przeciążeniu żelazem, cotygodniowe lub częstsze upusty krwi są jedynym skutecznym środkiem leczenia, mogącym doprowadzić do osiągnięcia prawidłowego poziomu żelaza we krwi. Upusty krwi powinno się przeprowadzać jednak tylko u osób w określonym wieku - mniej więcej między 30. a 75. rokiem życia. Jest też wiele wyraźnych przeciwwskazań w ich stosowaniu. Należą do nich: osłabienie i wycieńczenie organizmu, anemia, obniżona waga ciała, niedociśnienie, niedobór płynów ustrojowych i rozwolnienie. Oczywiście, upuszczania krwi nie wolno stosować samodzielnie, bez kontroli lekarza. Jest to na tyle poważny zabieg, że należy go przeprowadzać wyłącznie w wyspecjalizowanych ośrodkach pomocy medycznej. 


Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 5
Gości: 0
Roboty: robot Bot, crawl Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)