Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Uniwersalna rola dotyku

Pieszczoty, jako formę kontaktu z najbliższymi, poznajemy już w pierwszym okresie życia. Zwykle kojarzą się nam z czymś przyjemnym, czego chcielibyśmy doświadczać zawsze. Pieszczotliwe dotykanie może być sposobem okazywania uczuć lub prostą formą zabawy; niewątpliwie sprawia też przyjemność - o tym wszyscy doskonale wiemy.

Przytulenie dziecka

Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że pieszczoty mają wielki walor terapeutyczny, a ich brak w kontaktach między bliskimi sobie ludźmi, w rodzinie lub w związkach partnerskich, może prowadzić do wielu następstw niekorzystnych dla zdrowia. W przypadku pieszczot głównym czynnikiem terapeutycznym jest dotyk. Ze względu na niezwykłą moc uzdrawiającą jest on podstawą wielu tradycyjnych metod leczenia. Delikatne głaskanie głowy pomaga w zasypianiu i leczy bóle migrenowe.

Nie trzeba jednak specjalnych umiejętności, żeby dobrze wykorzystywać dotyk - najlepszym przykładem jest intuicyjna forma kontaktu matki z dzieckiem. Wiele badań wykazało, że niemowlęta oraz małe dzieci często głaskane i pieszczone lepiej się rozwijają są mniej podatne na dolegliwości fizyczne, a także rzadziej przeżywają problemy emocjonalne i psychiczne. Oznacza to, że pieszczoty odgrywają niezwykle ważną rolę w procesie dorastania psychofizycznego. Potrzeba pieszczot nie wygasa jednak w dzieciństwie - przykładem jest matka, która pragnie dotyku dziecka równie mocno, jak ono pragnie jej pieszczot.
 
Sweetie... 
Również u osób dorosłych pieszczotliwy dotyk pozytywnie wpływa na stan zdrowia, a jego brak może zachwiać psychofizyczną równowagę. Niedostatek intymnych pieszczot często stanowi główną przyczynę zaburzeń bezpośredniej komunikacji między bliskimi ludźmi, prowadzi do rozpadu związków. Osoby niedopieszczone cierpią przede wszystkim z powodu braku emocjonalnego oparcia, na skutek poczucia samotności i ze względu na "fizyczny głód" bliskości drugiego człowieka.
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Uzdrawiająca rola pieszczot, Czułość dotyku

Umiejętnie stosowane pieszczoty umożliwiają leczenie zaburzeń psychicznych i emocjonalnych, chorób psychosomatycznych, cywilizacyjnych i wielu innych dolegliwości, a także doraźnie uspokajają powodują fizyczne odprężenie, zwalniąją rytm serca i obniżają ciśnienie krwi. Polecane są w szeroko pojętej profilaktyce. Wielka liczba receptorów dotykowych rozmieszczonych na skórze całego ciała świadczy o tym, że pieszczoty można stosować wszędzie. Wybór pieszczot i ich zakres zależy głównie od naszych indywidualnych preferencji - oczywiście inaczej będą wyglądały pieszczoty matczyne, inaczej pieszczoty erotyczne, a inaczej łagodny masaż leczniczy.

Często podkreśla się, że uzdrawiający, pieszczotliwy dotyk powinien być delikatny, bardzo powolny, ale zarazem staranny. Nie może wywoływać żadnych napięć i wiązać się z presją. Pieszczota musi kojarzyć się z bardzo miłym wrażeniem zmysłowym. Dotyk taki wymaga szczególnego skupienia i wyczucia. Nie istnieją jednak reguły dotyczące techniki dotyku w terapii pieszczotami - najlepszym rozwiązaniem jest stopniowe i cierpliwe odkrywanie tej sfery zmysłowych doświadczeń. W tym sensie rodzaj pieszczot i ich forma są ograniczone tylko naszą wyobraźnią. Oczywiście im bogatsze doznania, tym lepiej. Warto więc urozmaicać dotyk o subtelne uciskanie, szczypanie czy łaskotanie.

Gdzie pieścić?

Szczególne wrażenia budzą pieszczoty stref erogennych, rozmieszczonych na całym ciele, jednak tutaj ograniczymy się tylko do wspomnienia o nich. Podkreślmy jeszcze raz, że lecznicze pieszczoty mają znacznie szersze zastosowanie - zresztą wcale nie wymagają zaangażowania seksualnego, a jedynie więzi uczuciowej. Pieszczoty rodziców wpływają na dziecko uspokajająco. Dzięki nim maluch wie, ze jest kochany i akceptowany.

Pieszczoty twarzy

Wspaniałe efekty terapeutyczne przynosi głaskanie i drapanie głowy. Pieszczoty te wyostrzają wzrok, rozjaśniają umysł, likwidują migrenę i cudownie wpływają na wyobraźnię. Łagodne głaskanie głowy uspokaja, może pomagać w zasypianiu, a w przypadku dzieci stanowi również tradycyjną formę pochwały. Z pieszczotami głowy można połączyć pieszczoty ucha. Na uszach mieszczą się liczne punkty akupresury - ich umiejętna stymulacja dotykowa może wpływać na funkcjonowanie całego organizmu.
 
Poza tym mieszczą się tu tzw. punkty dobrego humoru (dotykanie ich poprawia humor) oraz strefy erogenne - szczególnie wrażliwe są dolne końce małżowiny usznej, gdzie kobiety noszą klipsy, oraz miejsce tuż za uchem. Warto pamiętać o pieszczotach twarzy, gdzie znajduje się wiele wrażliwych mięśni i zakończeń nerwowych. Silnie oddziałuje pieszczenie kącików przy nosie, bocznej strony policzków oraz czoła i powiek. Po pieszczotliwym dotyku mijają bóle głowy; za jego pomocą można także podleczyć choroby zatok, poprawić wzrok lub złagodzić bóle oczu.

Do najpopularniejszych pieszczot należy także drapanie po plecach, pod wpływem czego odprężamy się, relaksujemy, odczuwamy silną przyjemność. Wraca humor i ochota do życia. Umiejętna pieszczota karku przynosi ulgę w stanach napięcia, odpręża i relaksuje, łagodzi objawy stresu.

Równie doskonałe efekty przynosi pieszczotliwy masaż brzucha - tutaj znajduje się centralny punkt ciała, punkt równowagi, a w okolicy wątroby naukowcy umiejscawiają tzw. punkt dobrego humoru. Masaż taki świetnie wpływa na pracę jelit i żołądka oraz wspomaga trawienie. Nie bez powodu typowym odruchem łasucha, gdy naje się do syta, jest głaskanie się po brzuchu!

Foot massage
 
Pieścimy też stopy, nogi i uda. Ucisk punktów refleksyjnych na stopach leczy wiele poważnych chorób, ale nawet prosty, łagodny masaż stóp zawsze przynosi odprężenie i usuwa zmęczenie. Masaż nóg, a zwłaszcza zewnętrznej strony ud, poprawia krążenie, pomaga usunąć zatory krążeniowe i blokady energetyczne, likwiduje opuchliznę stóp i wzmacnia całe ciało. Czuły dotyk nóg jest szczególnie pożyteczny, ponieważ nogi często stanowią najbardziej zaniedbywaną - z medycznego punktu widzenia - partię ciała.

Technika zadawania pieszczot

Stosując najróżniejsze formy dotyku można pieścić całe ciało. W celu uniknięcia monotonii warto również korzystać ze środków pomocniczych - na przykład piórko do łaskotania może stanowić doskonałe wsparcie zarówno w masażu leczniczym, jak i zabawie erotycznej. Pamiętajmy, że pieszczotliwy dotyk nie musi być zawsze dotykiem dłoni - np. żeby wykonać delikatny masaż pleców można posłużyć się strumieniem wody z prysznica.
 
Pieszczoty należą do nielicznych metod stymulujących organizm, których stosowanie nie wiąże się z żadnymi szkodliwymi skutkami ubocznymi. W większości przypadków nie wymagają one specjalnej kontroli lekarskiej - choć lekarz może nam służyć nieocenioną radą. Pamiętajmy, że konsultacji specjalistycznej wymagają stany związane z zaburzeniami emocjonalnymi i psychicznymi oraz wszystkie przypadki, w których mamy jakiekolwiek wątpliwości co do stosowania danej metody leczenia.

Dlaczego warto pieścić?

Systematyczne, łagodne drażnienie wszystkich receptorów stymuluje przepływ energii, polepsza ukrwienie narządów wewnętrznych, poprawia pracę końcówek nerwowych i wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Jednocześnie umożliwia głęboką, niewerbalną komunikację intensyfikującą kontakt bliskich osób. 

Pieszczoty, jako prostą i skuteczną metodę terapeutyczną, warto zalecić każdemu, tym bardziej że jest to naturalna terapia, którą można naprawdę polubić!

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 11
Gości: 3
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, crawl Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)