Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Terapia pieszczotami i uniwersalna rola dotyku cz.II

Pieszczotliwy dotyk pozytywnie wpływa na stan zdrowia, a jego brak może zachwiać psychofizyczną równowagę. Pieszczoty, jako formę kontaktu z najbliższymi, poznajemy już w pierwszym okresie życia. 

Pieszczoty zwykle kojarzą się nam z czymś przyjemnym, czego chcielibyśmy doświadczać zawsze. Pieszczotliwe dotykanie może być sposobem okazywania uczuć lub prostą formą zabawy; niewątpliwie sprawia też przyjemność - o tym wszyscy doskonale wiemy.

Przytulenie dziecka

Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że pieszczoty mają wielki walor terapeutyczny, a ich brak w kontaktach między bliskimi sobie ludźmi, w rodzinie lub w związkach partnerskich, może prowadzić do wielu następstw niekorzystnych dla zdrowia. W przypadku pieszczot głównym czynnikiem terapeutycznym jest dotyk. Ze względu na niezwykłą moc uzdrawiającą jest on podstawą wielu tradycyjnych metod leczenia. Delikatne głaskanie głowy pomaga w zasypianiu i leczy bóle migrenowe.

Nie trzeba jednak specjalnych umiejętności, żeby dobrze wykorzystywać dotyk - najlepszym przykładem jest intuicyjna forma kontaktu matki z dzieckiem. Wiele badań wykazało, że niemowlęta oraz małe dzieci często głaskane i pieszczone lepiej się rozwijają są mniej podatne na dolegliwości fizyczne, a także rzadziej przeżywają problemy emocjonalne i psychiczne. Oznacza to, że pieszczoty odgrywają niezwykle ważną rolę w procesie dorastania psychofizycznego. Potrzeba pieszczot nie wygasa jednak w dzieciństwie - przykładem jest matka, która pragnie dotyku dziecka równie mocno, jak ono pragnie jej pieszczot.
 
Sweetie... 
Również u osób dorosłych pieszczotliwy dotyk pozytywnie wpływa na stan zdrowia, a jego brak może zachwiać psychofizyczną równowagę. Niedostatek intymnych pieszczot często stanowi główną przyczynę zaburzeń bezpośredniej komunikacji między bliskimi ludźmi, prowadzi do rozpadu związków. Osoby niedopieszczone cierpią przede wszystkim z powodu braku emocjonalnego oparcia, na skutek poczucia samotności i ze względu na "fizyczny głód" bliskości drugiego człowieka.

Uzdrawiająca rola pieszczot i czułość dotyku

Umiejętnie stosowane pieszczoty umożliwiają leczenie zaburzeń psychicznych i emocjonalnych, chorób psychosomatycznych, cywilizacyjnych i wielu innych dolegliwości, a także doraźnie uspokajają powodują fizyczne odprężenie, zwalniąją rytm serca i obniżają ciśnienie krwi. 

Pieszczoty polecane są w szeroko pojętej profilaktyce. Wielka liczba receptorów dotykowych rozmieszczonych na skórze całego ciała świadczy o tym, że pieszczoty można stosować wszędzie. Wybór pieszczot i ich zakres zależy głównie od naszych indywidualnych preferencji - oczywiście inaczej będą wyglądały pieszczoty matczyne, inaczej pieszczoty erotyczne, a inaczej łagodny masaż leczniczy.

Często podkreśla się, że uzdrawiający, pieszczotliwy dotyk powinien być delikatny, bardzo powolny, ale zarazem staranny. Nie może wywoływać żadnych napięć i wiązać się z presją. Pieszczota musi kojarzyć się z bardzo miłym wrażeniem zmysłowym. Dotyk taki wymaga szczególnego skupienia i wyczucia. 

Nie istnieją jednak reguły dotyczące techniki dotyku w terapii pieszczotami - najlepszym rozwiązaniem jest stopniowe i cierpliwe odkrywanie tej sfery zmysłowych doświadczeń. W tym sensie rodzaj pieszczot i ich forma są ograniczone tylko naszą wyobraźnią. Oczywiście im bogatsze doznania, tym lepiej. Warto więc urozmaicać dotyk o subtelne uciskanie, szczypanie czy łaskotanie.

Zobacz: Lecznicze pieszczoty - prosta i skuteczna metoda terapeutyczna

Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 6
Gości: 1
Roboty: robot Bot, crawl Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)